Kilka słów o autorze książki „Behawiorysta” – Remigiusz Mróz to pochodzący z Opola prawnik i pisarz. Jest autorem powieści takich jak „Nieodnaleziona”, „Nieodgadniona”, „Wieża Milczenia”, „Hashtag”. Spod jego pióra wyszły serie z prawniczką Joanną Chyłką, komisarzem Forstem czy też Sewerynem Zaorskim. Jego najwierniejsi fani znają takie pozycje jak cykl „W kręgach władzy” czy też trylogię „Parabellum”. Urodzony w 1987 roku Remigiusz Mróz jako pierwszy w Polsce pisarz otrzymał w 2016 roku podwójną nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego za książki „Kasacja” oraz „Zaginięcie”. W 2019 był najpopularniejszym autorem w Polsce, pisał również pod pseudonimem Ove Løgmansbø.
Spis treści
Behawiorysta Mróz Remigiusz – recenzja cz.1 książki
„Behawiorysta” to thriller, który naprawdę wbija czytelnika w foteli i nie pozwala się od siebie oderwać. Głównym bohaterem książki jest Gerard Edling, wydalony ze służby prokurator, mąż, ojciec nastoletniego syna. Jest również wybitnym specjalistą od kinezyki – nauki zajmującej się komunikacją niewerbalną, badającą gesty, mimikę twarzy i ruchy ciała.
Czytaj także >> „Żmijowisko” – Bestsellerowy thriller psychologiczny Wojciecha Chmielarza
Były prokurator czyli tytułowy Behawioryst jest znienawidzony przez opolską policję i prokuraturę, ale jako jedyny potrafi rozwiązać każdą nawet najbardziej skomplikowaną sprawę – przynajmniej do momentu aż pojawia się Kompozytor.
Kompozytor to zamachowiec, który pewnego dnia wdziera się do opolskiego przedszkola i bierze na zakładników zarówno dzieci jak i wychowawców.
Najgorsze jest to, że nie ma żadnych żądań, policja nie ma pojęcia co zamierza z nimi zrobić. Zostaje nazwany Kompozytorem ponieważ cała transmisja z przedszkola pojawia się na stronie internetowej „koncert krwi”. I tutaj pojawia się nasz tytułowy Behawiorysta – Gerard Edling, który zostaje poproszony o pomoc w rozwiązaniu sprawy przedszkolnego zamachowca.
Zobacz także >> Podpalacz – Recenzja powieści Wojciecha Chmielarza
Akcja w przedszkolu nie jest jedyną, z każdą kolejną czytaną stroną książki , pojawiają się kolejne „koncerty krwi” z następnymi zakładnikami oraz egzekucjami niektórych z nich. Dodatkowo strony nie da się zamknąć a mroczna muzyka lecąca w tle wywołuje ciarki u każdego widza.
W „Behawioryście” rozgrywa się brutalna gra między głównymi bohaterami, również obserwatorzy „koncertu krwi” zostają zmuszeni przez Kompozytora do podejmowania trudnych moralnych decyzji.
Mróz Remigiusz w książce „Behawiorysta” wykorzystuje w powieści dylemat wagonika
eksperyment, w którym pytamy co byśmy zrobili gdyby na torach było przywiązane pięć osób i w ich stronę jechałby rozpędzony wagonik kolejki, a my mielibyśmy możliwość przestawienia zwrotnicy tak aby wagonik wjechał na tor, na którym jest tylko jedna przywiązana osoba? Podobne konflikty moralne pojawiają się w „Behawioryście”
Zobacz także >> Wyrwa – Thriller psychologiczny Wojciecha Chmielarza
Książka Behawiorysta trzyma w napięciu do samego końca, jest pełna zaskakujących zwrotów akcji, dylematów psychologicznych, które dają do myślenia i odkrywają zakamarki zarówno ludzkiej psychiki jak i natury. Czy Behawioryście uda się poznać tożsamość brutalnego Kompozytora? Zachęcamy do lektury „behawiorysty”.
Opinia/Ocena wg City Magazine: 8/10
- Remigiusz Mróz „Behawiorysta”
- Thriller
- Wydawnictwo: Filia
- Data wydania: 26.10.2016