Bazylika św. Piusa X w Lourdes

Bazylika św. Piusa X w Lourdes to jeden z najpiękniejszych zabytków w całej Francji. To rzymskokatolicka budowla sakralna, która położona jest na terenie Sanktuarium Matki Boskiej. To nietypowa bazylika, ponieważ znajduje się pod ziemią, dlatego każda osoba, która odwiedzi to miejsce, zapamięta wycieczkę na całe swoje życie. Budowla powstała w latach 1957-1958. Jej projektantem był Pierre Vago. Już na samym początku zachwyciła wszystkich odbiorców, a obecnie jest takim punktem na mapie Francji, którego podczas wycieczki do tego państwa nie powinno się ominąć.

Bazylika św. Piusa X w Lourdes – kilka najistotniejszych informacji

Projekt bazyliki zakładał, iż nie będzie ona zakłócała istnienia innych bazylik, a ponadto będzie w stanie pomieścić bardzo dużą grupę pielgrzymów, z całego świata. Założenie zostało wcielone w życie, z bardzo dobrym skutkiem. Budowla została stworzona z betonu kablowego, a swoim projektem nawiązuje do chrześcijańskich katakumb.

Z racji tego zdobywa na świecie coraz większe uznanie, głównie wśród tych osób, które na co dzień interesują się historią starożytną. Podczas robót budowlanych napotkano na wiele przeszkód technicznych, jednak czas budowy nie został znacznie wydłużony. Zajęło to około jednego roku. Bazylika znajduje się naprzeciwko innego budynku o tym charakterze – bazyliki Różańcowej.

Bazylika św. Piusa X w Lourdes posiada sześć wejść, a jej charakterystycznym elementem jest wejście, które pozwala na komfortowe poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich. Nawa ma owalny kształt, a strop budynku znajduje się na wysokości 10 metrów.

Budowla zachwyca pielgrzymów swoją bogatą estetyką, zdobieniami, ale też klasycznym charakterem. Jeśli ktoś będzie kiedykolwiek we Francji, powinien zapisać sobie to miejsce na planie swojej wycieczki, absolutnie nie można go przegapić. Powierzchnia całej bazyliki wynosi około 12 tysięcy metrów kwadratowych. Dzięki temu jest w stanie pomieścić za jednym zamachem 25 tysięcy osób, a więc dużo więcej niż na niektórych stadionach piłkarskich.

Wystrój bazyliki

Wystrój bazyliki jest niepowtarzalny, a na uwagę zasługują przede wszystkim piękne witraże. Znajdują się tam aż 52 witraże, które przedstawiają stacje drogi krzyżowej, historię objawień Matki Boskiej w Lourdes oraz tajemnice różańca. Pielgrzymki, które odbywają się od kwietnia do października mogą liczyć na to, że w niedzielę uda im się wziąć udział w specjalnej międzynarodowej mszy. Ważnym elementem całego wystroju są także organy, które znaleźć można w południowej części budowli sakralnej. Organy istnieją od 1969 roku, pod koniec XX wieku zajęto się ich odrestaurowaniem. Składają się z blisko 4 tysięcy piszczałek i zachwycają swoim niecodziennym designem. 

Dlaczego warto udać się do bazyliki?

Bazylika nie jest typową budowlą sakralną, ponieważ trudno zauważyć ją z zewnątrz, natomiast robi nieziemskie wrażenie, gdy się do niej wejdzie. Zadziwia swoim surowym pięknem, a ponadto można w niej podziwiać wiele zabytkowych elementów z dawnych lat, głównie o tematyce sakralnej.

Zobacz również >> Planowanie podróży – jak zrobić to tak, aby zwiedzić najwięcej, a wydać jak najmniej?

Na ścianach pojawiają się obrazy ze szkła oraz plakaty, które przedstawiają wizerunki świętych, pochodzących praktycznie z całego świata. Tym samym każdy pielgrzym będzie mógł odnaleźć w takim miejscu coś dla siebie. To bardzo tajemnicze miejsce, które warto odkryć wraz z całą swoją rodziną, a nikt nie będzie żałował takiej wycieczki, którą zapamięta się do końca swoich dni. Do bazyliki warto udać się z kilku powodów:

  • taki typ budowli nie jest często spotykany w innych krajach,
  • we wnętrzu panuje ascetyczny półmrok oraz skromny, ale wyrazisty wystrój,
  • we wnętrzu można znaleźć karty modlitw w różnych językach świata.

Na środku bazyliki znajduje się ołtarz, który również wyróżnia się na tle innych ołtarzy, które można spotkać np. w osiedlowych kościołach. Bazylika zachwyci wszystkich swoją akustyką, ciekawą architekturą oraz spokojem, dzięki czemu można się bez problemów pomodlić i pomyśleć o wszystkich swoich intencjach, z którymi pielgrzymi przybyli do Francji. 

Zobacz również >> Poznań, atrakcje dla rodzin, młodzieży i dzieci

4.9/5 - (16 votes)

Telefon dla seniora – czym się kierować przy wyborze?

Poprzedni

Smętarz dla zwierzaków 2019 – świetna gra aktorska.

Następny

Zobacz także

Więcej Podróże