Chirurdzy / GreysAnatomy
Materiały prasowe

Nie ma chyba w Polsce osoby, której nie przyszło chociażby raz słyszeć o serialu Chirurdzy, na świecie znanym jako Grey’s Anatomy. Jest to serial, który na przestrzeni lat zyskał miano kultowego. W naszej recenzji przyjrzymy się temu, czy na swoją renomę rzeczywiście zasłużył, skupiając się zarówno na jego fabule, jak i obsadzie i wszystkim, co jest w nim godne odnotowania.

Chirurdzy Grey’s Anatomy – zarys fabularny

Serial Chirurdzy przenosi nas do jednego ze szpitali w Seattle, gdzie poznajemy główną jego bohaterkę – Meredith Grey (to od jej nazwiska, wplecionego w tytuł podręcznika do anatomii, wzięła się nazwa całego serialu – Grey’s Anatomy).

Ta młoda jeszcze-niedoszła pani chirurg właśnie rozpoczyna swój staż, stając przed nie lada wyzwaniem – musi udowodnić, że nie jest jedynie córką wybitnej lekarki, a sama dysponuje fachem w swoim ręku i prawdziwym talentem.

Razem z nią w szpitalu debiutuje również kilkoro innych zdolnych studentów i to losy każdego z nich przeplatają się z perypetiami Meredith, samymi w sobie bardzo życiowymi, realistycznymi i poruszającymi ważne tematy, zrozumiałe nie tylko dla osób z branży lekarskiej.

Szybko okazuje się, że szpital jest miejscem wycieńczającym i ciężkim do pracy – zmusza do współzawodnictwa, podporządkowania się przełożonym o mocno despotycznych zapędach, ale też do porzucania snu na rzecz „większego dobra”. W przypadku Meredith do tego wszystkiego dochodzi fakt, że – jak się okazuje – jej kochanek Derek jest… jej bezpośrednim przełożonym.

Zobacz także >> Irlandczyk – Typowy film gangsterski?

Nie wszystko jednak kręci się wokół panny Grey, a serial pozwala nam poznać również inne postaci, wplatane w miarę rozwoju całej fabuły. Każda z nich skrywa swoje tajemnice, ale też dąży do tego, by znaleźć się przy stole operacyjnym, na samym początku w roli asystenta, a później – „dyrygenta”. To właśnie te tajemnice nadają serialowi dramatycznego przebiegu i choć on sam w sobie jest serialem obyczajowym, niejednokrotnie nosi on znamiona innych gatunków (w tym także komedii).

Do tego wszystkiego dochodzą również konkretne przypadki, które stanowią swoiste tło do wszystkich wydarzeń rozgrywających się wokół nich i choć mogłoby się wydawać, że jest tutaj zbyt dużo rzeczy do śledzenia, łatwo się w tym wszystkim odnaleźć, a w fabule wręcz się zatracić. To z kolei jest najlepszą rekomendacją tegoż serialu.

Obsada serialu Chirurdzy – jak radzą sobie w nim aktorzy?

Z uwagi na fakt, że serial Grey’s Anatomy towarzyszy nam już od piętnastu lat, sam w sobie stanowił furtkę do dalszej kariery dla wielu uzdolnionych aktorów i to jego podaje się jako przykład najlepszych dzieł, w których realizacji brali udział. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Ellen Pompeo, która wcześniej mogła być znana z roli Marci w filmie Złap mnie, jeśli potrafisz czy Karen Page z wielokrotnie nagradzanego filmu Daredevil. To jednak ten serial stał się perełką w jej dorobku.

Zobacz także >> Serial Żmijowisko- konflikt, który kryje w sobie tragedię

Na uwagę zasługuje też świetny Patrick Dempsey, związany z aktorstwem już od 1985 roku, znany z mnóstwa seriali i filmów, a w serialu wcielający się w postać doktora Dereka Shepherda (za tę rolę był zresztą wielokrotnie nagradzany). Obsada nie zamyka się jednak w obrębie tych dwojga aktorów – znalazło się w niej miejsce również między innymi dla pięknej Katherine Heigl, obłędnego Justina Chambersa i znakomitej w swoim fachu Sandry Oh.

Naturalnie rzecz biorąc w czasie wieloletniego istnienia serialu przewijało się przez niego również wielu innych aktorów, którzy gościli w nim przez jeden lub kilka sezonów. Ujmując to w jednym zdaniu: świetna obsada, z jaką mamy tu do czynienia z pewnością przyczyniła się do popularności serialu.

Podsumownie serialu Chirurdzy

Perypetie chirurgów nie bez powodu towarzyszą nam już od przeszło dekady. Jest to serial (współcześnie możliwy do oglądania nie tylko w telewizji, ale też online), w którym znajdziemy wszystko – od poważnych i rzeczywistych przypadków zdrowotnych, przez romanse i romansiki, aż po intrygi, knowania i matactwa. Nie mamy tu do czynienia z utopią, a z prawdziwym życiem i świetnym pomysłem okraszonym doskonałą wręcz grą aktorską. Obok tego serialu nie sposób przejść obojętnie.

Gdzie można zobaczyć serial Chirurdzy Online, VOD, Netflix, CDA, Zalukaj?

Chirurdzy zwiastun

4.4/5 - (13 votes)

Na dobre i na złe, czyli kilka słów o popularnym polskim serialu

Poprzedni

Hotel Transylwania 3 –  film, który pobudza wyobraźnię

Następny

Zobacz także

Więcej Seriale