Wpływają także na nasz nastrój oraz samopoczucie. Z powyższych względów, warto wiedzieć: Jak dobrać kolory ścian do wnętrza?
+3

Kolorystyka ścian panująca w pomieszczeniu odgrywa ważną rolę w odbieraniu całego wnętrza. Barwy mogą je optycznie zmniejszyć, przyciemnić lub rozjaśnić. Wpływają także na nasz nastrój oraz samopoczucie. Z powyższych względów, warto wiedzieć:

Jak dobrać kolory ścian do wnętrza?

Metraż wnętrza

Zasada jest prosta – małe pokoje zaleca się aranżować w jasnych barwach, aby dodatkowo ich nie przytłoczyć i nie zmniejszyć. W przypadku urządzania przestronnego pomieszczenia, np. jadalni z kuchnią, a czasem i z salonem sytuacja jest nieco trudniejsza. Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie kilku kolorów. W zależności od preferencji można postawić na połączenie dwóch barw, np. jasnych, ciemnej i jasnej lub kontrastowych kolorów. 

Oświetlenie 

Ilość światła jest jednym z ważniejszych czynników, warunkujących wybór kolorów ścian. W pomieszczeniach, gdzie światła dziennego jest niewiele, warto wybrać kolory jasne. Podstawą jest także biały sufit. Światło sztuczne nie jest w stanie odpowiednio imitować naturalnego. Z tego względu warto wspomóc się jasnymi barwami, które odbijają światło i rozjaśniają wnętrze. Efekt ten zostanie spotęgowany przez zastosowanie farby pół-matowej. 

Zobacz również >> Aranżacja wnętrz – Jak ulepszyć wystrój wnętrza

W pokoju o niewielkim metrażu można postawić na zdecydowane barwy, ale warto wtedy zadbać o optyczne powiększenie pomieszczenia w inny sposób, np. za pomocą luster czy dodatkowych źródeł światła – lamp, kinkietów.

Ciepłe czy zimne?

Duże znaczenie przy wyborze barw na ściany ma ich temperatura. Wielu zwolenników mają zarówno ciepłe, jak i zimne kolory. Projektanci zwykle stawiają na zimne barwy, które są eleganckie i szlachetne. Większość osób jednak stawia na ciepłe odcienie, które wprowadzają przytulną atmosferę, a wnętrze wydaje się radosne. Warto wiedzieć, że zimne kolory optycznie powiększają przestrzeń, natomiast ciepłe je zmniejszają. 

Przeznaczenie pomieszczenia

Kolory powinno dobierać się także w zależności od rodzaju wnętrza. W kuchni raczej stosuje się odcienie beżu, szarości i biel – są to zwykle stonowane kolory. Dla odważnych osób ciekawym rozwiązaniem może okazać się czerwień, która dodatkowo zaostrza apetyt. Jadalnia i sypialnia dobrze wygląda w odcieniach pomarańczy, żółci, brązach czy złocie. W sypialni można także zastosować zimne kolory, np. odcienie niebieskiego, które sprawią, że jeszcze bardziej będziemy mieli ochotę wtulić się w łóżko. Gabinet czy pokój biurowy warto pomalować na energetyczne kolory, które dodadzą optymizmu i energii, np. fuksja czy żywa zieleń. 

Ekspozycja czy tuszowanie?

Zdarza się, że niektóre elementy pomieszczenia przeszkadzają lub przeciwnie – są warte uwagi. Dzięki odpowiedniemu dobraniu farb, możemy to ukryć lub uwydatnić. Mając w domu np. słup konstrukcyjny, zaznaczymy go wyrazistym kolorem. Dzięki temu będzie on odbierany jako celowy element kompozycji. Warto jednak zastosować użyty na nim kolor też w innym miejscu. 

Elementy wystające np. pilastry, warto pomalować jasnym kolorem. To jeszcze bardziej je uwydatni. Natomiast wnęki i nisze – ciemniejszym. To nada im głębi. Można także zestawić ze sobą kilka kolorów – szary daje efekt cienia, a dzięki błyszczącym farbom uzyskamy efekt dali. Z kolei chropowatość przybliża.

Barwy we wnętrzach odgrywają taką samą rolę, jak w zewnętrznym świecie. Kolor kształtuje styl i charakter całego wnętrza, ale może też wpływać na samopoczucie domowników. Jedne kolory uspokajają, inne denerwują, a jeszcze inne przygnębiają. Z tego względu warto dobrze przemyśleć wybór barw i ich oddziaływanie zarówno na wnętrze, jak i na nas.

+3

Warmia, Mazury, jazz i Kamienie Wilhelma

Poprzedni

Jakie błędy przy dekorowaniu mieszkania popełniamy najczęściej?

Następny

Zobacz także

Komentarze

Zostaw Swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *