Cytaty o rodzinie

Cytaty o rodzinie potrafią wpędzić człowieka w chwilę zadumy i wprawić go w zakłopotanie. Ludzie czytając takie cytaty często zdają sobie sprawę z tego, że do tej pory nie doceniali swojej rodziny i nie traktowali poszczególnych członków, tak jak na to sobie zasłużyli.

Z drugiej strony dzięki takim cytatom można zmienić swoje postępowanie lub też znaleźć w nich wartości, które pielęgnuje się na co dzień. Wiele osób nie może żyć bez własnych rodzin i nawet krótka rozłąka jest dla nich bardzo bolesnym przeżyciem.

Zobacz również >> Cytaty motywacyjne – które z nich sprawdzają się na co dzień?

W takich cytatach można wtedy znaleźć ukojenie i jeszcze lepiej zrozumieć, jak wielką siłę do działania daje rodzina, zwłaszcza gdy jest ona zespolona i idealnie ze sobą współgrająca. Jak widać warto troszczyć się o własną rodzinę, tak aby z czasem się nie rozbiła, ponieważ dzięki niej czerpie się motywację, siłę oraz energię.

Cytaty o rodzinie – kilka najciekawszych propozycji

Z cytatami o rodzinie ludzie spotykają się praktycznie każdego dnia. Warto nad nimi chwilę przysiąść i zastanowić się, co konkretnie oznaczają. Oto lista najciekawszych propozycji z tej kategorii:

„Wojnę wygrywają dowódcy, przegrywają rodziny”

autorem tego niecodziennego cytatu o rodzinie jest Kamila Kampa. Można z tego zrozumieć, że rodzinę docenia się dopiero wtedy, gdy nadchodzą złe momenty i zostaje się w nich samemu. Wojny okazują się być niszczące dla całych rodzin. Dowódcy narodowi cieszą się z tego, iż mogli przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, jednak większość osób traci na wojnie kogoś bliskiego, po kim płacze później długimi latami. Z racji tego tak ważne jest to, aby żyć pokojowo i nikomu się niepotrzebnie nie narażać, troszcząc się jednocześnie o swoją rodzinę,

„Ojcem zostać łatwo, znacznie trudniej nim być”

Erns Busch. Ojca dzieci potrzebują na co dzień, a nie tylko od święta. Ojciec jest głową rodziny i wyznacza swojemu dziecku odpowiednią ścieżkę życiową, ucząc je nowych rzeczy i poznając z nim świat. Nie wystarczy zabrać malucha na wycieczkę za miasto lub też na seans do kina. Wspólne przeżywanie kolejnych lat to podstawa w zbudowaniu dobrej i kochającej rodziny. Spłodzić dziecko może każdy mężczyzna, jednak wychowanie go jest znacznie bardziej skomplikowane i należy temu podołać,

„Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę”

słowa te wypowiedziała Sophia Loren. To sama prawda, ponieważ w rodzinie zawsze znajdzie się oparcie, nawet wtedy, gdy coś w życiu nie idzie i trzeba się na chwilę zatrzymać, aby odnaleźć samego siebie i dalszą drogę działania. Rodzina pomoże w rozwiązaniu największego problemu, ochroni przed złem i zawsze można do niej wrócić, nawet wtedy gdy straciło się z nią kontakt na kilka lat. Rodzina zawsze daje siłę, ponieważ wsparcie płynące prosto od rodziny jest największym motorem napędowym,

„Szczęśliwi, którzy nauczyli swoje dzieci cieszyć się małymi rzeczami” –

autorem jest Jeremias Gotthelf. Takie sentencje o rodzinie powinien sobie wpoić każdy rodzic, ponieważ nie sztuką jest nauczyć swoje dziecko cieszyć się z najdroższych rzeczy i kupować mu je na każdym kroku. Małe rzeczy budują szacunek, zrozumienie, miłość i przyjaźń, a więc te wartości, które są w rodzinie najważniejsze. Mała rzecz to np. rodzinnie zjedzone śniadanie, przy wspólnym stole. Tego warto uczyć najmłodsze istoty,

„Upływający czas mierzy się wiekiem dzieci” – Margit Sandemo.

Tego typu przysłowia o rodzinie są jak najbardziej w modzie, ponieważ każdy rodzic widzi upływający czas po tym, jak jego dziecko rośnie i np. wyfruwa w pewnym momencie z domu. Wtedy zdaje się sprawę z tego, że zrobiło się wszystko, aby wychować je na porządnego człowieka lub też przegapiło się swój czas, w trakcie którego można było zaszczepić w dziecku pewne istotne wartości.

Zobacz również >> Cytaty o przyjaźni – najpopularniejsze cytaty na każdą okazję

Takie cytaty o rodzinie warto powtarzać sobie każdego dnia, ponieważ dzięki temu można zdać sobie sprawę z tego jak ważną funkcję pełni rodzina, praktycznie w życiu każdego człowieka.

Przysłowia o rodzinie – co można z nich wynieść?

Korzystanie z przysłów o rodzinie jest jak najbardziej wskazane, jeśli ktoś choć na moment zgubił swoją drogę i zastanawia się nad tym, jaką rolę pełni w jego życiu rodzina. To najważniejsza i podstawowa jednostka społeczna w życiu człowieka. Cytaty rodzina pomogą rozwiązać wiele zagadek, znaleźć odpowiedzi na trudne pytania, a poza tym pozwalają na zagłębienie się w samego siebie. Ludzie mogą wtedy zrozumieć, co jest dla nich ważne i jakie kroki powinni podjąć w stosunku do swoich bliskich, np. do takich, z którymi nie wiedzieli się przez długie lata.

Rodzina cytaty to szansa na wdrożenie do swojego życia podstawowych wartości rodzinnych. Z pomocą takich cytatów będzie można sobie uświadomić, że o własną rodzinę trzeba dbać każdego dnia, a nie tylko w takich momentach, kiedy będzie się miało na to ochotę.

Zobacz również >> Cytaty o życiu, autorstwa ludzi nauki

Czasami wystarczy chwila, aby z rodziny zostały strzępki, np. wtedy, gdy członkowie rodziny staną się ofiarami wypadku samochodowego i nie będzie można już więcej ich zobaczyć oraz skorzystać z ich rad.

Nie warto zamykać się na bliskie osoby, ponieważ w przyszłości można tego gorzko pożałować. Warto pielęgnować i celebrować każdą chwilę spędzoną z własną rodziną, niezależnie od tego, czy jest to relacja z własną mamą/tatą czy też z córką/synem, małżonką/małżonkiem. Spędzanie ze sobą wolnego czasu, wspólne rozwiązywanie istotnych problemów oraz wzajemne wsparcie, to wartości, które warto przekazywać z pokolenia na pokolenia.

Dzięki temu rodziny nie będą się rozpadać i będą trwać nawet w tych najtrudniejszych chwilach, kiedy życie prowadzi pod górkę.

Drukarnia z poznania

Chcesz szybko wydrukować kartkę z ulubionym cytatem dla bliskiej osoby?

Skorzystaj z oferty G3 Druk!

5/5 - (13 votes)

Bydgoszcz i Toruń – dwa bratanki na turystycznej mapie Polski

Poprzedni

Atrakcje dla rodzin, młodzieży i dzieci w Poznaniu

Następny

Zobacz także

Więcej LifePower