M jak Miłość to serial obyczajowy, który już od dwudziestu lat (a dokładniej – od listopada 2000 roku) znajduje się w ramówce Telewizji Polskiej, a od niedawna również w obrębie popularnych serwisów typu VOD. O czym opowiada i czy warto się w niego „wciągać”? Zapraszamy do zapoznania się z naszą subiektywną recenzją, poruszającą każdy pozytywny i negatywny jego aspekt.
Spis treści
M jak Miłość – streszczenie serialu
W M jak Miłość opisywane są losy kilkupokoleniowej rodziny Mostowiaków. Osadzona przede wszystkim w Grabinie i miejscowościach ościennych akcja serialu kręci wokół Barbary i Lucjana Mostowiaków – seniorów rodu, którzy w pierwszym jego epizodzie świętują 40. rocznicę ślubu, ale i ich dzieci, z których każde jest już dorosłe i, bądź co bądź, „odchowane”. Najstarszą ich córką jest Maria, która prowadzi wytwórnię wody mineralnej „Dar Grabiny” (powstałą na miejscu istniejącego niegdyś sadu jej ojca), a z zawodu jest pielęgniarką. Ma dwójkę synów – bliźniaków Pawła i Łukasza oraz kochającego męża.
Zobacz także >> Serial Żmijowisko- konflikt, który kryje w sobie tragedię
Marta, jej siostra, mieszka w oddalonej od Grabiny o kilkadziesiąt kilometrów Warszawie, gdzie rozwija swoją karierę jako sędzina, godząc to z samotnym wychowywaniem syna Łukasza. Jedynym synem małżeństwa Mostowiaków jest Marek, który mieszka w domu swoich rodziców w Grabinie, a który samotnie (po śmierci Hanki, jego żony) wychowuje swojego syna Mateuszka, a którego cechuje porywczy charakter, ale i dobre serce. Najmłodsza w rodzeństwie Małgosia mieszkała i studiowała w Warszawie, jednak – po paśmie niepowodzeń – powróciła do domu rodzinnego. Zadowolona z życia, radosna i pogodna, jest jednocześnie najbardziej naiwna, z uwagi na co często cierpi.
Recenzja M jak miłość
Fabuła serialu, jak można się domyślić, kręci się wokół tytułowej „miłości”, choć jest często przeplatana perypetiami na tle zawodowym. Jak przystało na serial obyczajowy, M jak Miłość skupia się na sytuacjach życiowych i takich, które mogłyby dotyczyć każdej rodziny. Właśnie dlatego z historiami bardzo często się utożsamiamy, a ich przebieg śledzimy z zaciekawieniem.
Zobacz także >> Barwy szczęścia
Choć Mostowiakowie żyją w szczęściu i zgodzie, nierzadko dochodzi między nimi do sprzeczek – każde z nich cechuje się zgoła odmienną osobowością, co pcha całą opowieść w wielu różnych, często bardzo skrajnych kierunkach. Na uwagę zasługuje fakt, że serial przedstawia niemal cały przekrój naszego kraju – podczas gdy lwia jego część rozgrywa się w Grabinie, na typowej polskiej wsi, często przenosi nas do ulokowanego w jej okolicach wielkiego miasta, Warszawy.
W związku z tym serial trafia do każdego – zarówno tego lubującego się w wielkomiejskim życiu, jak i tego preferującego spokój i harmonię.
Scenariusz każdego odcinka jest kontynuacją akcji zaprezentowanej w poprzednim epizodzie (a nie odrębną opowieścią), za sprawą czego widać płynność we wprowadzaniu nowych wydarzeń i postaci w jego obrębie. Co ważne, niemal każdy odcinek kończy się w sposób „budujący napięcie”, dzięki czemu z niecierpliwością oczekujemy kolejnego, by ujrzeć zakończenie ciekawego wątku. Tych jest tu mnóstwo i choć większość z nich, jak wspomnieliśmy, ma charakter miłosny, pojawiają się również takie o zabarwieniu kryminalnym (jak zaangażowanie Marty w porachunki mafijne) czy iście sensacyjnym. Widać, że twórcy bawią się konwencją, cały czas jednak trzymając ją w ramach serialu obyczajowego dla całej rodziny.
Obsada serialu – jak radzą sobie aktorzy w swoich rolach?
W obsadzie serialu znalazło się miejsce dla wielu znamienitych aktorów i aktorek, których kojarzyć może każdy z nas. Rolę Lucjana Mostowiaka w gra w nim Witold Pyrkosz, znany chociażby z legendarnej komedii kryminalnej Vabank z 1981 roku. Od początku istnienia serialu towarzyszy mu Teresa Lipowska (Barbara Mostowiak), którą kojarzyć można chociażby z filmu Tato czy Sara. W bogatej obsadzie znaleźć możemy również Joannę Koroniewską (Małgosia), Kacpera Kuszewskiego (Marek), Dominikę Ostałowską (Marta) i Małgorzatę Pieńkowską (Marysia), a do niedawna również Małgorzatę Kożuchowską (Hanka).
Na przestrzeni lat przez serial przewijało się wielu innych aktorów, dla których serial często był furtką do dalszej kariery. Z niektórymi bohaterami (w tym z wszystkimi członkami rodziny Mostowiaków w pierwszej linii) jesteśmy związani od początku, a zatem od 20 lat.
Z uwagi na tak znamienite nazwiska, pomimo bycia serialem obyczajowym emitowanym „do kolacji”, spotykamy się w nim z solidną grą aktorską – autentyczną, pozwalającą wczuć się w losy każdej z postaci.
M jak Miłośc – podsumowanie serialu
Nie bez powodu serial M jak Miłość każdego dnia przyciąga przed ekrany telewizorów, ale i – w formie online – komputerów, miliony Polaków. Przedstawia życiowe sytuacje, prezentuje pełną zwrotów akcji fabułę i pozawala zżyć się z postaciami, których losy opisuje. Co ważne, angażuje do dalszego oglądania i – nawet po dwudziestu latach – potrafi zaskoczyć, zaciekawić i przedstawić temat ważny, współczesny. Taki, w którym można się postawić w sytuacji bohaterów. W kategorii serialów obyczajowych jest pozycją zdecydowanie godną uwagi.
Gdzie można zobaczyć serial M jak Miłość – VOD, Online, TVP, Netflix, CDA, YouTube?
M jak Miłość pierwszy zwiastun