Jak sprawdzić kto do Ciebie dzwonił?

Połączenia z nieznanych numerów są dziś  prawdziwą plagą. Wiele osób regularnie widzi je na ekranach swoich telefonów. Budzą one uzasadniony niepokój, a część osób w ogóle nie odbiera takich telefonów. Zobacz, jak sprawdzić kto do Ciebie dzwonił i ustrzec się przed oszustami!

W ostatnim czasie częstotliwość oszustw telefonicznych znacznie się nasiliła. Telefony z nieznajomych numerów bywają także uciążliwymi próbami sprzedaży różnych towarów i usług. Na szczęście istnieją strony, na których można wyszukiwać niepokojące numery telefonu. Sprawdź, kto dzwonił na Infonumer.pl. Warto również wiedzieć, w jaki sposób działają oszuści.

Jak sprawdzić numer w internecie?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można sprawdzić, do kogo należy numer telefonu. Takie informacje są często powszechnie dostępne w internecie. Upublicznianie numeru telefonu jest popularną praktyką wśród firm i różnych instytucji. Jednak wiele numerów, szczególnie tych dotyczących telefonów komórkowych, jest dla przeciętnego internauty anonimowa.

Istnieje jednak możliwość sprawdzenia, do kogo należy dzwoniący numer. Z pomocą przychodzą strony, które oferują bezpłatną wyszukiwarkę numerów opatrzonych komentarzem użytkowników.

Telefony z nieznanych numerów a wyłudzanie danych

Osoby, które odbierają telefony z nieznajomych numerów, mogą paść ofiarą oszustów, którzy wyłudzają dane osobowe. Dotyczy to szczególnie seniorów, którzy bywają nadmiernie ufni w stosunku do obcych. Udostępnienie poufnych danych może wiązać się np. z zaciągnięciem kredytu lub innych zobowiązań.

Oszust może też w ten sposób włamać się na konto ofiary. Dlatego bardzo ważna jest ostrożność. Jeśli odbierasz telefon z nieznajomego lub podejrzanego numeru, to w żadnym wypadku nie podawaj żadnych danych osobowych, które umożliwiłyby oszustowi Twoją identyfikację.

Nieznane numery z zagranicy

Popularnym sposobem oszustwa jest także wykonywanie połączeń z zagranicy. Wariantów takiego oszustwa jest wiele. Niekiedy na telefon ofiary wykonywane są liczne próby połączenia, co ma ją skłonić do oddzwonienia, co wiąże się z wysokim rachunkiem. Takie numery mogą do złudzenia przypominać krajowe – z prefiksem charakterystycznym dla telefonów stacjonarnych. Dlatego, zanim oddzwonisz na nieodebrane połączenie, koniecznie wejdź na stronę, która pozwoli sprawdzić, czy dany numer jest bezpieczny.

Popularne oszustwa „na wnuczka”

Ten sposób kojarzony był zwykle z oszustwami, których dopuszczano się na seniorach. Jednak obecnie ich ofiarą może paść niemal każdy. Oszuści stale wymyślają nowe scenariusze rozmów. Dzięki temu można nie zorientować się, że ma się odczynienia z przestępcą. W ostatnim czasie popularnym sposobem jest podszywanie się pod policjanta żądającego wpłacenia kaucji za bliską osobę, która rzekomo popełniła jakieś przestępstwo.

Potencjalnych wariantów tego oszustwa jest wiele i wciąż powstają nowe. Dlatego warto sprawdzać numery w bazach i czytać komentarze innych osób, które również miały styczność z tym numerem. Nie wolno kierować się paniką i silnymi emocjami – na Twoją niekorzyść działa także pośpiech.

 

Oceń ten post post

Filmy i seriale do nadrobienia w wakacje

Poprzedni

Czym jest reportaż?

Następny

Zobacz także

Więcej Technologie