Fot. Pexels

Starzenie się wpisane jest w życie każdego człowieka. Niestety ten stan wiąże się często z problemami zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi. Przy opiece nad osobą starszą należy pamiętać o wielu aspektach, a taka opieka wymaga od opiekuna mnóstwa wysiłku, czasu oraz cierpliwości.

Wsparcie i szacunek kluczem do porozumienia z osobą starszą

Opieka nad osobą starszą to ciężka praca, która oprócz siły fizycznej wymaga od opiekuna siły psychicznej i pełnego zaangażowania. Opiekun musi postarać się zrozumieć pewne zachowania seniora i je zaakceptować. Natomiast osoba starsza musi czuć się bezpiecznie i wiedzieć, że może polegać na swoim opiekunie. Tylko wzajemny szacunek, zrozumienie i oparcie pozwoli stworzyć relację trwałą i opartą na zaufaniu.

Opieka nad osobą starszą to zajęcie wymagające cierpliwości, ostrożności i zrozumienia potrzeb. Opiekun musi wykazać się wyrozumiałością i chęcią rozmowy z seniorem. Osoby starsze bowiem potrzebują bardzo prostych zajęć, by czuć się komfortowo. Warto chodzić z nimi na spacery, rozwiązywać krzyżówki czy oglądać telewizję. Te z pozoru proste czynności wykonywane razem wpłyną pozytywnie nie tylko na samopoczucie osoby starszej, ale także na jej zdrowie. Ważnym aspektem opieki nad seniorem jest dokładny rozkład dnia, który pozwoli na dobre zorganizowanie czasu wolnego.

Monitorowanie stanu zdrowia – nie można o tym zapominać

Senior to osoba, która może chorować przewlekle i mieć problemy z poruszaniem się lub mówieniem. Opiekun takiej osoby musi czuwać nad jej stanem zdrowia i w przypadku jakiejkolwiek niepokojącej dolegliwości podjąć odpowiednie kroki. Opiekun seniora musi także pilnować wizyt u lekarza lub badań diagnostycznych. Na co dzień ważne jest także pilnowanie przyjmowania leków przez seniora.

Opiekun osoby starszej musi również zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną seniora. Choć jest to bardzo trudne w przypadku, gdy występują różnego typu unieruchomienia, nawet delikatne masaże lub gimnastyka wpływają pozytywnie na mięśnie i zapobiegają przykurczom kończyn. Unieruchomienie osób starszych wpływa bowiem nie tylko na ich stan fizyczny, ale także na zdrowie psychiczne. Częstą dolegliwością, z którą borykają się unieruchomieni seniorzy są odleżyny. Tkanki są ciągle uciskane i mniej odżywione, dlatego w tych miejscach pojawiają się rany bardzo trudne do zagojenia. Opiekun musi zmieniać pozycję seniora możliwie często, by tkanki nie były uciskane. Ponadto trzeba stosować specjalne maści i kremy. 

Popuszczanie moczu – wstydliwy problem seniorów

Osoby starsze często mają problemy z nietrzymaniem moczu. Jest to dolegliwość, która zawstydza seniorów i z tego powodu odsuwają się oni trochę od innych osób. Na niekontrolowane popuszczanie moczu rozwiązaniem mogą okazać się pieluchomajtki dla dorosłych, które pozwolą seniorom korzystać z życia bez dyskomfortu i obaw. Opiekun musi także zwrócić szczególną uwagę na higienę seniora, gdyż popuszczanie moczu może powodować infekcje i zakażenia dróg moczowych, niezwykle niebezpieczne dla osób starszych. Warto także pamiętać, że komfort fizyczny poprawia stan psychiczny seniora.

Opieka nad osobą starszą to pełna zaangażowania i cierpliwości praca, w której należy pamiętać o mnóstwie aspektów, by poprawić nie tylko komfort fizyczny, ale także psychiczny osoby starszej.

5/5 - (1 vote)

Wyjątkowy dom do wynajęcia na wakacje

Poprzedni

Top 5 eleganckich stylizacji na spotkanie biznesowe

Następny

Zobacz także