W ostatnim czasie w internecie ogromnie popularne stały się tzw. emoji (wym. emodżi), które pełnią rolę podobną do znanych już od dawna emotikonek. Jednak ich użycie oraz geneza jest inna i dlatego warto poznać różnice między nimi, a także sposoby ich używania. Najważniejsze informacje na temat jednych i drugiej znajdują się w poniższym poradniku.
Emotikony – były z nami od początku Internetu
Gdy tylko internet stał się na tyle powszechny, że możliwa była za jego pomocą komunikacja z dowolną osobą na świecie, szukano sposobu na przekazywanie w tekście emocji. Trzeba bowiem wiedzieć, że komunikacja ta była tylko i wyłącznie tekstowa, płynne przesyłanie głosu oraz obrazu wideo stało się możliwe tak naprawdę dopiero niedawno. Aby poradzić sobie z tym problemem zaczęto stosować tzw. emotki, w pełnej nazwie – emotikony. Słowo to jest zbitką dwóch angielskich wyrazów emotion oraz icon.
Można więc w wolnym tłumaczeniu przełożyć ten termin na polski jako „ikony emocji”. Co najistotniejsze, nie stanowiły one początkowo formy obrazkowej. Uzyskiwano je poprzez charakterystyczne znaki interpunkcyjne i diakrytyczne, dostępne na każdej klawiaturze. Przykładowe emotki, oraz najbardziej popularniejsze, to uśmiechnięta buźka – 🙂, smutna buźka – 🙁, śmiech – 😀, a także zmieszanie – :/.
Emoji – piktogramy rodem z Japonii
Powyższy termin, chociaż także wzbudza skojarzenia ze słowem emotki bądź emotikony, nie ma z nim kompletnie nic wspólnego. Emoji pochodzi z Japonii, gdzie było popularne w telefonach komórkowych już pod koniec lat 90 XX wieku. Światową sławę przyniosło im dopiero wprowadzenie do urządzeń takich jak iPhone, a później także telefony z systemem Android. Jest także obsługiwane przez systemy z rodziny Windows, jednak dopiero od wersji 8.0 (czarno-białe piktogramy), a w pełni dopiero od 8.1 (dostępność kolorów).
Podobnie jak emotki, pochodzące od angielskiego słowa emoticon, również emoji powstało w podobny sposób. Jest to zbitek japońskich słów „e” oznaczającego obraz, oraz „moji” (litera, znak kanji). W wolnym tłumaczeniu znaczy więc emoji tyle co piktogram, bądź symbol rysunkowy. Mogą one przedstawiać zarówno emocje (np. ), jak również być związane z pogodą ( ⭐️ ), zwierzętami ( ), roślinami ( ) i bardzo wieloma innymi rzeczami.
Jak więc możemy się przekonać, chociaż emotki i emoji to terminy brzmiące podobnie, mają nieco odmienne znaczenia. Za pomocą tych drugich również można przekazywać drugiej stronie emocje, ale również wiele innych cennych informacji. Dzięki jednym i drugim komunikacja tekstowa w Internecie stała się znacznie bardziej ciekawa i kompletna pod względem przekazywanego komunikatu.
Zobacz także najpopularniejsze emotikony, które musisz poznać.