Smętarz dla zwierzaków 2019

Smętarz dla zwierzaków 2019 w reżyserii Kevina Kolscha i Dennisa Widmyera, to nie pierwsza ekranizacja powieści Stephena Kinga, znanej pod tym samym tytułem. Mija ponad 30 lat od pierwszego filmu opartego na tej lekturze. Czego możemy się spodziewać?

Smętarz dla zwierzaków cda, netflix, online – ekranizacja powieści

Smętarz dla zwierzaków to opowieść o ojcu, który jest w stanie zrobić wszystko dla swojej córki, nawet zawrzeć pakt z siłami nieczystymi. Każdy rodzic zrobiłby dla swojego dziecka bardzo dużo. Zdarza się, że czyny te są aktem desperacji, a konsekwencje mogą być straszne. Smętarz dla zwierzaków 2019 ukazuje szczęśliwą rodzinę i skupia się na ich więziach.

Zobacz również >> Narodziny gwiazdy cda, netflix, vod – warto obejrzeć?

Film stopniowo buduje napięcie, mrok i poczucie niebezpieczeństwa. Podstawowe fundamenty powieści zostały zachowane, jednak poczyniono kilka zmian, w tym przedstawiono inne zakończenie. Czy drugie podejście do ekranizacji uchwyciło klimat książki?

Rodzina Creedów

Film opowiada o Luisie Creed (Jason Clarke), który wraz z rodziną przeprowadza się z Bostonu do małego miasteczka zwanego Ludlow. Wraz żoną Rachel (Amy Seimetz) oraz dwojgiem dzieci, zajmuje duży dom przy ruchliwej drodze. Na przeciwko zamieszkuje wdowiec Jud, z którym rodzina zaprzyjaźnia się. Jud opowiada jej historię miasteczka i wskazuje miejsce pochówku swojego zwierzaka.

Jakiś czas później, kot rodziny Creedów – Church, wpada pod rozpędzoną ciężarówkę. Ponieważ córka Ellie była bardzo związana z pupilem, Jud wskazuje Luisowi miejsce, gdzie powinien go pochować, aby Ellie nie musiała się z nim rozstawać. Prowadzi go za wiatrołom, wąską ścieżką na indiański cmentarz, z którym wiąże się mroczna legenda.

Przyjście zza grobu

Dalej akcja toczy się w klimacie typowo mrocznego horroru z elementami kilku zwrotów akcji, których nie ma w książce Stephena Kinga. Film nie jest wierną adaptacją książki, co czyni go na swój sposób wyjątkowym. Autorom nie udało się jednak odtworzyć przytłaczających opisów z lektury Kinga. Nie jest to jednak taka prosta sprawa i mało który film oddaje w pełni charakter książki.

Smętarz dla zwierzaków netflix, cda, online kładzie nacisk na temat lęku przed śmiercią. Pokazuje, jak niemożność pogodzenia się z nią rujnuje całą rodzinę, a mogło skończyć się jedynie na kocie. Ukazuje portret ludzkiej rozpaczy, ogromnej bezsilności i wewnętrznego rozdarcia. Wiele osób utożsamia się z wyborem i upadkiem Luisa. W końcu wynika on z miłości do własnego dziecka.

Świetna gra aktorska

Trzeba przyznać, że mimo braku topowych nazwisk, aktorzy grają bardzo dobrze:

  • Jason Clark kojarzony jest z rolą w Teminatorze. Aktor dobrze odnalazł się w roli Luisa i jest najbardziej odwzorowaną z książki postacią.
  • Amy Seimetz znana jest z filmu Obcy: Przymierze, gdzie poradziła sobie bardzo dobrze. Świetnie też  wypadła w Pet Sematary jako Rachel i z tą rolą może być teraz głównie kojarzona.
  • John Lithgowem grający Juda, doskonale ukazał pewne sekrety skrywane przez sąsiadów.

Do tego amerykańskie, mroczne i wiejskie plenery dodają groźnego klimatu. Również mokradła na trasie wiodącej do cmentarza przyprawiają o gęsią skórkę. Film ukazuje las z prawdziwego koszmaru. Widzowie nie są w stanie przewidzieć, gdzie czyha niebezpieczeństwo.

Ocena każdego widza, będzie pewnie zależeć od nastawienia. Wierni fani Stephena Kinga mogą poczuć się zawiedzeni i mogą mieć wrażenie, że film nie został do nich skierowany. I trudno oprzeć się takiemu wrażeniu. Jest to produkcja raczej skierowana do nowego pokolenia, które zaczyna wchodzić w świat horrorów Kinga. Jednak również właśnie dzięki nowym adaptacjom.

Podsumowanie filmu Smętarz dla zwierzaków 2019

Smętarz dla zwierzaków 2019 jest filmem, którego finał może być dość przewidywalny, jednak sama droga do niego jest przerażająca. To zdecydowanie wciągający i niepokojący obraz jednej z najlepszych pozycji Kinga. Mimo wprowadzenia wielu zmian, dzięki uniwersalnej koncepcji, całość nadal budzi grozę.

Zwiastun filmu

Gdzie można obejrzeć Smętarz dla zwierzaków?

5/5 - (21 votes)

Bazylika św. Piusa X w Lourdes

Poprzedni

Piosenki dla dzieci – efektywna nauka poprzez zabawę

Następny

Zobacz także

Więcej Filmy