Jak znaleźć dobrego architekta?

Znalezienie dobrego architekta jest nie lada wyzwaniem. Pamiętajmy o tym, aby postawić na osobę doświadczoną i godną zaufania, która cieszy się renomą na rynku. Niezwykle ważne jest to, że pomoc architekta jest nieoceniona nawet przed budową domu. Czym zajmuje się architekt? Jak znaleźć dobrego specjalistę? Z jakich usług warto skorzystać?

Doradztwo i projekt domu

Pierwszą kwestią, w jakiej pomoże nam architekt, jest doradztwo podczas zakupu działki i ustalaniu programu użytkowego domu. Ponadto, z pewnością otrzymamy pomoc w wyborze gotowego projektu, co pozwoli dobrać najlepsze rozwiązanie. Z architektem podpiszemy umowę na wykonanie projektu domu wtedy, gdy jesteśmy w pełni zadowoleni z jego usług. Początkowo sporządzany jest projekt koncepcyjny, a później projekt architektoniczno-budowlany. Zawierają one podstawowe aspekty związane z konstrukcją i instalacją, jak i szczegółowe rysunki. Nie zapominajmy o tym, że w skład projektu budowlanego wchodzi także projekt zagospodarowania terenu wraz z załącznikami. Obejmują one uzgodnienia i opinie, które uzyskać powinien inwestor.

Projekt zagospodarowania działki i nadzór autorski

Kolejną kwestią jest potrzebny projekt zagospodarowania działki, jaki obejmuje ogrodzenie, wszystkie elementy wykończeniowe, wnętrza i kolorystykę elewacji. Okazuje się, że są to elementy projektu, jakie są niezbędne do utrzymania pozwolenia na budowę. Zazwyczaj projekt wnętrza zamawiamy już po budowie domu.

Z pomocy architekta warto skorzystać także z tego względu, że bierze on odpowiedzialność za inwestycję. Ma za zadanie pilnować zgodności przebiegu budowy, jaka ma być wykonana na podstawie projektu. Dodatkowo sprawdza względy techniczne i inne, które są związane z całokształtem budowy. Obecność takiej osoby na budowie jest zatem dla nas ogromną pomocą i zapewnieniem tego, że wykonawcy nie będą ułatwiać sobie zadań naszym kosztem.

Pomoc w prowadzeniu inwestycji

Co ciekawe, większość architektów podejmuje się prowadzenia prawnej strony danej inwestycji, w tym także starania o uzyskanie pozwolenia na budowę. Taka inwestycja wymaga wielu czynności, na które nie zawsze mamy czas i chęci. Na szczęście architekt służy pomocą, co z kolei pozwoli szybko zacząć budowę zgodnie z pozwoleniami. Podejmuje się przykładowo zlecenia wykonania mapy geodezyjnej, wymiarów, wszelkich uzgodnień i innych ważnych dokumentów. Dobry projekt to podstawa, ale często pragniemy też postawić na dodatkowe usługi architektoniczne.

Gdzie znaleźć specjalistę?

Poszukując architekta, poprośmy o opinię znajomych. Okazuje się, że bardzo często usługi tego typu poleci nam urzędnik w gminie. Innym pomysłem jest poszukanie ofert w prasie. To o tyle ciekawa opcja, że łatwo dotrzemy do architekta i obejrzymy przy okazji zrealizowane przez niego inwestycje. Nie zapominajmy o tym, że adresy pracowni architektonicznych znaleźć można w lokalnym oddziale SARP – Stowarzyszenia Architektów Polskich. To od nas zależy, na jakie usługi postawimy i gdzie dokładnie będziemy szukać pomocy.

Artykuł przygotowany we współpracy z Architekci Palladium

Architekci Palladium
Przyłuskiego 7
61-692 Poznań
tel. 602 342 647
(61) 66 11 012
kontakt

4.9/5 - (11 votes)

Emotki, a emoji – poznaj różnice

Poprzedni

Poznaj naszą piękną biżuterię z pereł

Następny

Zobacz także