atrakcje Toruń Bydgoszcz

Kto chce zwiedzić województwo kujawsko-pomorskie, niech w planie wycieczki uwzględni dwa największe miasta tego regionu i ich atrakcje Toruń i Bydgoszcz . Jedno od drugiego dzieli jedynie 45 kilometrów, a i w jednym, i drugim, same ciekawe miejsca. Podróże do obu miast wyjdą z korzyścią dla zwiedzającego.

Atrakcje Toruń i Bydgoszcz – sąsiedzi, których dzieli las

Północna Polska ma swoje Trójmiasto: Gdańsk, Gdynię i Sopot. Każdy je zna. Nie każdy natomiast zna swoiste dwumiasto, położone nieco niżej od popularnego Trójmiasta. To Bydgoszcz i Toruń – jak dwa bratanki. Turyści, pierwotnie zamierzający odwiedzić jedno z tych miast, decydują potem zazwyczaj, że to drugie też zobaczą.

Zobacz również >> Planowanie podróży – jak zrobić to tak, aby zwiedzić najwięcej, a wydać jak najmniej?

Bydgoszcz i Toruń dzieli bowiem niecała godzina jazdy. Drogę pokona się łatwo, bo to prosty odcinek, prowadzący głównie przez malownicze lasy. Zresztą: nie tylko samochodem, autobusem czy pociągiem można dotrzeć z miasta do miasta. Oba największe miasta w Kujawsko-Pomorskiem łączy niebieski szlak rowerowy. Trasa rowerowa liczy 56 kilometrów.

Atrakcje Bydgoszcz – to w tym mieście zobacz koniecznie

Wyspa w mieście? W 350-tysięcznej Bydgoszczy właśnie taka jest. To Wyspa Młyńska, zlokalizowana na ponad 6 hektarach, w samym centrum Bydgoszczy.

Jej wygląd przypomina obrazki z pocztówki. Jest to istna oaza zieleni w pobliżu Opery Nova, Muzeum Archeologicznego, Młynów Rothera, Domu Leona Wyczółkowskiego, Europejskiego Centrum Pieniądza. W tym ostatnim można poczuć się przez chwilę jak właściciel tych wszystkich monet i banknotów.

Mają Włochy swoją Wenecję. U nas jest za to Wenecja Bydgoska, właśnie na Wyspie Młyńskiej. Stąd blisko jest do muzeum… najczystszego ze wszystkich, bo to przecież Muzeum Mydła i Historii Brudu. Niedaleko zaś płynie Brda. Z mostu da się zauważyć człowieka, jakby unoszącego się w powietrzu. Spokojnie: to Przechodzący przez rzekę, pomnik taki.

Kto chce jednak poczuć dreszcz emocji (ale też wzruszeń), niech wybierze się do Exploseum w Bydgoszczy. W tym miejscu pozna iście wybuchowe, mrożące krew w żyłach, ale też smutne historie. Jeśli zwiedzający po tym wszystkim zechcą odpocząć, Bydgoszcz poleca Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek. To 830 hektarów zieleni ze wzgórzami, jarami i zbiornikami wodnymi. Są tutaj również zoo, Ogród Botaniczny, Park Rozrywki, Park Linowy, Wakepark. Nie zdziw się, jak na swojej drodze zobaczysz dinozaura.

Komu mało atrakcji w Bydgoszczy, niech wybierze się do 200-tysięcznego Torunia. Po drodze, w Starym Fordonie, przy wyjeździe z Bydgoszczy, znajduje się synagoga. Potem trzeba przejechać przez Most Fordoński (pod nim Wisła płynie), stamtąd droga prowadzi do Torunia. 

Atrakcje Toruń – must have każdego turysty

Każdemu Toruń kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem – astronomem, który wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię. No i z piernikami w kształcie serduszek. Istnieją jeszcze inne powody niż takie ciekawe miejsca, jak Dom Kopernika w Toruniu, Obserwatorium Astronomiczne oraz Muzeum Toruńskiego Piernika, dla których warto zwiedzić „piernikowe” miasto. Chociaż po Zamku Krzyżackim pozostały ruiny, to przyciągają turystów.

Po części pewnie dlatego, że został on wzniesiony na planie podkowy. Można też spróbować stanąć pod Krzywą Wieżą, czyli zabytkową basztą miejską, która – do końca nie wiadomo, dlaczego – jest znacznie odchylona od pionu. Interaktywny Dom Legend Toruńskich, w którym historia dzieje się jakby na żywo, tak samo przyciąga uwagę. A wzrok na pewno przyciągnie toruńskie Planetarium, swoiste centrum kosmosu.

Dwór Artusa, należący wieki temu do Bractwa Świętego Jerzego, dzisiaj znów tętni życiem. Po zwiedzaniu warto odetchnąć i usiąść blisko Starówki (odległość kilku minut spacerem), nad Wisłą. Mało które europejskie miasto może poszczycić się tak wielką rzeką blisko śródmieścia, a jednak Toruń należy do wyjątków pod tym względem. 

4.7/5 - (4 votes)

Planowanie podróży – jak zrobić to tak, aby zwiedzić najwięcej, a wydać jak najmniej?

Poprzedni

Cytaty o rodzinie – kilka najciekawszych propozycji

Następny

Zobacz także

Więcej Podróże