Jak oduczyć psa sikania w domu?

Czworonożni przyjaciele pojawiają się w wielu domach, jednak domownicy często mają z nimi niemałe kłopoty. Tyczy się to zwłaszcza tych sytuacji, w których psy nie załatwiają się na dworze, lecz w domu. Istnieją jednak pewne sposoby, dzięki którym pies nie będzie sikał w domu, lecz na świeżym powietrzu. Warto zadać sobie pytanie jak oduczyć psa sikania w domu? Zwykle związane jest to z posiadaniem młodych psów, które nie są nauczone do sikania poza domem lub też są zestresowane i strachliwe. Niekiedy wystarczy czas i otoczenie pieska uczuciem oraz miłością. Dzięki temu poczuje się bezpiecznie i pozbędzie się tak uciążliwego problemu.

Jak oduczyć psa sikania w domu? Kilka sprawdzonych sposobów

Kuweta dla psa

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że młode pieski mogą sikać w domu, ponieważ:

  • popełniło się sporo błędów wychowawczych,
  • pieski czują się samotne i zaniedbane,
  • nie wychodzi się z pieskami na spacer dostatecznie często.

Warto przeanalizować swoje zachowanie i na tej podstawie stwierdzić, czy nie jest to zależne od samych domowników. Ciekawym rozwiązaniem może być zmiana swoich dotychczasowych nawyków i przyzwyczajeń oraz poświęcenie psu należytej uwagi. Jeśli zainteresowani nie wiedzą jak oduczyć psa sikania w domu, zawsze mogą skontaktować się z profesjonalistami, którzy zajmują się tresurą i wychowaniem psów na co dzień.

To, że pies sika w domu może mieć bardzo zróżnicowane podłoże. W takiej sytuacji warto wyposażyć się w kuwetę lub też specjalistyczną matę, dzięki którym taki problem odejdzie w zapomnienie, a piesek poczuje się pewniej i bezpieczniej. Niektóre pieski robią właścicielom „na złość” lub też lubią konkretne miejsce w domu (np. miękki dywan) i to właśnie tam załatwiają swoje potrzeby.

Kuweta dla psa nie jest zbyt drogim zakupem, a taki produkt może sprawić, że piesek nabędzie nowych umiejętności i problem zostanie skutecznie rozwiązany. W taki sam sposób, jak kuweta działa mata, więc warto wybrać spośród tych dwóch rozwiązań.


Pies sika w domu – rozwiązaniem może okazać się kuweta dla psa

mata dla psa

Pieski nie czują się zbyt swobodnie szczególnie wtedy, gdy są zbyt często karcone, poddawane kwarantannie lub też stosuje się wobec nich agresywne zachowanie. Oczywiście większość psów jest na to wyczulonych, więc należy być dla nich sympatycznym i uczuciowym. W ten sposób popracuje się nad ich wychowaniem i tresurą, która opłaci się obu stronom.

Pieski potrzebują zrozumienia, cierpliwości oraz dużo miłości, a z pewnością odpłacą się domownikom i będą ich najlepszymi przyjaciółmi. Jeśli chce się rozwiązać taki problem, należy być przy piesku jak najczęściej i obserwować jego zachowanie. Pieski powinny być też chwalone i nagradzane, ponieważ z pewnością to zauważą i nauczą się pewnych wzorców zachowania, które podobają się ich właścicielom.

Jeśli powyższe metody okażą się nieskuteczne, nie pozostanie nic innego jak odpowiednie kuweta dla psa. Pies nauczy się załatwiać swoje potrzeby w miejscu, które jest do tego przeznaczone, a kuweta będzie łatwa do oczyszczenia i nie sprawi domownikom problemów.


Innym sposobem będzie wspomniana mata, lecz w takim przypadku trzeba uważać na to, aby załatwianie się na matę lub też do kuwety nie było zbyt długotrwałe, ponieważ pieski mogą mieć później problem z załatwianiem się na trawę lub też na ziemię. Jeśli zainteresowani nie wiedzą jak oduczyć psa sikania w domu, powinni stosować wskazane wyżej metody naprzemiennie. Z pewnością zda to egzamin, a pies poczuje się szczęśliwy i zadbany. To, że pies sika w domu nie zawsze musi być jego winą. Czasami warto zwrócić uwagę na siebie.

Jak nauczyć psa sikania na matę lub też do kuwety?

Pieski często nie chcą załatwiać swoich potrzeb na dworze, tyczy się to zwłaszcza sytuacji, kiedy na zewnątrz jest chłodno i psy szybko uciekają do domu. W takim przypadku najlepszym wyborem będzie mata, lecz domownicy muszą najpierw nauczyć czworonogi sikać na taką matę, co niekiedy może być dość czasochłonnym procesem.

Ulokowanie maty w miejscu, w którym pieski lubią przebywać, np. przy ścianie lub też przy ulubionym legowisku, zwiększa szanse na to, że piesek szybciej nabędzie nową umiejętność. Po zakończonym sikaniu na matę warto go nagrodzić jakimś smakołykiem, aby zdał sobie sprawę z tego, iż oddawanie moczu we wskazane miejsce wiążę się z jakąś przyjemnością. Takim miejscem może być też kuweta dla psa, więc jak widać wyraźnie kuweta oraz maty powinny znaleźć zastosowanie w wielu różnych domach.

Dbanie o czystość u psów – jak ich tego nauczyć?

Jeśli zainteresowani nadal nie wiedzą jak oduczyć psa sikania w domu, powinni dowiedzieć się jak zadbać o czystość u swoich psów. Taka nauka może przynieść wymierne efekty. Pracę należy rozpocząć od:

  • ustalenia konkretnego miejsca, w którym piesek ma się załatwiać (mata lub kuweta),
  • dokładnego wyczyszczenia miejsc niepożądanych, a więc np. podłogi, na której załatwił się piesek, aby następnym razem ją ominął,
  • dokładnego wytarcia moczu i ułożenia ścierki na macie lub kuwecie, aby piesek wiedział, że to właśnie tam powinien się załatwiać,
  • stosowania odpowiednich preparatów, które mają zachęcać psa do oddawania moczu na kuwetę lub matę.

Ważne jest to, iż pieski jasno sygnalizują swoje potrzeby i dają znać właścicielom, że w danym momencie chcą wyjść na zewnątrz. Nie należy ich wtedy lekceważyć (nawet jeśli jest to noc lub wczesny ranek), ponieważ można później tego żałować. Regularne wizyty na świeżym powietrzu mogą załatwić sprawę, a to, że pies sika w domu może zależeć od tego, iż właściciele nie poświęcają mu zbyt dużo uwagi i nie biorą na poważnie jego potrzeb.

5/5 - (3 votes)

Behawiorysta Mróz Remigiusz – recenzja książki

Poprzedni

Rodzaje ubranek niemowlęcych

Następny

Zobacz także