Wokół epilacji laserowej krąży wiele niesprawdzonych opinii. Czy faktycznie umożliwia trwałe usunięcie owłosienia? Czy zabieg laserem boli? Czy istnieje laser do depilacji, za pomocą którego można pozbyć się jasnych i cienkich włosków? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Spis treści
Na czym polega epilacja laserowa?
Epilacja laserowa, nazywana również trwałą depilacją, to jedyna metoda, która pozwala na usunięcie włosa w całości, wraz z cebulką, co zapobiega jego odrastaniu. Światło lasera przenika przez skórę, gdzie wykrywa pigment znajdujący się w mieszku włosowym. Pod wpływem wysokiej temperatury cebulka włosowa obumiera, a następnie wypada po kilku tygodniach. W miejscu tym włos już nie odrośnie.
Skuteczność depilacji laserowej zależy w dużej mierze od fazy wzrostu włosa. Wyróżniamy trzy etapy:
- faza aktywnego wzrostu (anagen),
- faza przejściowa (katagen),
- faza spoczynku (telogen).
Laser działa tylko na włoski znajdujące się w fazie aktywnego wzrostu. Dlatego właśnie konieczne jest wykonanie serii zabiegów epilacji laserowej. Istotne są również odstępy pomiędzy poszczególnymi sesjami, które wynoszą dokładnie tyle, ile czasu potrzebują kolejne włoski do wejścia w fazę anagenu.
Długość fazy wzrostu włosa jest różna w zależności od depilowanego miejsca. Stąd depilacja laserowa bikini czy pośladków wymaga około 6-tygodniowych odstępów, a przerwy pomiędzy poszczególnymi zabiegami depilacji laserowej nóg wynoszą około 8 tygodni. Odstępy czasowe w przypadku depilacji twarzy, szyi i karku to około 4 tygodnie.
Laser do depilacji, który usuwa także jasne włosy
Faktem jest, że większość laserów działa tylko na ciemne włoski, w których znajduje się najwięcej melaniny. Pożądany jest duży kontrast pomiędzy skórą a włoskami – im jaśniejsza karnacja i ciemniejsze włoski, tym efekty epilacji laserowej są z reguły wyraźniejsze.
Rekomendowany przez specjalistów z warszawskiej Kliniki Mirack, laser do depilacji Motus doskonale radzi sobie z jasnym i bardzo cienkim owłosieniem. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu lasera aleksandrytowego o długości fali 755 nm, który znacznie szybciej wychwytuje poziom melaniny niż laser diodowy.
Przeciwwskazania do epilacji laserowej
Epilacja laserowa nie jest zabiegiem dla każdego. Wśród przeciwwskazań należy wymienić przede wszystkim:
- zażywanie leków i ziół światłouczulających, m.in. dziurawca, skrzypu polnego, arcydzięgla, ruty, witaminy C w dużych dawkach, nagietka, bergamotki,
- ciąża i karmienie piersią,
- choroby nowotworowe,
- osłabiona odporność organizmu,
- opalenizna,
- cukrzyca,
- choroby skóry aktywne i o charakterze przewlekłym, np. łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry, liszaj, rumień, bielactwo,
- infekcje wirusowe i bakteryjne.
Jak przygotować się do zabiegu laserowego usuwania owłosienia?
Jeżeli nie występują u Ciebie żadne z powyższych przeciwwskazań i specjalista to potwierdził podczas konsultacji wstępnej, możesz rozpocząć przygotowania do zabiegu epilacji laserowej.
- Odstaw zioła i leki światłouczulające na miesiąc przed oraz w trakcie wykonywania kolejnych zabiegów w serii.
- Kilka tygodni przed usuwaniem owłosienia laserem zrezygnuj z peelingów, kosmetyków z kwasami oraz kosmetyków z witaminą A lub C.
- Miesiąc przed, a także pomiędzy poszczególnymi epilacjami, nie opalaj skóry, zwłaszcza w miejscach poddawanych zabiegowi.
- Przed każdą sesją (najlepiej wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg lub kilka godzin przed) usuń owłosienie z danego obszaru za pomocą maszynki do golenia, uważając, aby nie podrażnić skóry.
Jak dbać o skórę po depilacji laserowej?
Aby epilacja laserowa przyniosła oczekiwane efekty i, przede wszystkim, nie spowodowała skutków ubocznych w postaci podrażnień i przebarwień, trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry po zabiegu.
- Stosuj ochronę przeciwsłoneczną. Skóra po laserowej depilacji jest delikatna i bardzo podatna na poparzenia słoneczne oraz powstawanie przebarwień.
- Używaj preparatów łagodzących z alantoiną i panthenolem lub innych, zaleconych przez kosmetologa.
- Nie drap skóry i nie wyciskaj czarnych punktów na obszarze poddanym epilacji. Są to cebulki włosowe, na które zadziałał laser. Po kilku dniach lub tygodniach odpadną same.
- Daj odpocząć skórze przez kilka kolejnych dni po zabiegu – nie stosuj peelingów, kawasów ani innych kosmetyków, które mogłyby ją podrażnić.
W razie innych pytań zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.