Czym jest reportaż?

Jednym z gatunków literackich, cieszących się obecnie sporą popularnością wśród czytelników jest reportaż- zarówno o charakterze problemowym, jak i fabularnym. Jako że cechuje go znaczący ładunek emocjonalny autora w opisywanej przez niego treści, a także elementy z pogranicza dziennikarstwa, w wiarygodny sposób ukazuje sedno przedstawianej sprawy. Stąd wiele osób ceni siłę i obiektywizm reportaży, chętnie docierając do prawdy i przyczyn danych wydarzeń, bądź towarzyszących im okoliczności. Biorąc zaś pod uwagę tematykę poszczególnych dzieł- możemy wyróżnić tu reportaż społeczny, obyczajowy, podróżniczy, polityczny oraz wojenny. Z kolei oprócz swej roli informacyjnej, nierzadko nakłania odbiorcę do refleksji, a nawet ośmiela do pojęcia interwencji.

Cechy dobrego reportażu

Przytaczając natomiast pożądane cechy reportażu, warto wspomnieć o fundamentalnej kwestii, jaką jest zawarcie w całej historii realnych faktów i zdarzeń. Nie ma tu więc miejsca na fikcję, mile widzianą w pozostałych gatunkach. Czytelnik, kupując powieść reportażową liczy zatem na prawdziwość postaci, miejsc i sytuacji, choć bywa, iż rzeczywistość przenika się w tymże wypadku z wymyślonymi fragmentami.

Z drugiej strony, stosując środki stylistyczne typowe dla literatury, autor nadaje reportażowi ramy gatunku literackiego, dzięki czemu informacje stają się bardziej przyswajalne i książkę czyta się z zapartym tchem. Co więcej, reportaże często powstają w oparciu o rozmowy z bohaterami lub na podstawie własnych wspomnień, przez są aktualne i poruszają tematy bieżące. Zwykle też omawiane w nich są istotne wydarzenia polityczne, dramaty ludzkie itd. lub pisane są w formie relacji z podróży.

                                          Język w reportażu

Skupiając się zaś na języku w reportażach, zdarza się, że autorzy używają mowy potocznej, a to ni zawsze spotyka się z aprobatą czytelnika. Należy jednak zastanowić się, czy właśnie ten styl wypowiedzi podczas zdawania relacji nie jest tak naprawdę istotą owego gatunku. Kluczem do sukcesu reportażu jest przecież jak najwierniejsze odwzorowanie konkretnych chwil. Rzetelny reportaż musi więc oddawać nie tylko nastrój, ale równocześnie dynamikę i emocje bohaterów- żywy język, wnikliwe opisy postaci i wplatanie rozmaitych środków stylistycznych pozwoli skutecznie trafić do odbiorców z każdej grupy wiekowej.

Ponadto sama struktura reportażu nie może być zbyt długa i nużąca, ale oczywiście nie wolno pomijać najważniejszych punktów. Ogromne znaczenie ma natomiast jego początek, który winien być interesujący i zapowiadać dalszy ciąg zaskakujących wydarzeń. Poza tym podobna książka musi opisywać wyłącznie sprawdzone informacje bez pomyłek i niedomówień- jest to wszak podstawowa zasada reportażu. Pisząc, trzeba też bezwzględnie przestrzegać obiektywizmu i bezstronnie podejść do umieszczanych w treści faktów. Im większa znajomość tematu, tym naturalnie łatwiej autorowi kreować wysokiej jakości reportaż.

Jak przygotować się do napisania reportażu

Przygotowując się do napisania reportażu, uprzednio gromadzi się zaś materiały, przeprowadza rozmowy z bohaterami i czerpie inspiracje z innych, dobrych reportaży. Dopiero wówczas jesteśmy gotowi przelać na papier wybrane informacje i połączyć je w znakomite dzieło. Niepowtarzalny reportaż dziennikarski zwraca uwagę starannie ułożonym schematem, jak i cytowanymi fragmentami wywiadów, wypowiedzi i prawdziwych zdarzeń zebranych na podstawie researchu. Mistrzowski reportaż potrafi bowiem pochłonąć czytelnika bez reszty i pozostać w jego pamięci na długie lata. Opłaca się zatem postawić na jakość i żmudną, systematyczną pracę z tekstem, by na koniec uzyskać tak fenomenalne rezultaty.

                                                           Podsumowanie

Reasumując, reportaż jako gatunek rozwijający się obecnie niezwykle prężnie ma ogromny potencjał i budzi wielkie zainteresowanie wśród pasjonatów literatury opartej na faktach. Do tego codzienność stanowi nieskończone źródło do pozyskiwania wiedzy na temat otaczającego nas świata, co warto uwiecznić na przykład w postaci omawianego reportażu.

Oceń ten post post

Czy odbieranie telefonów od nieznanych numerów jest bezpieczne?

Poprzedni

Rok szkolny 2023 – niezbędnik każdego ucznia i rodzica

Następny

Zobacz także

Więcej Rozrywka