Kler cda netflix online

Po publikacji filmu Kler, Smarzowskiemu zarzucano przemianę w intelektualnego Partyka Vegę. Ukazany dość uderzającego w księży zwiastun był niezwykle brutalny. Uboga w treść zapowiedź była bogata w sceny gwałtów oraz przekrętów kościelnych. Jednak, czy film jest oglądany ze względu na kontrowersję? Czy w filmie pokazano jedynie ciemną stronę Kościoła? Zaraz się o tym przekonasz.

Kler – Głównymi bohaterami filmu są trzej księża.

Każdy z nich boryka się z własnymi demonami. Jeden z nich jest ma problemy z alkoholem, drugi ksiądz namiętnie dąży do władzy, natomiast trzeci ksiądz prowadzi walkę z przeszłością. Wplątanie w historię trzech postaci o różnych problemach tworzy wszechstronny obraz świata ludzi. Nie pozwala widzowi odnieść się do znanych stereotypów. Zapobiega całkowitemu totalitaryzmowi poglądów, w którym lubują się Polacy. Reżyser nie chce nawiązywać do znanej propagandy. Pragnie, aby przekaz filmu był jedynie smaczkiem dla widzów.

Zawartość filmu 

Reżyser nie zagłębia się w tematy zw. z wiarą oraz duchowością. Nie ma żadnych scen, które mają obrażać chrześcijan. Brak jakichkolwiek nawiązań do teologii. Zabieg ten był celowo przemyślany. Miał wyznaczyć priorytety, którymi kierują się kapłani wkraczający na drogę wiary. Dla niektórych z nich najważniejszy jest pieniądz oraz władza. Ich pojawienie się jest głównie podporządkowane układami z partiami politycznymi. Niektórzy z nich idą do seminarium, aby móc zaspokoić swoje doczesne żądze tj. seks albo łakomstwo.

Współczesne zagrożenia dla Kościoła

Trzy stany chorobowe, które niszczą kościół pokazują z czym boryka się współczesna stolica Piotrowa. Ksiądz Trybus to postać, która przedstawia najmniej dotkliwy cios dla kościoła. Jego postępujący alkoholizm jest z pewnością destrukcyjny dla niego samego oraz bliskich ale nie powoduje przy tym innych szkód. Jednak nałóg to nie jedyny grzech księdza. Pleban miłuje się w kobiecie oraz pieniądzach na cele dobroczynne. Grzechy te będą  powodem wielu nieszczęść. Mimo dwóch następnych przewinień ksiądz może liczyć na szanse poprawy.

Ksiądz Lisowski w Kler to prawdziwa szarańcza władzy. Pięknie ostrzyżony, z nienaganną dykcją nadaje się jako dobry kaznodzieja. Swój talent postanawia wykorzystać w zupełnie innym celu. Ksiądz Lisowski wraz z swoją elegancją pragnie zdobywać najwyższe stanowiska kościelne. Jest przy tym bezwzględny oraz niezwykle zaborczy. Można powiedzieć, że chodzenie po trupach stało się jego specjalnością.Chęć dominacji jest tak silna, że ksiądz bez trudu podporządkowuje sobie słabszych.

Ostatnią postacie jest ksiądz Kukuła. Pod jego wizerunkiem ukrywa się największa rysa na szkle Kościoła, a jest nią pedofilia. Ciężko tutaj wyznaczyć motywację do gwałtów dzieci. Przyczyny tego stanu są nieznane. Ale nie jest to ważne. Problem, który zauważa Smarzowski występuje. Niechęć do pedofilii z pewnością zjednoczy wszystkich widzów.

Niezależnie od poglądów wyznaniowych czy politycznych wszyscy są zgodni, co karalności tego czynu oraz odsunięcia księży z możliwości wykonywania zawodu. Czy tak się stanie? Absolutnie nie! Ksiądz będzie chroniony przez instytucję kościelną w ośrodku do emerytowanych duchownych.

Ogólna ocena filmu Kler

Nikt nie ma wątpliwości, że kler netflix należy do miana ważnych filmów. Ukazywanie brudów nigdy nie jest rzeczą łatwą ale niezwykle potrzebną. Produkcja Smarzowskiego zwraca uwagę na współczesne problemy. Mało jest na przestrzeni historii twórców, którzy podejmowali się krytyki społeczeństwa. Dlatego reżyser zasługuje na uznanie, a Stolica Apostolska powinna bardziej przyjrzeć się problemowi niż zamiatać go pod dywan.

Zobacz również >> Smętarz dla zwierzaków 2019 – świetna gra aktorska.

Dla mnie osobiście film można zaliczyć do miana dramatu opartego na faktach. Produkcja ukazuje problemy nie tylko samego kościoła ale i ofiar, które padły w drapieżną sieć 4 grzechów głównych: nieumiarkowania, władzy, pieniędzy oraz seksu.

Film Kler – zwiastun

Sprawdź gdzie obejrzeć, Kler cda, netflix, VOD, Online?

5/5 - (10 votes)

Yennefer pochodzi z Vengerbergu – Charakterystyka postaci

Poprzedni

Gra o Tron, cały serial był oparty na tomie znanego pisarza G. R. R. Martina.

Następny

Zobacz także

Więcej Filmy