Najczęstsze błędy przy dekorowaniu wnętrza mieszkania

Zazwyczaj jeszcze zanim wejdziemy w posiadanie naszego pierwszego mieszkania zapoznajemy się z mnóstwem inspiracji, przeglądamy katalogi i w głowie układamy już plan na jego urządzenie. Niestety, często okazuje się on być piękny tylko w naszej głowie i na zdjęciach, za którymi decydujemy się ślepo podążać.

Jako że człowiek – jak to się mówi – najlepiej uczy się na błędach, w tym artykule skupimy się na opisaniu tych najczęściej popełnianych właśnie przy dekorowaniu mieszkania. W końcu lepiej nauczyć się na nich, niż na własnym, często dość brutalnym doświadczeniu, które może się ciągnąć za nami całymi latami.

Najczęstsze błędy przy dekorowaniu wnętrza mieszkania

Największym, ale i najbardziej powszechnym błędem popełnianym przez ludzi jest właśnie ślepe podążanie za inspiracjami – czy to z Internetu, czy ze wspomnianych wyżej katalogów salonów meblowych lub sklepów budowlanych. Oczywiście, dobra inspiracja może być bezcenna – problem leży jednak w tym, że bardzo często chcemy ją przenieść do swojego mieszkania „jeden do jednego”. Nie ma to szans powodzenia z dwóch głównych powodów:

  • zdjęcie to nie rzeczywistość i oddaje wyłącznie jeden wymiar mieszkania; w tym, w którym zamieszkamy liczy się również praktyczność – lokum ma nie tylko wyglądać, ale i spełniać swoje podstawowe funkcje;
  • mieszkanie nie zawsze na to pozwala – patrząc na zdjęcie nie mamy pojęcia, w jak dużym pomieszczeniu powstało; nasze mieszkanie to indywidualny metraż, który nie zawsze pozwala na oddanie stanu z fotografii.

Na szczęście jednak nie każdy w pełni polega na inspiracjach. Nie oznacza to jednak, że nie popełnia błędów. Jednym z kolejnych jest brak konsekwencji związanych ze stylem. Naturalnym jest, że podoba nam się dużo rzeczy i wiele skrajnie różnych aranżacji. Grzechem głównym jest brak jednoznacznego określenia się – decydując się na styl skandynawski, przenieśmy go do każdego z pomieszczeń. Nie dorzucajmy do niego chociażby stylu industrialnego, bardzo się z nim kłócącego i tworzącego swoisty miszmasz.

Zobacz także >> Jak dobrać kolory ścian do wnętrza?

Kolejnym aspektem, nad którym warto przysiąść jest kolorystyka. Z pewnych względów ludzie kochają kontrasty – te jednak bardzo często działają na niekorzyść całej aranżacji. Jest to winą wchodzenia w skrajności. Nowicjusze często decydują się na połączenie delikatnego beżu z jaskrawym kolorem – zielonym, pomarańczowym czy chociażby żółtym.

Tymczasem jednak jaskrawe barwy potrafią męczyć oko i po prostu się nie sprawdzają. Decydując się na odważne kolory należy więc znaleźć złoty środek, kontrasty utrzymując na zdrowym i rzeczywiście rozsądnym oraz stylowym poziomie, a na pewno nie używając ich w postaci dominującej. Lepiej przenosić je na dodatki, które możemy szybko wymienić.

Ostatnim grzechem, o którym wspomnimy jest uleganie modzie, bardzo często tymczasowej i szybko przemijającej. Już podchodząc do urządzania jeszcze na bardzo teoretycznym poziomie powinniśmy znaleźć swój własny styl, co do którego mamy pewność i który podoba nam się nie od kilku miesięcy, a od wielu lat. W końcu mieszkanie kupujemy najczęściej z perspektywą co najmniej kilkudziesięcioletniego życia w nim.

Podsumowanie

Aranżacja wnętrz nie jest tak prosta, jak mogłoby się potencjalnie wydawać i choć każdy myśli, że jej podoła, a jego gusta są najważniejsze w mieszkaniu, w którym to on będzie mieszkał, może się to mijać z prawdą. Jeżeli więc tworząc w głowie plan na udekorowanie własnego lokum natknęliśmy się na któryś z wyszczególnionych przez nas powyżej błędów, może powinniśmy pomyśleć o pomocy projektanta wnętrz? Wbrew temu, co niektórzy myślą, nie ujmuje to epitetowi „nasze” towarzyszącemu mieszkaniu, a pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Finansowych i nie tylko.

Zobacz także >> Aranżacja wnętrz – Jak ulepszyć wystrój wnętrza

4.7/5 - (3 votes)

Jak dobrać kolory ścian do wnętrza?

Poprzedni

Planowanie podróży – jak zrobić to tak, aby zwiedzić najwięcej, a wydać jak najmniej?

Następny

Zobacz także