poznań atrakcje

Atrakcje dla rodzin, młodzieży i dzieci które warto zobaczyć w Poznaniu! Poszukując ciekawego sposobu spędzenia wolnego czasu warto zaplanować wycieczkę na Wielkopolskę. Zwiedzając atrakcje Poznań zachwyci nie tylko piękną architekturą, ale także gwarą, która wyróżnia mieszkańców tego prężnego miasta. Odwiedzając stare klimatyczne dzielnice i poznając nowe urzekające miejsca rozproszone po całym Poznaniu szybko dochodzi się do wniosku, że to region o wielu twarzach i każdą z nich warto poznać.

Poznań, atrakcje oraz piękne historyczne miasto w jednym.

Miasto jest tętniącą życiem metropolią i posiada wszystkie charakterystyczne dla niej rozrywki od klimatycznych kawiarenek po rozległe parki, jeziora i przepiękne rezydencje. Jakie atrakcje Poznań ma do zaoferowania? Na pierwszym miejscu znajduje się Trakt Królewsko-Cesarski a także liczne trasy tematyczne, które można przemierzać podążając uliczkami Starego Miasta, Szlakiem Dziedzictwa Reformacji lub Dziedzictwa Żydowskiego, Poznański Szlak Kobiet oraz odwiedzając Ostrów Tumski. Oczywiście należy wspomnieć o koziołkach stykających się głowami każdego dnia o 12 w południe na wieży poznańskiego Ratusza.

Atrakcje turystyczne

Stary Rynek w Poznaniu jest punktem obowiązkowym podczas każdej wycieczki. Piękne barwne kamienice, Ratusz, brukowane uliczki i kawiarnie z ogródkami zachwycają każdą osobę, która przyjeżdża w te okolice.Turystyczne atrakcje Poznania stanowią spuściznę po decyzjach Przemysła I i Bolesława Pobożnego, którzy w 1253 roku wpadli oni na pomysł wzniesienia miasta na lewym brzegu Warty.

  • Stary rynek w Poznaniu

Atrakcje Poznań - Stary Rynek

Poznań atrakcje to jedno, głównym punktem każdej wycieczki powinien być Stary Rynek. Jest głównym placem a jednocześnie wizytówką Poznania, jego wyróżnikiem jest renesansowy budynek Ratusza, w którym znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania, zachwyca nie tylko oryginalna elewacja, ale również wnętrze z salą renesansową (Wielka Sień) zwieńczoną pięknym sklepieniem pochodzącym z XVI wieku. Na jego tle bohaterowie antyczni, biblijni ukazują swoją odwagę i poświęcenie, obecne są egzotyczne zwierzęta a także herby Polski i Poznania. Obok Ratusza umieszczony jest Pręgierz, który w czasach swojego powstania symbolizował rządy prawa, których nieprzestrzeganie było karane.

Zobacz również >> Planowanie podróży – jak zrobić to tak, aby zwiedzić najwięcej, a wydać jak najmniej?

Na Starym Rynku znajduje się budynek wartowni z Muzeum Powstania Wielkopolskiego (1918-1919). Gmach pochodzi z XIX wieku i powstał za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Można zobaczyć żołnierza w historycznym mundurze, uroczyste odprawy ułanów, które cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Dalej można podziwiać pałac Mielżyńskich, który w 1806 roku był kwaterą żołnierzy Napoleona Bonaparte, Józefa Wybickiego i generała Henryka Dąbrowskiego.

W zachodniej części Starego Rynku znajduje się Zamek Królewski, który przeszedł kolejną odbudowę, znajduje się nim Muzeum Narodowe zawierające eksponaty przedstawiające dziedzictwo minionych wieków. Dostępne do zwiedzania są także obrazy Jacka Malczewskiego, Tadeusza Kantora i Jerzego Nowosielskiego a także rzeźby Aliny Szapocznikow.

Jakie atrakcje skrywa Śródmieście Poznania?

Poznań atrakcje - Plac Wolności

Śródmieście Poznania to Plac Wolności, na którym powstała Biblioteka Raczyńskich, Zamek Cesarski oraz Teatr Wielki. Zabytki w tym miejscu pochodzą z XIX I XX wieku, Biblioteka Raczyńskich została zbudowana pod zaborem pruskim jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Zamek Cesarski wzniesiono, w 1910 aby podnieść rangę miasta oraz na potrzeby cesarza Wilhelma II. W 1939 roku dokonano jego przebudowy i tak powstała rezydencja Hitlera, którą następnie przejęła Armia Czerwona.

  • Ostrów Tumski znajduje się w każdym planie wycieczki do Poznania

Ostrów Tumski w Poznaniu

Wycieczka do Poznania nie byłaby kompletna bez zwiedzenia takiej atrakcji turystycznej jak Ostrów Tumski, położony na wyspie, odgrodzony od miasta dwoma ramionami Warty. W tym miejscu można zachwycić się historią zabytków i korzystać z interaktywnej edukacji. Charakterystycznymi obiektami jest Bazylika Archikatedralna Świętych Piotra i Pawła będąca miejscem spoczynku Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Park archeologiczny przyciąga miłośników niezwykłych eksponatów, natomiast Brama Poznania jest innowacyjnym obiektem. W tym miejscu można poznać historyczne i obecne losy Ostrowa Tumskiego, który odegrał dużą rolę w okresie tworzenia się państwa polskiego.

Atrakcje dla rodziny Poznań

Rozległy park Cytadela (100 h) posiada ofertę muzealną, z której ucieszą się fani militariów w każdym wieku. Na jego terenie znajduje się Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań, można obejrzeć materiały ikonograficzne, sztandary, umundurowanie, broń, kolekcję zdjęć przedstawiającą codzienne życie w wielkopolskich garnizonach.

  • Aktywne spędzania czasu – Park Sołacki

Ciekawe atrakcje dla rodziny Poznań oferuje w formie aktywnego wypoczynku na łonie natury w parkach, nad jeziorem, gdzie każdy bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie. Park Sołacki z bogactwem drzew i krzewów urządzono w stylu angielskim. Cała rodzina może spacerować pięknymi, zielonymi alejkami i podziwiać stawy Sołackie, które utworzyły spiętrzone wody Bogdanki. Godne podziwiania są drewniane mosty i mostki a także wodospady, które można wspólnie podziwiać.

  • Jeziora w Poznaniu

Rodziny uwielbiają wspólnie spędzać czas nad wodą, można wybrać się nad jezioro Rusałka. Znajduje się tam wiele atrakcji a największą jest Frajda Park, zapewniający rozrywkę dla całej rodziny. Można zażywać kąpieli w jeziorze, uczestniczyć w imprezach rekreacyjnych i sportowych. Każdy, kto lubi biegać może korzystać ze ścieżek turystycznych.

Jezioro Maltańskie położone w pobliżu centrum Poznania słynie z zwodów kajakarskich, które przyciągają całe rodziny kibicujące zawodnikom. W okresie zimowym dostępny jest sztucznie naśnieżany stok narciarski, w cieplejszych porach roku rodziny ceniące sobie aktywny wypoczynek mogą organizować wyprawy rowerowe. Również rolkarze i spacerowicze mają wyznaczone ścieżki. Latem jedną z największych atrakcji dla rodziny są Termy Maltańskie.

Atrakcje dla młodzieży – Poznań

Młodzież poza zwiedzaniem zabytków, ceni sobie wypoczynek na świeżym powietrzu, dlatego chętnie odwiedza miejsca gdzie może się sprawdzić i spędzać czas z przyjaciółmi.

  • Palmiarnia w Poznaniu

Palmiarnia poznańska należy do jednych z największych w Polsce i wyróżnia ją bogactwo okazów kaktusów, palm, drzew, wspaniałe miejsce do relaksu i spędzania czasu w gronie rówieśników. Niezwykłe zbiorniki wodne z oryginalnymi egzotycznymi rybami a także liczne wystawy i dni edukacyjne to ciekawe atrakcje dla młodzieży, Poznań dba o zdobywanie wiedzy przez młodych ludzi na temat fauny i flory.

  • Ogród botaniczny w Poznaniu

Ogród Botaniczny w Poznaniu to piękne miejsce odpowiednie na spacer i napawanie się urokiem kwitnących roślin. Młodzież lubi wspólnie spędzać czas w takich miejscach, gdzie może cieszyć się kontaktem z naturą, wśród niecodziennych drzew, krzewów i kwiatów. Ogród botaniczny wyposażony jest w romantyczne zakątki i ławeczki, tak poszukiwane i lubiane przez młodzież.

  • Makieta kolejowa

Największa makieta kolejowa w Poznaniu, posiada powierzchnię 50 m2, została utworzona w kształcie litery U. Makieta powstała na podstawie dwutorowej linii magistralnej, znajduje się na niej także sieć linii tramwajowych. Jest często odwiedzana przez młodych ludzi, którzy żywo interesują się reliktami przeszłości i technologicznymi nowinkami.

  • Laserowy paintball  i sala wspinaczkowa

Laserowy paintball w Poznań to częste miejsce spotkań znajomych, którzy uwielbiają takie atrakcje jak: sala luster, sala żywych trupów, toczenie walk między oponami. Każdy gracz posiada kamizelkę z czujnikami reagującymi na wiązkę laserową. Kompleks ścian wspinaczkowych w Poznaniu to obiekt klimatyzowany o powierzchni 1000 m2 przeznaczony do wspinania. Młodzież uwielbia gry na leśnych terenach, w Poznaniu mają możliwość odgrywania wielu ciekawych scenariuszy.

Atrakcje dla dzieci Poznań

Dzieci kochają zwierzęta, dlatego ich ulubioną atrakcją w Poznaniu jest ZOO, w którym mogą podziwiać egzotyczne ptaki i zwierzęta takie jak: pantera śnieżna, nosorożec, słoń. Rodzice z dziećmi mogą poznawać gatunki motyli oraz zwierzęta nordyckie. Rogalowe Muzeum to ulubione atrakcje dla dzieci, Poznań przyciąga młodych mieszkańców rogalami świętomarcińskimi, które mogą nie tylko je smakować, ale poznają również zasady wypieku.

  • Blubry – podróż do przeszłości

Nowoczesne technologiczne rozwiązania przyciągają dzieci, które odwiedzając Blubry mogą poczuć ducha dawnego Poznania. Znajdują się tam kapsuły, które przenoszą uczestników w przeszłość, dzieci mogą poznać bohaterów wielu legend. Lektor opowiada ciekawe historie dzięki trójwymiarowym okularom można podziwiać malowidła naścienne w technice 3D, na których przedstawione są dzieje dawnego Poznania.

  • Kolejka parkowa i symulator lotniczy

Kolejka Parkowa Maltanka to niezwykła atrakcja, z której chętnie korzystają dzieci, przemierzając lasy i jeziora w Poznaniu. Jej powstanie datuje się na rok 1956 i niezmiennie działa do dnia dzisiejszego. Jest to ciekawy sposób na rozrywkę dla całych rodzin, które mogą w pomysłowy sposób spędzić czas ze swoimi pociechami. Odwiedzając Poznań z dziećmi można wybrać się do miejsca, gdzie znajduje się symulator lotniczy. Będą mogły dowiedzieć się, jak pilotować pasażerski samolot i wcielić się w profesjonalnego pilota. Wyobraźnia dziecka jest pobudzona do granic możliwości, realistyczna symulacja, kokpit oddają rzeczywistość.

Zobacz również >> Bydgoszcz i Toruń – dwa bratanki na turystycznej mapie Polski

4.9/5 - (18 votes)

Cytaty o rodzinie – kilka najciekawszych propozycji

Poprzedni

Narodziny gwiazdy cda, netflix, vod – warto obejrzeć?

Następny

Zobacz także