Wyznaczanie trasy podrozy

Wyznaczanie trasy podróży, jak zrobić to tak, aby zwiedzić najwięcej, a wydać jak najmniej? Spontaniczność to dla wielu osób jeden z podstawowych elementów każdej, dalszej lub bliższej podróży i choć rzeczywiście jest czymś dobrym i pozytywnym, dobry plan trasy jest w stanie pozwolić nam wycisnąć z wyprawy tyle, ile tylko się da, a przy okazji nie wydać całych swoich oszczędności. Element spontaniczności możemy wtedy wpleść w rzeczy, które robimy w czasie pobytu w obcym kraju czy nieznanym nam miejscu, zamiast przenosić go do technicznej strony wyjazdu. Jak zatem zabrać się za wyznaczanie trasy, by móc czerpać z niej całymi garściami?

Wyznaczanie trasy podróży – krok po kroku

Jeszcze przed rozpoczęciem planowania trasy musimy powiedzieć sobie wprost: ma ono na celu stworzenie swoistego i indywidualnego szablonu, który będzie naszym zabezpieczeniem, ale którego nie będziemy musieli przestrzegać „jeden do jednego”. Jeżeli więc znajdziemy tani i dobry nocleg, ale tuż przed podróżą okaże się, że w innej części danego miasta jest nieco droższy, ale stanowczo lepszy – nie wahajmy się nieco skorygować naszych planów. Mają one bowiem na celu ułatwić nam takową, a nie sprawić, by była nudna! Abyśmy wycisnęli z tego jak najwięcej:

  1. Wybierzmy odpowiedni kierunek

    jest to absolutna podstawa i baza, na której oprzemy każdy kolejny element planowania. Wiedząc, gdzie chcemy jechać czy lecieć możemy odpowiednio się do tego przygotować, a cel wędrówki możemy uwarunkować naszymi marzeniami, albo też inspiracjami, na przykład takimi wynikającymi z doświadczeń naszych znajomych.

  2. Sprawdźmy ceny 

    zazwyczaj jest tak, że na naszą wyprawę mamy z góry określony przez nas samych budżet – skonfrontujmy go więc przede wszystkim z ceną biletu, ale też kosztem życia przez okres, na który chcemy się wybrać. Koszty życia najlepiej sprawdzić „na żywo”, jednak z naszej perspektywy możemy posłużyć się potężnym narzędziem, jakim jest Internet – istnieje mnóstwo grup dyskusyjnych, w obrębie których ludzie chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, również tymi ściśle związanymi ze sferą finansów.

  3. Kupmy bilety

    posiadanie ich odpowiednio wcześnie jest naszą poduszką bezpieczeństwa, bez której dalsze kroki w planowaniu mogłyby się okazać bezcelowe (na przykład w przypadku wykupienia wszystkich miejsc na loty do wybranego przez nas państwa). Ważne na tym etapie jest również nabycie biletów powrotnych, a zatem ustalenie przedziału czasowego naszego pobytu.

  4. Zróbmy luźny research

    dobrze byłoby, gdybyśmy mieli pojęcie na temat tego, co można (ale niekoniecznie trzeba) zobaczyć w danym miejscu i na co zwrócić w nim uwagę.

  5. Postarajmy się o nocleg 

    w dzisiejszych czasach nie musimy korzystać z hoteli. Możemy sięgnąć po prywatne stancje, zaglądając na popularne serwisy umożliwiające rezerwację miejsc właśnie w nich.

  6. Zadbajmy o środki lokomocji

     – podstawą jest transport z lotniska do miejsca noclegowego, a jeszcze ważniejszą rzeczą – transport powrotny na lotnisko. 

  7. Spakujmy się w sposób właściwy

    – weźmy pod uwagę czas pobytu i klimat panujący w miejscu docelowym. Rzeczą bardzo przez nas niechcianą byłaby konieczność kupowania ubrań czy środków higieny w miejscu docelowym, często po prostu droższym.

Wyznaczanie trasy, pomocne narzędzia

Wyznaczanie trasy za pomocą Google MAPS

Przy wyznaczaniu trasy możemy skorzystać Google >> https://www.google.pl/maps/. Wystarczy podać miejsce startu, następnie wybrać opcję „Wyznacz trasę” i podać punkt końcowy naszej wyprawy. Możemy oczywiście wybrać środek jakim się będziemy poruszać i dowiemy się ile orientacyjne zajmie nam czas przejazdu. Bardzo fajną funkcją jest dodanie „przystanków” w czasie naszej podróży na zwiedzanie lub odpoczynek, dzięki tej opcji można dość dokładnie wyznaczyć trasę naszej podróży.

 

Wyznaczanie trasy Google

W Google Maps możemy również znaleźć Sklepy, Hotele, Stacje paliw, parkingi, banki, apteki, szpitale, restauracje. Daje to możliwości zaplanowania naszej trasy wyjazdu nawet z najdrobniejszymi szczegółami w jednym miejscu.

Wyznaczanie trasy na docelu.pl

Serwis działa na podobnej zasadzie co Google Maps, podajemy start i przystanek końcowy oraz wybieramy środek transportu. Ciekawą opcją jest możliwość zarezerwowania noclegu na portalu Booking.

Wyznaczanie trasy do-celu

Wyznaczanie trasy przejazdu na trasy.info

W serwisie trasa.info mamy możliwość wyznaczenia trasy z punktami pośrednimi. Jest również możliwość rezerwacji hotelu na portalu booking.

Wyznaczanie trasy na trasa.info

 

Wyznaczanie trasy przejazdu na odleglosci.info/

W serwisie odleglosci.info mamy możliwość wyznaczenia trasy naszej podróży łącznie z punktami pośrednimi. Tak samo jak na portalu transy.info istnieje możliwość rezerwacji hotelu.

Wyznaczanie trasy na odleglosci. info

 

Podsumowanie

Nawet jeśli zaplanowanie podróży dla wielu z nas oznacza pozbycie się spontaniczności, nie należy go traktować tak radykalnie. Wyprawę można bowiem zaplanować tylko w tych jej częściach, które takiego planu potrzebują i w których przypadku jest on w stanie znacznie ułatwić nam życie, ale też zoptymalizować koszty. Pamiętajmy przy tym, aby plan nas nie ograniczał, a wprost przeciwnie – porządkował i umożliwiał nam zobaczenie oraz doświadczenie jak największej ilości rzeczy, ale też przeżycie wszystkich emocji, które są nieodzowne w przypadku bardziej i mniej odległych wypraw.

Zobacz również >> Jakie miejsca warto odwiedzić? Przegląd ciekawych propozycji

4.9/5 - (16 votes)

Jakie błędy przy dekorowaniu mieszkania popełniamy najczęściej?

Poprzedni

Bydgoszcz i Toruń – dwa bratanki na turystycznej mapie Polski

Następny

Zobacz także

Więcej Podróże