akwarium

Akwarystyka to fascynujące hobby, które daje wiele satysfakcji. Urządzając własne akwarium, możesz stworzyć od podstaw podwodny świat dla kolorowych rybek, ślimaków, krewetek lub raków. Zbiornik warto umieścić w domu, biurze lub poczekalni dla klientów, aby umilić im oczekiwanie na swoją kolej. Jak zaprojektować niepowtarzalną kompozycję?

W dobrym sklepie akwarystycznym znajdziesz wiele ciekawych dekoracji wykonanych z najróżniejszych materiałów. Ozdoby, które umieścisz w akwarium, nie mogą być przypadkowe. Zarówno rośliny, jak i korzenie czy skały powinny być dostosowane do potrzeb posiadanych przez Ciebie zwierząt. Jak dokonać właściwego wyboru? Podpowiadamy!

Postaw na rośliny

Żywe rośliny w akwarium stanowią siedlisko pożytecznych bakterii, natleniają wodę i dają schronienie płochliwym rybom. Możesz je też z powodzeniem wykorzystać jako element dekoracyjny. Jednak dbanie o żywe rośliny jest dosyć czasochłonne, dlatego w mniejszych akwariach warto zastosować specjalne fototapety, które świetnie imitują naturalną roślinność. Tło może też przedstawiać kamienie, korzenie lub skały. Ten drobny dodatek optycznie powiększy akwarium i stworzy w nim przyjemną atmosferę.

W akwariach umieszcza się również sztuczne rośliny. Taka ozdoba wygląda niezwykle efektownie, jest bardzo trwała i wymaga regularnego czyszczenia. Sztuczne rośliny powinny być zrobione z bezpiecznych materiałów, aby nie stanowiły zagrożenia dla ryb zamieszkujących Twój zbiornik.

Wybierz dekorację dopasowaną do potrzeb hodowanych zwierząt

Dekoracja do akwarium może być wykonana z ceramiki, tworzywa sztucznego, kamienia lub korzenia. Dostępne na rynku ozdoby świetnie imitują naturalne bryły występujące w przyrodzie. Zanim zamówisz dekorację, sprawdź, w jakich warunkach lubi przebywać hodowane przez Ciebie zwierzę. Ceramiczny domek, skały wapienne lub rozłożyste korzenie powinny być dopasowane do rozmiarów i potrzeb danego stworzenia.

Pamiętaj również, aby nie umieszczać w akwarium zbyt wielu dekoracji, ponieważ ryby muszą mieć przestrzeń, aby swobodnie się przemieszczać. Ozdoby muszą być prawidłowo zamontowane, szczególnie jeśli są ciężkie. Jeśli chcesz umieścić w zbiorniku większą konstrukcję taką jak zamek lub gruby korzeń, zadbaj o to, aby była stabilna i bezpieczna dla Twoich zwierząt.

Czym jeszcze można udekorować akwarium?

Stworzenie ciekawej aranżacji w akwarium nie zajmie Ci dużo czasu. Jeśli chcesz zaprojektować ciekawą aranżację, sięgnij po oryginalne ozdoby takie jak muszle i kokosy. W łupinie kokosa znajdują się wydrążone otwory, dzięki czemu ta dekoracja stanowi również doskonałe schronienie dla podwodnych zwierząt.

Dzięki wymyślnym dekoracjom do akwarium możesz wiernie odtworzyć środowisko bytowania poszczególnych gatunków ryb i skorupiaków. Ozdoby będą zdecydowanie lepiej widoczne, jeśli zadbasz o odpowiednie oświetlenie. Tak przygotowane akwarium zachwyci wszystkich gości i stanie się prawdziwą wizytówką Twojego domu.

 

5/5 - (1 vote)

Dmuchawy do liści: Niezbędny sprzęt dla każdego ogrodu

Poprzedni

Najczęstsze błędy popełniane podczas robienia makijażu

Następny

Zobacz także