Kasacja Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz to urodzony w 1987 roku w Opolu prawnik i pisarz, absolwent Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, od 2015 roku doktor nauk prawnych. Według badań był najpopularniejszym pisarzem w Polsce w roku 2019, otrzymał podwójną nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego za książki „Kasacja” oraz „Zaginięcie”. Jest autorem serii książek z Joanną Chyłką oraz Komisarzem Forstem. Spod jego pióra wyszły takie powieści jak „Behawiorysta”, „Iluzjonista”, „Lot 202”  trylogia „W kręgach władzy”.

Kasacja Remigiusz Mróz – to thriller prawniczy

„Kasacja” to pierwsza część cyklu z mecenas Joanną Chyłką w roli głównej. Na początku powieści poznajemy główną bohaterkę oraz Kordiana Oryńskiego – aplikanta, który będzie towarzyszył pani mecenas we wszystkich sprawach i częściach cyklu. „Kasacja” od samego początku wciąga nas w bezwzględny prawniczy świat. Pierwszą sprawą, z którą mierzy się Joanna wspólnie z Kordianem jest obrona biznesmena Piotra Langera oskarżonego o okrutne morderstwo dwóch osób. Prawnicy pracują w znanej warszawskiej kancelarii „Żelazny & McVay”, Chyłka zostaje patronką Kordiana, któremu w pierwszym dniu znajomości daje ksywkę Zordon – nota bene zostaje ona dobrze przyjęta przez samego Kordiana ale również resztę pracowników kancelarii. Sprawa jest na tyle trudna, że Piotr Langer spędził 10 dni ze zwłokami zamordowanych osób w zamkniętym mieszkaniu, nie zaprzecza że dokonał zbrodni ale również nie przyznaje się do winy.

„Kasacja” jak większość powieści Mroza wciąga od pierwszych przeczytanych stron.

Chyłka to bardzo wyrazista postać z ciętym językiem, świetna, nie przebierająca w środkach prawniczka, przeklinająca, nie stroniąca od papierosów i alkoholu.  Dialogi między Chyłką a Zordonem są wręcz komediowe, a riposty Joanny zawsze trafione w punkt. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, prawnicze zwroty i paragrafy nie przerażają. Zakończenie powieści zaskakujące i niespodziewane, podobnie jak zachowanie oskarżonego Piotra Langera. Książka pozwala poznać świat prawniczy, polubić wyrazistą główną bohaterkę i zachęca do przeczytania kolejnych części.

Opinia/Ocena wg City Magazine: 7/10

  • Thriller prawniczy, kryminał
  • Wydawnictwo: Czarna Strona
  • Data wydania: 01.01.2015 r.
5/5 - (2 votes)

Wagi do piekarni, czyli pełna precyzja i oszczędność używanych składników

Poprzedni

Kiedy prawnik musi mieć kasę fiskalną?

Następny

Zobacz także

Więcej Książki