Samochód wynajmowany na firmę
materiał partnera

Wybór odpowiedniego sposobu budowy firmowej floty samochodowej może być dużym wyzwaniem. Zarówno zakup za gotówkę, jak i kredyt czy leasing nie są pozbawione wad. Nie powinna więc dziwić rosnąca popularność wynajmu średnio- i długoterminowego.

W ostatnich latach możemy zauważyć wzrost popularności wynajmu samochodów na potrzeby firm. Z tego typu ofert korzystają już zarówno duże korporacje, jak i średnie, a nawet małe przedsiębiorstwa. Poniżej opisujemy korzyści płynące z wynajmu samochodów jako sposobu finansowania budowy floty firmowej oraz omawiamy najważniejsze kwestie związane z księgowaniem tego rodzaju transakcji.

Wynajem samochodów na firmę – najważniejsze korzyścią

Rosnące zainteresowanie budowaniem floty firmowej poprzez średnio- i długoterminowy wynajem pojazdów nie bierze się znikąd. Za wyborem tego rozwiązania przemawia wiele korzyści. Najważniejsze z nich to:

Stałe opłaty miesięczne i elastyczność umów

Podstawową korzyścią płynącą z wynajmu samochodów na firmę jest ułatwienie planowania budżetu firmy dzięki stałym opłatom miesięcznych. Umowy najmu są elastyczne, co umożliwia przedsiębiorstwom dostosowanie warunków do aktualnych potrzeb.

Szeroki wybór pojazdów

Wypożyczalnie samochodów oferują różnorodność pojazdów, dostosowanych do potrzeb właściwie każdej firmy. Są wśród nich są zarówno kompaktowe, miejskie auta, jak i samochody klasy premium, pojazdy dostawcze, a nawet SUV-y.

Brak wpływu na zdolność kredytową

Wynajem samochodów, w przeciwieństwie do zakupu aut na kredyt, nie obciąża zdolności kredytowej firmy. Umowy najmu mają charakter pozabilansowy, co przekłada się na brak konieczności wykazywania zobowiązań po stronie pasywów w bilansie i poprawia wskaźniki finansowe firmy.

Dopasowanie umowy do potrzeb firmy

Podpisanie umowy długoterminowego wynajmu samochodu pozwala określić miesięczny limit kilometrów i dostosować koszty do rzeczywistego użytkowania. Opcje podziału raty na część finansową i obsługę dodatkowo pozwalają na elastyczne zarządzanie kosztami, przy jednoczesnym uzyskiwaniu korzyści podatkowych.

Brak konieczności samodzielnej sprzedaży po zakończeniu umowy

Wynajem eliminuje konieczność samodzielnej sprzedaży pojazdów po zakończeniu umowy. Po upływie okresu wynajmu samochody stają się ponownie własnością wypożyczalni, która odpowiada za proces sprzedaży. To rozwiązanie eliminuje ryzyko związanego z wartością końcową pojazdów.

Księgowanie kosztów wynajmu samochodu

Korzyści związane z wynajmem samochodu na firmę w pełni widoczne będą dopiero po poprawnym zaksięgowaniu kosztów umowy. By uniknąć błędów, warto pamiętać przede wszystkim o następujących zagadnieniach:

Opłaty za wynajem

Czynsz za wynajem samochodu, niezależnie od długości trwania umowy, powinien być odpowiednio zaksięgowany w Księdze Przychodów i Rozchodów (KPiR). Przy umowach krótko- i średnioterminowych wartość pojazdu wynika z umowy najmu, podczas gdy dla umów długoterminowych wartość ustalana jest na podstawie czasu obowiązywania umowy lub wartości pojazdu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Koszty eksploatacyjne

Dodatkowe koszty związane z eksploatacją samochodu, takie jak zakup paliwa i płynów eksploatacyjnych, opłaty za parking czy myta również powinny być uwzględnione w księgowości. Jeśli pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, możliwe jest pełne odliczenie VAT-u związanego z wynajmem.

Warunki odliczenia VAT

Aby skorzystać z pełnego odliczenia VAT-u naliczonego w związku z wynajmem samochodu, konieczne jest spełnienie pewnych warunków, takich jak prowadzenie kilometrówki, zgłoszenie pojazdu do urzędu skarbowego i utworzenie regulaminu użytkowania. Działania te pozwalają na efektywne zaksięgowanie i rozliczenie kosztów

Wynajem samochodów na firmę to nie tylko efektywne narzędzie biznesowe, ale także sposób na optymalne wykorzystanie zasobów, minimalizację ryzyka finansowego i pełną kontrolę nad flotą pojazdów. Nie powinno więc dziwić, że to rozwiązanie wybiera coraz więcej przedsiębiorstw.

Oceń ten post post

Co każda kobieta powinna wiedzieć o czółenkach na słupku?

Poprzedni

Zobacz także

Więcej Biznes