Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska jest wyjątkową krainą, leżącą na południu Polski, która przyciąga malowniczymi dolinkami, skalnymi ostańcami i architekturą zamków warownych. Niewiele osób zapewne wie, że jej poprawną nazwą jest Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, a określenie Jura wywodzi się ono z podobieństwa występujących na tym terenie skał do Jury Szwabskiej i Frankońskiej.

Co obejrzeć, odwiedzając Jurę Krakowsko-Częstochowską?

Największą atrakcją tego terenu jest niezwykła przyroda. Szczególnie atrakcyjne są okolice doliny Prądnika, gdzie można obejrzeć słynne ostańce o imponujących kształtach i takie jak Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy czy Skamieniały Wędrowiec. W południowej części Jury charakterystyczne są liczne doliny potoków. Najbardziej z nich znana jest właśnie Dolina Prądnika, w której obrębie utworzono Ojcowski Park Narodowy. Jego unikatowy krajobraz tworzą przede wszystkim zjawiska krasowe, do których należą jaskinie, (jest ponad 1700) oraz groty, gdzie ciągle odnajdywane są ślady bytności ludzi z czasów prehistorycznych. Do najbardziej atrakcyjnych turystycznie należą Jaskinia Łokietka oraz Jaskinia Ciemna.

Wśród przyrodniczych atrakcji regionu znajduje się też Pustynia Błędowska, której obszar rozciąga się od Błędowa aż po Klucze. Warto wiedzieć, iż nie jest ona jednak naturalnym tworem, a skutkiem działalności człowieka.

Szlak Orlich Gniazd i inne zabytki Jury


Obok przyrody niezaprzeczalną atrakcją Jury są zabytki architektury i sztuki oraz zabytkowe zespoły zieleni. Do najbardziej znanych należą dzieła sztuki obronnej w postaci osadzonych na skałach zamków i strażnic, zwanych „orlimi gniazdami”. Ich szlak liczy prawie 164 kilometry, ciągnąc się przez teren Jury Krakowsko-Częstochowskiej od Krakowa aż po Częstochowę. Każdy znajdujący się na nim obiekt wart jest uwagi, jednak do najbardziej interesujących należy warownia w Olsztynie koło Częstochowy oraz zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, postawiony jeszcze za czasów Bolesława Krzywoustego.

Na pewno warto również zobaczyć zamki znajdujące się w Ojcowie i Pieskowej Skale oraz wielką liczbę zabytków we wszystkich stylach, pochodzące z następujących po sobie epok. Można tu znaleźć romańskie kościoły w miejscowościach Wysocice i Gieble oraz gotyckie w Bolechowicach, Rudawie, Pilicy, Olkuszu, Obiektami godnymi odwiedzenia są także XVI-wieczne sanktuarium w Żarkach-Leśniowie oraz barokowe zespoły sakralne w Alwerni i Czernej. Niezwykle uroczymi pozostałościami po dawnych czasach są także drewniane kościoły stanowiące prawie ostatnie już wspomnienia po dawnej architekturze wsi. Do najstarszych należą XVI-wieczne kościoły z Modlnicy, Zrębic, Paczółtowic i Racławic, posiadające bezcenne – gotyckie i renesansowe obrazy oraz rzeźby.

Gdzie się zatrzymać?


Wypoczynek w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to propozycja szczególnie atrakcyjna dla osób, które lubią aktywność. Do największych atutów tego miejsca można zaliczyć bowiem możliwość pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych, przejażdżek konnych i zwiedzania zabytków. Jednak Jura Krakowsko-Częstochowska jest także idealnym miejscem dla osób szukających miejsca pozwalającego na wyciszenie się, oczyszczenie umysłu oraz bliski kontakt z naturą. Dla takich osób przeznaczone są bardziej odosobnione miejsca z dobrze przygotowaną bazą noclegową w postaci gospodarstw agroturystycznych, które turyści chętnie rezerwują. Pomimo bliskości Krakowa, można tu znaleźć całkiem dużą ich ofertę. Z kolei dla osób bardziej wymagających znajdują się również noclegi z basenem i hotele ze spa.

Dlaczego warto odwiedzić Poziom 511?


Do szczególnie atrakcyjnych obiektów należy Poziom 511 hotel ze spa i basenem znajdujący się tylko 300 metrów od Zamku Ogrodzienieckiego – jednego z najbardziej atrakcyjnych zamków w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd. Z hotelu można dojść z niego w ciągu 5 minut.

Historia tego obiektu zaczyna się w latach 90. XX w. od powstania koncepcji przebudowy schroniska niefunkcjonującego już od 10 lat na początkowo niewielki hotel. Z czasem powiększono go, dobudowano do niego 20-metrowy basen, a w podziemiach starego budynku wykonano sauny z dostępem do oryginalnej miejscowej skały, stwarzając w ten sposób nowoczesny i funkcjonalny hotel ze spa.


POZIOM 511 Design Hotel & SPA to nowoczesny, 4-gwiazdkowy hotel z basenem położony na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i otoczony zielenią oraz urokliwymi skałami z wapienia. Dla gości przygotowano 42 przestronne i nowoczesne pokoje, z czego 6 to apartamenty. Przy rezerwacji można dokonać wyboru wielkość łóżka, rodzaju materaca oraz łazienki wyposażonej w wannę lub prysznic. Każdy pokój i apartament ma własną łazienkę, a także dostęp do internetu bezprzewodowego, klimatyzację oraz telewizor LCD.


Poziom 511 to jeden z najatrakcyjniej ulokowanych noclegów w tym rejonie. W jego pobliżu znajduje się kilka zamków, park rozrywki Ogrodzieniec, a także park linowy. Wapienne skały, sąsiedztwo zabytków i ogrom otaczającej zieleni zapewniają wszystkim bezpośredni kontakt z naturą i doskonały wypoczynek.

5/5 - (3 votes)

Zegarki Fossil – marka ceniona na całym świecie

Poprzedni

Jaki dres damski wybrać – welurowy, oversize czy inny? Pomagamy w znalezieniu idealnego kompletu

Następny

Zobacz także

Więcej Podróże