Spontaniczne realizowanie zadań może przysporzyć nam wiele emocji, a w przypadku powodzenia przynosi ogromną satysfakcję. Jednak nie zawsze tak się da, a planowanie może przynieść naprawdę o wiele więcej korzyści. Poznaj powody, dla których w naszym życiu nieustannie snujemy plany i dowiedz się, dlaczego planowanie jest dla nas dużo bardziej korzystne niż poleganie na spontaniczności.
Spis treści
Planowanie = inicjacja
Spontaniczne zamiary mogą się udać, ale jedynie wtedy, kiedy w jednym czasie nałożą się sprzyjające okoliczności. Dlatego bez planu możesz naprawdę długo czekać, aż spotka Cię to, o czym od dawna marzysz. Zupełnie inaczej jest w przypadku planowania – sporządzenie planu to tak naprawdę pierwszy krok w realizacji swojego celu lub marzenia. Marzysz o tym, żeby zaliczyć sesję w pierwszych terminach? Otwórz planer studencki i dokładnie zaplanuj czas na naukę i wykonanie zaliczeniowych projektów. Powodzenie masz niemal murowane!
Planuj i realizuj celem zgodnie ze scenariuszem
Planowanie znacznie bardziej przybliży Cię do zrealizowania celu dokładnie w takiej formie, jak sobie tego życzysz. Wyobraź sobie szczegółowo zaplanowane wesele, podróż marzeń, która przebiega bez zakłóceń czy wspomniane już uczenie się do sesji. Zapisane planery pozwolą Ci realizować swoje plany krok po kroku, dokładnie w taki sposób, jaki widzisz oczami wyobraźni.
Planowanie to skuteczniejsza droga do sukcesu
Układając plany, możesz skrupulatnie zapoznać się z każdym zadaniem, które musisz wykonać na drodze do ich realizacji. Możesz nadawać wybranym zadaniom status priorytetów, a mniej ważne i łatwiejsze świadomie odkładać na później. W ten sposób zrobisz wszystko, co musisz zrobić, aby osiągnąć sukces.
Planowanie to oszczędność czasu
Polegając na spontaniczności nigdy nie będziesz mieć pod kontrolą czasu, jaki poświęcasz na realizację swojego celu. Jeśli postawisz na planowanie, znajdziesz przedział czasowy na wykonanie każdego kroku, który przybliży Cię do końcowego celu – dzięki temu unikniesz najgorszego, czyli nałożenia się w czasie dwóch zadań. Byłby to najprostszy sposób na stratę czasu i obniżenie efektywności.
Planowanie sposobem na redukcję stresu
Jeśli musisz zrobić coś ważnego i nie masz gotowego planu, w Twojej głowie pojawia się mętlik. Nie wiesz, za co zabrać się w pierwszej kolejności, wahasz się, zmieniasz decyzję, a finalnie – nie udaje Ci się zrobić wszystkie, co było do zrobienia. Taka sytuacja jest mocno stresogenna, szczególnie jeśli ktoś rozlicza Cię z pracy. Wystarczy wcześniej zrobić prostą rozpiskę i postępować zgodnie z jej założeniami. Na pewno pomoże Ci to lepiej zorganizować swoje działanie i uniknąć niepotrzebnego stresu.
Poznaj zalety planowania
Widzisz zatem, że planowanie naprawdę potrafi ułatwić nam życie. Zalety, planowania, które wymieniliśmy, są tak naprawdę przyczynami, dla których wielu z nas na co dzień rzeczywiście to robi. Nie zrażaj się, planowanie nie oznacza życia z nosem w organizerze. Możesz po prostu zapisywać krok po kroku punkty dnia lub danego zadania i trzymać się własnych założeń.