Wpływają także na nasz nastrój oraz samopoczucie. Z powyższych względów, warto wiedzieć: Jak dobrać kolory ścian do wnętrza?

Kolorystyka ścian panująca w pomieszczeniu odgrywa ważną rolę w odbieraniu całego wnętrza. Barwy mogą je optycznie zmniejszyć, przyciemnić lub rozjaśnić. Wpływają także na nasz nastrój oraz samopoczucie. Z powyższych względów, warto wiedzieć:

Jak dobrać kolory ścian do wnętrza?

Metraż wnętrza

Zasada jest prosta – małe pokoje zaleca się aranżować w jasnych barwach, aby dodatkowo ich nie przytłoczyć i nie zmniejszyć. W przypadku urządzania przestronnego pomieszczenia, np. jadalni z kuchnią, a czasem i z salonem sytuacja jest nieco trudniejsza. Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie kilku kolorów. W zależności od preferencji można postawić na połączenie dwóch barw, np. jasnych, ciemnej i jasnej lub kontrastowych kolorów. 

Oświetlenie 

Ilość światła jest jednym z ważniejszych czynników, warunkujących wybór kolorów ścian. W pomieszczeniach, gdzie światła dziennego jest niewiele, warto wybrać kolory jasne. Podstawą jest także biały sufit. Światło sztuczne nie jest w stanie odpowiednio imitować naturalnego. Z tego względu warto wspomóc się jasnymi barwami, które odbijają światło i rozjaśniają wnętrze. Efekt ten zostanie spotęgowany przez zastosowanie farby pół-matowej. 

Zobacz również >> Aranżacja wnętrz – Jak ulepszyć wystrój wnętrza

W pokoju o niewielkim metrażu można postawić na zdecydowane barwy, ale warto wtedy zadbać o optyczne powiększenie pomieszczenia w inny sposób, np. za pomocą luster czy dodatkowych źródeł światła – lamp, kinkietów.

Ciepłe czy zimne?

Duże znaczenie przy wyborze barw na ściany ma ich temperatura. Wielu zwolenników mają zarówno ciepłe, jak i zimne kolory. Projektanci zwykle stawiają na zimne barwy, które są eleganckie i szlachetne. Większość osób jednak stawia na ciepłe odcienie, które wprowadzają przytulną atmosferę, a wnętrze wydaje się radosne. Warto wiedzieć, że zimne kolory optycznie powiększają przestrzeń, natomiast ciepłe je zmniejszają. 

Przeznaczenie pomieszczenia

Kolory powinno dobierać się także w zależności od rodzaju wnętrza. W kuchni raczej stosuje się odcienie beżu, szarości i biel – są to zwykle stonowane kolory. Dla odważnych osób ciekawym rozwiązaniem może okazać się czerwień, która dodatkowo zaostrza apetyt. Jadalnia i sypialnia dobrze wygląda w odcieniach pomarańczy, żółci, brązach czy złocie. W sypialni można także zastosować zimne kolory, np. odcienie niebieskiego, które sprawią, że jeszcze bardziej będziemy mieli ochotę wtulić się w łóżko. Gabinet czy pokój biurowy warto pomalować na energetyczne kolory, które dodadzą optymizmu i energii, np. fuksja czy żywa zieleń. 

Ekspozycja czy tuszowanie?

Zdarza się, że niektóre elementy pomieszczenia przeszkadzają lub przeciwnie – są warte uwagi. Dzięki odpowiedniemu dobraniu farb, możemy to ukryć lub uwydatnić. Mając w domu np. słup konstrukcyjny, zaznaczymy go wyrazistym kolorem. Dzięki temu będzie on odbierany jako celowy element kompozycji. Warto jednak zastosować użyty na nim kolor też w innym miejscu. 

Elementy wystające np. pilastry, warto pomalować jasnym kolorem. To jeszcze bardziej je uwydatni. Natomiast wnęki i nisze – ciemniejszym. To nada im głębi. Można także zestawić ze sobą kilka kolorów – szary daje efekt cienia, a dzięki błyszczącym farbom uzyskamy efekt dali. Z kolei chropowatość przybliża.

Barwy we wnętrzach odgrywają taką samą rolę, jak w zewnętrznym świecie. Kolor kształtuje styl i charakter całego wnętrza, ale może też wpływać na samopoczucie domowników. Jedne kolory uspokajają, inne denerwują, a jeszcze inne przygnębiają. Z tego względu warto dobrze przemyśleć wybór barw i ich oddziaływanie zarówno na wnętrze, jak i na nas.

5/5 - (2 votes)

Warmia, Mazury, jazz i Kamienie Wilhelma

Poprzedni

Jakie błędy przy dekorowaniu mieszkania popełniamy najczęściej?

Następny

Zobacz także