Na dobre i na złe
Materiały TVP

Na dobre i na złe to serial, który gości na ekranach Polaków już od ponad 20 lat. Mimo to, wciąż przyciąga on rzesze telewidzów, którzy nie wyobrażają sobie końca historii o losach fikcyjnego szpitala w Leśnej Górze. Serial oprócz fanatyków, ma również swoich przeciwników, którzy uważają, że jego fabuła już dawno się wyczerpała. Tymczasem Telewizja Polska nie zamierza przerywać jego produkcji, a wręcz przeciwnie, pracuje nad kolejnymi odcinkami.

Na dobre i na złe – serial, który obejrzysz m.in. na platformie VOD

Mimo, że w wakacje serial Na dobre i na złe nie jest emitowany w telewizji, to jego stare odcinki można bez problemu obejrzeć w serwisie TVP VOD. Pozostaje jednak zadać sobie pytanie o to, czy warto poświęcać na to czas. Pierwszy odcinek Na dobre i na złe został wyemitowany w 1999 roku. Serial ten opowiada o losach szpitala znajdującego się w fikcyjnej podwarszawskiej miejscowości o nazwie Leśna Góra.

Fabuła serialu Na dobre i na złe, nie skupia się jednak tylko na pojawiających się w placówce przypadkach medycznych, ale dotyczy również losów bohaterów serialu, którzy częściej zmagają się z dylematami miłosnymi i rodzinnymi, niż zawodowymi. Nie bez przyczyny serial ten jest więc przypisywany do gatunku medyczno-obyczajowego.

Streszczenie fabuły serialu Na dobre i na złe

Pierwsze sezony serialu skupiały się głównie na losach rodziny Zosi i Jakuba Burskich (Małgorzata Foremniak, Artur Żmijewski), którzy pracowali jako lekarze w Leśnej Górze. W wielu odcinkach pojawiały się przebitki przedstawiające sceny z ich życia rodzinnego, gdzie widzowie mogli dostrzec ich dzieci oraz  postać starszej pani o imieniu Gabrysia (Emilia Krakowska). W starej, charakterystycznej czołówce Na dobre i na złe, wraz z Burskimi pojawiały się także postacie takie, jak Adam Pawica (Andrzej Zieliński), czy Bruno Walicki (Krzysztof Pieczyński).

Wszyscy odgrywali rolę lekarzy, którzy oprócz tego że byli przyjaciółmi, nadzwyczaj mocno angażowali się w osobiste sprawy leczonych przez siebie pacjentów. Kultowymi postaciami byli także profesor Tadeusz Zybert (Marian Opania) i jego córka Monika (Jolanta Fraszyńska) oraz dyrektor Tretter (Piotr Garlicki).

W dalszych sezonach, sympatię widzów zyskały również postaci takie, jak  Witek Latoszek (Bartosz Opania)  i Lena Starska (Anita Sokołowska) oraz doktorzy Sambor (Radosław Krzyżowski), Konica (Robert Koszucki), czy Falkowicz (Michał Żebrowski).

W porównaniu do najnowszych sezonów Na dobre i na złe, w starych odcinkach pojawiało się znacznie więcej tzw. ostrych, chirurgicznych przypadków, niż obecnie. Dzisiaj serial jest przepełniony wątkami o charakterze miłosnym, które dotyczą  sfery uczuciowej bohaterów. Jest to szczególne widoczne np. w przypadku  lekarki Victorii Consalidy (Katarzyna Dąbrowska), której postać była powiązana uczuciowo z wieloma bohaterami serialu.

Mniej wprawni widzowie mogą mieć kłopot w zrozumieniu także wielu innych, bardzo skomplikowanych relacji, w jakie uwikłane zostały poszczególne postaci. Najkrótsze streszczenie serialu powinno jednak informować o tym, że od lat przedstawia on nie tylko losy szpitala w Leśnej Górze, ale także historię pracujących w nim osób.

Techniczna strona serialu – czy każdy odcinek to inna historia?

Odchodząc od fabuły serialu warto zwrócić uwagę na inne kwestie takie, jak chociażby występująca w nim muzyka. Przez lata przy końcowych napisach serialu pojawiała się kultowa piosenka w wykonaniu Anny Jurksztowicz. Była ona hitem znanym nawet przez osoby, które nigdy nie oglądały serialu. Z czasem postanowiono ją jednak zmienić.

Czy było to konieczne? Pewnie wraz ze znacznymi zmianami w obsadzie i wyczerpaniu  pewnej formuły tak, jednak wiele osób uważa, że był to niepotrzebny zabieg.Obecnie wiele pojawiających się w serialu utworów muzycznych tworzy Krzesimir Dębski.

Zobacz także >> Serial Zniewolona na VOD

Melodie wykorzystywane w Na dobre i na złe zasługują na uwagę, gdyż świetnie oddają specyfikę emocji towarzyszących bohaterom w poszczególnych serialowych scenach. Mimo, że scenariusz Na dobre i na złe często jest mocno przewidywalny, to niemal każdy odcinek wprowadza do serialu nowy wątek. Z reguły jest on jednak krótkotrwały i dotyczy poszczególnych przypadków medycznych.

Wątki dotyczące głównych bohaterów i ich rodzin są znacznie dłuższe i rozciągnięte w czasie. Warto zauważyć, że w serialu występuje wielu czołowych polskich aktorów, który potrafią doskonale odegrać swoje role, co ma znaczny wpływ na wysoki poziom emitowanych odcinków. Na uwagę zasługuje także praca reżyserów i scenografów.

Na dobre i na złe – obsada 

Przez lata emisji, w serialu dochodziło do licznych zmian w obsadzie. W Niektórych przypadkach scenarzyści starali się je w jakiś sposób ze sobą połączyć. Widzom najbardziej zapadła jednak w pamięć postać Zosi odgrywanej przez Małgorzatę Foremniak oraz Kuby odgrywanego przez Artura Żmijewskiego. Ich role ze względu na specyfikę scenariusza, jak i umiejętności aktorskie, były bardzo realistyczne.

Zobacz także >> Barwy Szczęścia – 13 lat na naszych ekranach

Dzisiaj jednak tych aktorów nie ma już w obsadzie. Szkoda, gdyż ich powrót mógłby być bardzo ciekawy. Obecnie zamiast nich, widzowie oglądają  postać ich dorosłej córki Julii, która jest odgrywana przez  Aleksandrę Hamkało. W serialu można zobaczyć również znanego z niesamowitych umiejętności aktorskich Michała Żebrowskiego. Na uwagę zasługuje także gra Filipa Bobka oraz Tomasza Ciachorowskiego, który w serialu pojawił się całkiem nie dawno.

Gdzie można zobaczyć serial Na dobre i na złe VOD, Online, Netflix, CDA, TVP?

Z racji na pandemię koronawirusa, tegoroczna emisja Na dobre i na złe została przerwana szybciej, niż planowano. Nie ma jednak nic straconego, gdyż serial można obejrzeć online na platformie VOD należącej do TVP. To dobra opcja na wakacje dla osób, które nigdy wcześniej nie oglądały tego serialu, bądź dla tych którzy zwyczajnie nie mogą doczekać się nowych odcinków. Gdzie jeszcze można szukać odcinków serialu:

Zwiastun serialu Na dobre i na złe

5/5 - (3 votes)

Serial Zniewolona na VOD – Sprawdź gdzie zobaczyć online

Poprzedni

Chirurdzy – Recenzja serialu Grey’s Anatomy

Następny

Zobacz także

Więcej Seriale