Lee Child, a właściwie Jim Grant, to jeden z najpopularniejszych pisarzy na świecie, uznawany za króla thrillerów. Jego książki sprzedały się na całym globie w milionach egzemplarzy. Brytyjski autor szczególnie zasłynął z serii o Jacku Reacherze, byłym członku żandarmerii wojskowej, który po wydaleniu z armii przemierza Stany Zjednoczone w celu wymierzania sprawiedliwości. Gdy Child wydał w 1997 roku pierwszą część Poziom śmierci, mało kto spodziewał się, że to początek cyklu liczącego obecnie 25 powieści. Jak czytać tak rozległą serię o Jacku Reacherze i dlaczego w ogóle warto?
Spis treści
Dlaczego warto zacząć czytać serię Lee Childa?
Na świecie jest mnóstwo znanych i cenionych autorów książek z gatunku thrillerów. Dlaczego zatem warto zapoznać się w tej kategorii z serią Lee Childa? Fakt powstania 25 książek, które nieustannie stają się bestsellerami i sprzedały się w ponad 100 mln egzemplarzy, mówi sam za siebie. Dodatkową rekomendacją jest wspomnienie przez Stephena Kinga bohatera Jacka Reachera w powieści Pod kopułą. Jednak co takiego jest w publikacjach Childa, że czytelnicy od lat chętnie sięgają po serie?
Z jednej strony chodzi o doskonale zbudowane tło akcji. Choć Child jest Brytyjczykiem, osadził historię głównego bohatera w Stanach Zjednoczonych. Czytelnicy uwielbiają akcje, które toczą się w USA – szczególnie gdy autor rysuje słowem niepowtarzalny klimat. Małe miasteczka, stacje benzynowe, kawiarnie, restauracje, pokoje motelowe czy magazyny, przez które przechodzi Reacher, choć są typowymi lokacjami, to w książkach Childa działają na wyobraźnie i doskonale wpasowują się w motyw wagabundy – włóczęgi.
W serii o Jacku Reacherze nie brakuje wartkiej akcji, zaskakujących zwrotów, barwnych bohaterów i błyskotliwości. Pomysł wędrówki Reachera, który zawsze spotka kogoś w niebezpieczeństwie lub sam wpada w pułapkę, okazał się bardzo wciągającym schematem. Schematem, który został doceniony także przez producentów filmowych – dwie części doczekały się adaptacji filmowej wyprodukowanej przez Paramount Pictures.
Jack Reacher – kilka słów o bohaterze książek
Jednak największym atutem tej książki jest tytułowy bohater. To właśnie postać Jacka Reachera sprawia, że czytelnicy sięgają po kolejne części serii. To wyjątkowy nonkonformistyczny i niezwyciężony człowiek. Silny mężczyzna, mierzący 196 cm, o wadze 113 kg. Stara się trzymać daleko od problemów, ale nie do końca mu to wychodzi. Jest archetypem tzw. błędnego rycerza (ang. knight errant) – błąkającego się po świecie, szukającego przygód, by dowieźć swych rycerskich cnót.
Jack Reacher to z jednej strony strażnik sprawiedliwości, niezwykle skuteczny żołnierz, biegły wojownik, wrzucony w świat cywilów, a z drugiej – bezwzględny zabójca, bez wyrzutów sumienia, mający w sobie coś z Robin Hooda. Dość charakterystyczną cechą Reachera jest fakt, iż z szacunkiem traktuje kobiety – można rzec, że jest swego rodzaju feministą. Staje po stronie płci pięknej, jednak, jeśli jest taka konieczność, nie waha się jej zabić. Podczas swej wędrówki spotyka wielu sojuszników, łącząc z nimi siły. Nierzadko są to wysokie, atrakcyjne kobiety, z którymi przy okazji angażuje się w krótki, satysfakcjonujący romans.
Od których książek zacząć czytać serię Jack Reacher?
Serię Jack Reacher można czytać na kilka sposobów. Pierwsza jest prosta – sięgasz po książki tak, jak chcesz. Dużą zaletą serii jest fakt, iż można ją czytać nie po kolei. Drugi sposób to przestrzeganie kolejności publikacji. Trzeci – uwzględnienie porządku chronologicznego.
Czytając Jacka Reachera, nie biorąc pod uwagę kolejności publikacji czy chronologii, warto sięgnąć po Czasami warto umrzeć. To 15. część cyklu wydana przez Childa w 2010 roku. Zyskuje ona najlepsze opinie w serwisach recenzyjnych.
Ponad 65-letni Lee Child zaczyna już myśleć o emeryturze, ale też o tym, jak sprawić, by Reacher wciąż wędrował. Pisanie kolejnych powieści przejmie po autorze jego brat – Andrew – który również jest pisarzem. Najnowsza część serii to Strażnik. Jednocześnie jest to pierwsza powieść o Jacku Reacherze, którą bracia napisali razem.
Biorąc pod uwagę datę publikacji, należy z kolei zacząć od Poziomu śmierci. Wielu czytelników za wyzwanie stawia sobie jednak przeczytanie książek o Jacku Reacherze chronologicznie, zgodnie z faktami biograficznymi, do których Lee Child w różnych częściach nieustannie się odwołuje. Wówczas w pierwszej kolejności powinno się sięgnąć po opowiadania: Drugi syn, Wielki skwar, Czarna owca oraz Małe wojny. Później można już czytać w kolejności, którą uwzględniliśmy w artykule Jak czytać i słuchać Lee Childa? Poznaj serię o Jacku Reacherze!