Architekt wnętrz

Każdy, kto w swoim życiu grał w grę The Sims, przynajmniej przez krótką chwilę marzył o zostaniu architektem, szczególnie architektem wnętrz. Perspektywa tworzenia miejsc, w których ludzie będą przeżywać najważniejsze chwile swojego życia jest niezwykle zachęcająca. Praca architekta to zadanie bardzo odpowiedzialne. Te dwa lata, podczas których byliśmy zamknięci w domach uświadomiły nam, jak ważna dla naszego samopoczucia i codziennego funkcjonowania jest przestrzeń, w której przebywamy. To podniosło świadomość odnośnie, jak duże znaczenie dla jakości naszego życia ma wnętrze naszego mieszkania. Jakie obowiązki ma architekt wnętrz? Jak wygląda przyszłość tego zawodu?

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Na pracę architekta składa się wiele obowiązków. Jest to praca trudna, wymagająca odpowiedniego przygotowania. Nie bez przyczyny studia architektoniczne trwają długo – nawet do 6 lat w przypadku jednolitych studiów magisterskich. Kształcenie na tych studiach ma charakter interdyscyplinarny, a zatem łączy w swoim obrębie wiedzę pochodzącą z różnych dyscyplin. Tylko takie kompleksowe podejście pozwala na wykształcenie architektów posiadających wszystkie niezbędne umiejętności do tworzenia wnętrz zadowalających klientów.

 

Architekt odpowiada za całokształt powstającego projektu – jego najważniejszym zadaniem jest racjonalne zagospodarowanie danej przestrzeni. W przypadku architektury wnętrz najważniejszą wartością jest to, aby projektowana przestrzeń była dobrze dostosowana do potrzeb osób mających tam zamieszkać. W kontekście funkcjonalnym największe znaczenie ma rozkład mebli i urządzeń w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia. Jednak poza aspektami praktycznymi wystroju różnych pomieszczeń równie duże znaczenie mają kwestie wizualne. Poza przywiązaniem do ergonomii dobry architekt wnętrz powinien też wykazywać się zmysłem estetycznym, który pozwoli mu połączyć piękno z funkcjonalnością. Projektując wygląd danego mieszkania architekt wnętrz musi pamiętać o takich elementach jak odpowiednie oświetlenie, kolorystyka i wzory używanych materiałów.

Współpraca z firmami wykończeniowymi

Współcześnie ogromnie wzrasta zapotrzebowanie na rozwiązanie, jakim jest wykończenie mieszkania pod klucz. Ścisła współpraca w ramach jednej usługi architektów wnętrz z osobami odpowiadającymi za wykończenie mieszkania daje klientowi gwarancję tego, że inwestycja będzie dopięta na ostatni guzik. Rozwiązanie to pozwala uniknąć wszelkich nieporozumień z zakresu wprowadzania w życie projektu zrobionego przez architekta. W tradycyjnych usługach etapy projektowania i wykończenia są od siebie oddzielone, przez co często zdarza się rozbieżność pomiędzy możliwościami danych specjalistów.

 

Wiele wskazuje na to, że firmy architektoniczne coraz częściej będą łączyć te usługi, oferując swoim klientom nie tylko projekt dostosowany do ich potrzeb, ale także kompleksowe wykończenie. Klienci kupujący współcześnie mieszkania są bardzo wymagający i chcą, aby urządzenie ich mieszkania nie pozostawiało niczego do życzenia. To kładzie na barkach architektów wnętrz dużą odpowiedzialność, której będą musieli sprostać.

 

Współczesna realizacja inwestycji architektonicznych zakłada także otwartość na współpracę z klientem, tak by mógł on jeszcze na etapie tworzenia projektu kierować do architekta różne swoje uwagi i obiekcje. Takie podejście jest wyrazem szacunku do klienta, ponieważ podkreśla, że to on jest w tym wszystkim najważniejszy.

 

Sprawdź również: Co powinno zawierać w sobie dobrze uporządkowane wnętrze?

 

Ludzie zdają sobie sprawę z tego, że wnętrze ich mieszkania w dużym stopniu odzwierciedla ich osobowość. W związku z tym chcą, aby ich cztere kąty spełniały wszystkie wnętrzarskie standardy. Sprawia to, że zapotrzebowanie na dobrych architektów wnętrz nieustannie rośnie, dzięki czemu osoby wykonujące ten zawód nie będą mogły w najbliższym czasie narzekać na nudę. Choć świadczone przez nich usługi będą podlegały różnym przekształceniom, chociażby ze względu na powszechną komputeryzację i zmianę oczekiwań klientów, to jednak stale będą mieć ręce pełne roboty.

Oceń ten post post

Nieśmiertelne połączenia modowe – to się nigdy nie znudzi!

Poprzedni

Nowojorskie wnętrza – sprawdź, jak urządzić mieszkanie w tym stylu!

Następny

Zobacz także