Behawiorysta Mróz Remigiusz - recenzja książki
Źródło: Materiały prasowe

Kilka słów o autorze książki „Behawiorysta” – Remigiusz Mróz to pochodzący z Opola prawnik i pisarz. Jest autorem powieści takich jak „Nieodnaleziona”, „Nieodgadniona”, „Wieża Milczenia”, „Hashtag”. Spod jego pióra wyszły serie z prawniczką Joanną Chyłką, komisarzem Forstem czy też Sewerynem Zaorskim. Jego najwierniejsi fani znają takie pozycje jak cykl „W kręgach władzy” czy też trylogię „Parabellum”. Urodzony w 1987 roku Remigiusz Mróz jako pierwszy w Polsce pisarz otrzymał w 2016 roku podwójną nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego za książki „Kasacja” oraz „Zaginięcie”. W 2019 był najpopularniejszym autorem w Polsce, pisał również pod pseudonimem Ove Løgmansbø.

Behawiorysta Mróz Remigiusz – recenzja cz.1 książki

„Behawiorysta” to thriller, który naprawdę wbija czytelnika w foteli i nie pozwala się od siebie oderwać. Głównym bohaterem książki jest Gerard Edling, wydalony ze służby prokurator, mąż, ojciec nastoletniego syna. Jest również wybitnym specjalistą od kinezyki – nauki zajmującej się komunikacją niewerbalną, badającą gesty, mimikę twarzy i ruchy ciała.

Czytaj także >> „Żmijowisko” – Bestsellerowy thriller psychologiczny Wojciecha Chmielarza

Były prokurator czyli tytułowy Behawioryst jest znienawidzony przez opolską policję i prokuraturę, ale jako jedyny potrafi rozwiązać każdą nawet najbardziej skomplikowaną sprawę – przynajmniej do momentu aż pojawia się Kompozytor.

Kompozytor to zamachowiec, który pewnego dnia wdziera się do opolskiego przedszkola i bierze na zakładników zarówno dzieci jak i wychowawców.

Najgorsze jest to, że nie ma żadnych żądań, policja nie ma pojęcia co zamierza z nimi zrobić. Zostaje nazwany Kompozytorem ponieważ cała transmisja z przedszkola pojawia się na stronie internetowej „koncert krwi”. I tutaj pojawia się nasz tytułowy Behawiorysta – Gerard Edling, który zostaje poproszony o pomoc w rozwiązaniu sprawy przedszkolnego  zamachowca.

Zobacz także >> Podpalacz – Recenzja powieści Wojciecha Chmielarza

Akcja w przedszkolu nie jest jedyną, z każdą kolejną czytaną  stroną książki , pojawiają się kolejne „koncerty krwi” z następnymi zakładnikami oraz egzekucjami niektórych z nich. Dodatkowo strony nie da się zamknąć a mroczna muzyka lecąca w tle wywołuje ciarki u każdego widza.

82c89522 4a00 43e5 9769 105dbd906e85

W „Behawioryście” rozgrywa się brutalna gra między głównymi bohaterami, również obserwatorzy „koncertu krwi” zostają zmuszeni przez Kompozytora do podejmowania trudnych moralnych decyzji.

Mróz Remigiusz w książce „Behawiorysta” wykorzystuje w powieści  dylemat wagonika

eksperyment, w którym pytamy co byśmy zrobili gdyby na torach było przywiązane pięć osób i w ich stronę jechałby rozpędzony wagonik kolejki, a my mielibyśmy  możliwość przestawienia zwrotnicy tak aby wagonik wjechał na tor, na którym jest tylko jedna przywiązana osoba? Podobne konflikty moralne pojawiają się w „Behawioryście”

Zobacz także >> Wyrwa – Thriller psychologiczny Wojciecha Chmielarza

Książka Behawiorysta trzyma w napięciu do samego końca, jest pełna zaskakujących zwrotów akcji, dylematów psychologicznych, które dają do myślenia i odkrywają zakamarki zarówno ludzkiej psychiki jak i natury. Czy Behawioryście uda się poznać tożsamość brutalnego Kompozytora? Zachęcamy do lektury „behawiorysty”.

Opinia/Ocena wg City Magazine: 8/10

  • Remigiusz Mróz „Behawiorysta”
  • Thriller
  • Wydawnictwo: Filia
  • Data wydania:  26.10.2016
5/5 - (9 votes)

Seriale tureckie – 8 seriali które warto obejrzeć?

Poprzedni

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Następny

Zobacz także

Więcej Książki