Obawy przed wykonywaniem badań prenatalnych

Wraz z rozwojem medycyny i ginekologii – kobiety otrzymały ogromną szansę. Teraz nie muszą już przez 9 miesięcy zastanawiać się nad tym, czy ich dziecko na pewno urodzi się zdrowe – teraz są w stanie to kontrolować i z pomocą lekarza mogą tak naprawdę sprawdzić wszystko. Dowiadujemy się, jaka jest płeć dziecka – ale jednocześnie upewniamy się także, iż nie wystąpiły u niego żadne wady wrodzone lub rozwojowe. Umożliwiają nam to wszystko badania prenatalne – warto korzystać z czegoś, do czego wiele pań nie miało kiedyś dostępu.

Badanie prenatalne nie jest przeprowadzane po to, aby nas zaniepokoić lub narazić dziecko na niebezpieczeństwo – czasami rodzice od samego początku są do tego nastawieni negatywnie. Musimy jednak uświadomić sobie, że te podstawowe badania prenatalne to badania nieinwazyjne – tutaj nie ma żadnego ryzyka utraty ciąży. Lekarz zasugeruje nam badania inwazyjne tylko i wyłącznie wtedy, gdy pojawi się realne szansa wystąpienia np. Zespołu Downa. W dalszym ciągu wszystko to będzie się jednak odbywało za naszą zgodą i zostaniemy poinformowani o możliwych problemach.

Dlaczego nie chcemy robić takich badań?

Czasami rodzice są negatywnie nastawieni także dlatego, że ich zdaniem ewentualna choroba dziecka nie ma znaczenia. Tak czy inaczej się ono urodzi, a więc możemy poczekać do “rozwiązania”. Warto jednak zdawać sobie tutaj sprawę z tego, że niektóre problemy można naprawić nawet w łonie kobiety – obecnie lekarze mają dostęp do bardzo zaawansowanych technologii. Nie będą oni jednak w stanie pomóc naszemu dziecku na czas, jeśli nie będą mieli informacji na temat jego stanu zdrowia.

Nawet jeśli faktycznie nie przeszkadza nam to, że nasze dziecko może chorować – taka sytuacja będzie od nas wymagała ogromnych nakładów finansowych, dodatkowej pomocy. Dla dobra naszego dziecka warto wiedzieć o tym możliwie, jak najwcześniej. Dzięki temu będziemy w stanie porozmawiać z lekarzami lub rodzicami dzieci, które chorują na to samo. Wiedza i dodatkowe informacje są tutaj przecież bezcenne.

Wskazania do badań prenatalnych

Z badań prenatalnych na pewno nie powinny rezygnować kobiety, które zdecydowały się zajść w ciążę dosyć późno – po 35 roku życia. Tutaj ryzyko chorób jest od samego początku wyższe. Przejawem nieodpowiedzialności byłoby również niesprawdzenie stanu zdrowia dziecka przez tych rodziców, którzy wiedzą o wcześniejszym występowaniu w ich rodzinie chorób genetycznych. Tak samo, jak w trakcie ciąży rezygnujemy z alkoholu czy papierosów, bo to nasz obowiązek – tak samo powinniśmy wykonywać dla dobra dziecka badania prenatalne. Sprawdź ofertę kliniki leczenia niepłodności Zięba Clinic z Katowic.

5/5 - (1 vote)

Teleporada – udogodnienie czy dodatkowy problem?

Poprzedni

Jakie sukienki na wesele będą modne w nadchodzącym sezonie?

Następny

Zobacz także