Już 8 czerwca 2022 roku odbędzie się wernisaż obrazów polskiego malarza, grafika i rzeźbiarza – Andrzeja Fogtta. Wydarzenie to odbędzie się w Carmen Tarcha Gallery 5, na ulicy Mokotowskiej 59 w Warszawie. Poniżej przybliżamy postać malarza.
Malarz od urodzenia
Andrzej Foggt urodził się w Poznaniu w 1950 roku. Potrzebę malowania czuł od dziecka. Jednak świadomie i na poważnie postanowił zająć się malarstwem przed maturą. Jednocześnie w tym samym czasie zdawał na Akademię Medyczną i Akademię Wychowania Fizycznego, do której bez problemu się dostał. Stanowczo jednak podjął decyzję o zdawaniu na Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia), gdzie egzamin zdał za pierwszym podejściem.
Spotkanie z Matką Teresą
Wszystko zaczęło się od wizji budynku pt. “Wieża Jedności”, który przyczynił się do powstania tekstu o Wieży Pomocy. Między innymi dzięki temu, Andrzej Foggt miał możliwość spotkania się z Matką Teresą. Zanim jednak się ono wydarzyło doszło do małego nieporozumienia, a dokładniej pomylenia godzin – między siódmą rano, a siódmą wieczorem. Malarz szybko pojechał na lotnisko, z którego odlatywała Matka Teresa. Spotkanie odbyło się w pomieszczeniu dla VIP-ów. Ich rozmowa trwała czterdzieści minut – Matka Teresa mówiła po francusku, a Andrzej Foggt odpowiadał w języku niemieckim. Oboje wszystko zrozumieli. Gdy tylko dowiedziała się o Wieży, wiedziała, że on ją zbuduje.
“Ostatnia wieczerza” i Jan Paweł II
“Ostatnia wieczerza” na początku była rysunkiem, który przez dłuższy czas leżał zrolowany u artysty. Na potrzeby Basi Czajkowskiej i Zbyszka Proszowskiego, którzy robili film o polskich twórcach postanowił, że namaluje obraz – bez przerwy, w swoim studio w ciągu osiemnastu godzin namalował “Ostatnią wieczerzę”. Przez kilka lat leżał u artysty w pracowni, aż do pewnego dnia, kiedy to Andrzej Foggt przywiózł go do apartamentów Ojca Świętego. Takim sposobem powstało zdjęcie, na którym Jan Paweł II siedzi przy stole na tle “Ostatniej wieczerzy”. Obraz ten podarował Wyższemu Seminarium Duchownemu “Hosianum” w Olsztynie, w tej samej sali, w której odbyła się wieczerza z Janem Pawłem II.
Andrzej Foggt – improwizuje czy realizuje swoje plany i zamysły?
Jak mówi sam artysta – powołuje on do życia coś, co się tworzy i zdaje się wyłącznie na przeczucie. Wspomina również o tym, że bez kontaktu z naturą nikt nie jest w stanie doznać inspiracji – jesteśmy jej częścią. Sztuka jest wynalazkiem, który powołany jest do życia wtedy, kiedy człowiek obcuje z naturą.
Inspiracje
Dla malarza ważne są filmy wielu wybitnych reżyserów, jak Federico Fellini, Roman Polański, Michelangelo Antonioni czy Siergiej Eisenstein. Swoje inspiracje znajduje także w literaturze, a dokładnie w utworach takich twórców jak Marek Hłasko, Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska oraz Anna Achmatowa. Jeśli chodzi o muzykę, tutaj pojawia się Witold Lutosławski, Krzysztof Komeda czy Louis Armstrong. Dla Andrzeja Foggta, istotą sztuki jest życie.
Patronem wydarzenia będzie Mercedes-Benz
Zapraszam do zapoznania się z aktualnymi wydarzeniami w MB Motors.