Kevin sam w domu

„Kevin sam w domu” należy do najpopularniejszych filmów w Polsce i wielu ludzi nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez tego dzieła. Nic dziwnego, ponieważ film z 1990 roku jest uniwersalny i trafia do szerokiego grona odbiorców, a jednocześnie wyróżnia się klimatem i przesłaniem. Przygoda Kevina ma w sobie trochę z podróży Holdena z „Buszującego w zbożu”. Film w reżyserii Columbusa porusza takie wątki jak: rodzina, poczucie wolności i chęć przeżycia przygody, sielankowość dzieciństwa, ale też potrzebę dorastania, a całość jest uwikłana w komedię o przesłaniu z doborową obsadą. John Hughes pokazał jak powinny wyglądać scenariusze filmów familijnych. Taka mieszanka sprawiła, że jest to wyjątkowy film.

Kevin sam w domu  fabuła

Kevin sam w domu online

Sama fabuła filmu nie należy do specjalnie skomplikowanych i może to również jest czynnikiem, który dodaje uroku. Tytułowy bohater nie ma ochoty na wyjazd ze swoją rodziną. Ośmiolatek ma wrażenie, że rodzina go nie akceptuje i stwierdza nawet, że „Rodzina jest do kitu”. Wypowiadając to zdanie, nie spodziewa się, że w niedługim czasie przyjdzie mu samotnie podejmować walkę z napastnikami. Poranny pośpiech sprawia, że reszta rodziny wylatuje na święta, a Kevin .. został sam w domu. Główny bohater nie zamierza się tym przejmować. To moment nowojorskiej odysei rodem z „Buszującego w zbożu”. Swoboda pozwala na robienie rzeczy, które do tej pory były zabronione. Zew wolności to oglądanie zakazanych filmów z pistoletami, samodzielne robienie zakupów i ekstremalne zjazdy na sankach.

Może taki sielankowy stan trwałby dłużej, ale „Kevin sam w domu” to również komedia o potyczce głównego bohatera ze złoczyńcami. Czy ośmiolatek jest bezbronny w starciu z dwoma dorosłymi mężczyznami? W większości przypadków pewnie tak, ale nie wtedy, gdy tym chłopcem jest Kevin  dzieciak obdarzony wyjątkowym sprytem i umiejętnością przewidywania. Podgatunek horrorów „home invasion” polega na tym, że główni bohaterowie zostają zaatakowani przez szaleńców w swoim własnym domu, a ich zadaniem jest przetrwanie. W „Home alone” (oryginalny tytuł filmu) mamy do czynienia z czymś podobnym, ale podanym w formie komedii familijnej.

Wigilia jest w filmie tuż za rogiem, a to dobry moment, żeby przemyśleć swoje stosunki z rodziną. Recenzja nie będzie zawierać spoilerów istotnych dla fabuły, więc sami obejrzyjcie potyczkę chłopca z dwójką złoczyńców. Święta są niejako drugim bohaterem tego filmu i ich klimat udziela się widzom i również za to kochamy dzieło Columbusa. Za tę choinkę i śnieg. Mieszanka kilku gatunków (familijna komedia połączona z filmem przygodowym w świątecznej otoczce z gwiazdą kina gangsterskiego w obsadzie), niebanalne przesłanie, klimat wolności, uroczy i sprytny główny bohater oraz pomysłowe pułapki sprawiły, że „Kevin sam w domu” został pokochany przez miliony Polaków, stając się symbolem świąt Bożego Narodzenia.

Zobacz także >> Na dobre i na złe, czyli kilka słów o popularnym polskim serialu

Każdy podczas seansu znajdzie coś dla siebie. Dzieci zaczną rozważać pomysłowość Kevina i będą myśleć jakie pułapki oni by zastawili, rodzice będą śledzić relacje rodzinne pomiędzy synem a resztą rodziny, miłośnicy świąt od razu poczują gwiazdkę, zwolennicy komedii będą mieć dużo okazji do śmiechu, a każdy, kto uważa się za znawcę kina, powinien znać ten symbol oraz zobaczyć jak Joe Pesci poradził sobie w roli komediowej.

Kevin sam w domu  obsada

Kevin sam w domu CDA

Nawet w przypadku świetnego scenariusza nie udałoby się odnieść takiego sukcesu bez odpowiedniej obsady. Chris Columbus reżyser filmu  jest dyrygentem bez którego orkiestra nie zagrałaby odpowiednio. Zresztą to ten sam reżyser, który potem zasłynął z takich tytułów jak „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” i „Harry Potter i Komnata Tajemnic”. Macaulay Culkin wcielił się w rolę Kevina. Aktor w trakcie nagrywania filmu miał zaledwie 10 lat, więc popisał się niewiarygodnym talentem i dojrzałością aktorską.

Jego Kevin jest wiarygodny i pełen wdzięku. W złoczyńców wcielili się Joe Pesci (jako Harry, może to celowe nawiązanie do filmu „Brudny Harry”?) i Daniel Stern (jako Marv). Pesci to wybitny aktor, którego rola w „Kasynie” i „Chłopcach z Ferajny” należą do najważniejszych w historii kinematografii, jeśli weźmiemy pod uwagę drugi plan. Nieco mniej doceniony Stern nie odstaje utytułowanemu koledze.

Zobacz także >> Behawiorysta Mróz Remigiusz – recenzja książki

W filmie wystąpili również Roberts Bloosom (znany m.in. z „Ucieczki z Alcatraz”) jako pan Marley, Catherine O’Hara (która zagrała w niezwykłym filmie Tima Burtona – „Sok z żuka”) jako mama Kevina czy Larry Hankin („Ucieczka z Alcatraz”, „Pretty Woman”) jako oficer Balzak. W kwestii aktorskiej już przed seansem można powiedzieć, że ta dziedzina w filmie na pewno spełni oczekiwania i rzeczywiście tak się stało. Producentom udało się zebrać gwiazdorską obsadę (Pesci, Bloosom) oraz udało się wykreować nowe gwiazdy (Culkin).

Kevin sam w domu online

„Kevin sam w domu” został na stałe wpisany do filmowego kanonu świątecznego. Jeśli zbliża się Wigilia, możesz się spodziewać, że film znajdzie się w programie telewizyjnym. Do tego dzieła warto wracać częściej. Wersję online można znaleźć m.in. na jednych z najważniejszych stron internetowych oferujących oglądanie filmów: cda i zalukaj. Film ciągle nie znajduje się w ofercie największych serwisów streamingowych jak Netflix i HBO GO.

Podsumowanie

„Kevin sam w domu” to kultowe dzieło w historii kinematografii. W Polsce to chyba najpopularniejszy film świąteczny. Jego sukces wynika z czerpania garściami z różnych gatunków filmowych, z ponadczasowego przesłania o wartości rodziny, przygodzie, którą przeżywamy razem z głównym bohaterem oraz dzięki wybitnej obsadzie. Warto do tego filmu wracać i za każdym razem odnajdywać nowe elementy tła czy też po prostu odświeżać sobie wartości płynące z komedii. Oglądaj film z całą rodziną, niech trafia do jak największego grona odbiorców. Baw się dobrze, śledząc przygody niezwykłego Kevina!

Gdzie obejrzeć Kevin sam w domu CDA, online, zalukaj?

Kevin sam w domu – zwiastun

5/5 - (2 votes)

Rodzaje ubranek niemowlęcych

Poprzedni

Iluzjonista Mróz Remigiusz – kontynuacja Behawiorysty

Następny

Zobacz także

Więcej Filmy