kasę fiskalną

Jeszcze do niedawna prawnicy byli zwolnieni z wystawiania rachunków swoim klientom. Kilka lat temu zmiany dokonano na łamach ustawy, przez co pojedynczy prawnicy, jak i całe kancelarie muszą wystawiać swoje rachunki za świadczone usługi.

Wyjątki w posiadaniu kasy fiskalnej przez prawników

Wprowadzona parę lat temu ustawa o podatkach od towarów i usług zobowiązała prawników i kancelarie prawne do wystawiania rachunków za swoje usługi. Dla wielu czynnie działających prawników i adwokatów oznaczało to zakup własnej kasy fiskalnej. Jednak nie zawsze, nie w każdym przypadku wystawienie rachunku jest konieczne.

Warto wiedzieć, że prawnik nie musi wystawiać rachunku, kiedy świadczy swoje usługi na odległość. Będąc adwokatem czy doradcą prawnym, który oferuje swoje usługi przy użyciu środków porozumiewania się na odległość, rachunek wystawiony poprze kasę fiskalną nie jest konieczny. Każda porada czy konsultacja online bądź telefoniczna nie będzie więc objęta rachunkiem, jeśli zapłatę za usługę przyjmie prawnik za pośrednictwem banku, poczty lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.

Czynności notarialne również zostały wyłączane z obowiązku rejestrowania na kasie fiskalnej. Dodatkowo, kasa fiskalna jest zbędna w takich przypadkach, gdy:

  • kancelaria obsługuje tylko firmy,
  • prawnik świadczy pomoc z urzędu,
  • prawnik doradza osobom fizycznym na zlecenie konkretnej instytucji, z którą posiada podpisaną specjalną umowę i która go wynagradza.

Jaka kasa fiskalna dla prawnika?

Nie ulega wątpliwości, że kasa fiskalna w każdej kancelarii prawniczej powinna być. Nie oznacza to jednak, że w każdym, większym lub mniejszym biurze musi pojawić się ogromny, nieestetyczny, nikomu niepotrzebny kawałek złomu, nie odbiegający wyglądem od tego, którego można spotkać w supermarkecie. Współczesna technika umożliwia na korzystanie z kas fiskalnych mobilnych, które pozwalają na swobodne, niczym nieskrępowane prowadzenie własnego biznesu. Kasa fiskalna do kancelarii prawnej powinna cechować się małymi wymiarami oraz dużymi możliwościami, w tym umiejętnością połączenia z terminalem płatniczym czy komputerem.

Kasa fiskalna dla prawnika powinna charakteryzować się:

  • intuicyjnością,
  • mobilnością
  • długim czasem pracy,
  • długą żywotnością na baterii
  • niewielkim rozmiarem i niską wagą.

Idealna kasa fiskalna dla adwokata czy prawnika z pewnością znajdzie się na stronie https://www.escsa.pl/sklep/inne/zastosowanie/kasa-drukarka-fiskalna-dla-prawnika.html. Ogromny asortyment pozwoli na wybór najlepszej kasy dla konkretnej kancelarii dopasowanej do przygotowanego budżetu.

5/5 - (2 votes)

„Kasacja” Remigiusz Mróz – Thriller prawniczy

Poprzedni

Program do zarządzania kancelarią prawną uszyty na miarę potrzeb

Następny

Zobacz także

Więcej Biznes