porządkach wiosennych na działce

Zbliżający się sezon wiosenny to czas, w którym porządkujemy nasze ogrody i tereny zielone wokół domu, przygotowując się na nadejście lata. Zwykle w Polsce rozpoczynamy aktywność w ogrodzie w okolicach majówki, która stała się swoistą inauguracją imprez plenerowych. Jak zatem przygotować swoją działkę na lato i w co warto się zaopatrzyć, aby prace porządkowe przebiegły szybko i sprawnie?

Podstawowy asortyment

Każdy działkowicz doskonale wie, że jednym z podstawowych elementów wyposażenia są narzędzia ręczne. Jeśli dysponujecie niewielką powierzchnią działki, wystarczą grabie, rydel, taczki i motyka, którymi uprzątnięcie pozostałości po zimie i przygotujecie ziemię na nowe nasadzenia. Nie zawsze jednak, szczególnie gdy działka jest ogromna, odpowiednie będą narzędzia ręczne. Wówczas warto wyposażyć się, w czym pomoże pożyczka gotówkowa, w urządzenia elektryczne bądź spalinowe.

Bardzo przydatnym sprzętem będzie z pewnością odkurzacz do liści. Kupując wersję z dmuchawą, z łatwością posprzątacie nie tylko zalegające liście, ale także piasek z chodników. Warto zadbać, by urządzenie wyposażone było w dodatkowy pojemnik na odpadki, dzięki któremu prace przebiegną znacznie szybciej, a zebrane liście bez trudu umieścicie w workach na odpady lub w domowym kompostowniku.

Nowe nasadzenia

Część roślin, które sadzimy, to gatunki jednoroczne. Przygotowując się do nowego sezonu warto uzupełnić ogród o dodatkowe nasadzenia, szczególnie kwiaty czy krzewy, które nie tylko zapewnią wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim zbudują klimat ogrodu. Dobrze jest wybrać się na giełdę kwiatową, bądź do sklepu ogrodniczego, w którym wybierzecie sadzonki takie, jak ich potrzebujecie. Mogą to być zarówno drzewka, krzewy ozdobne, jak i odmiany owocowe.

Część roślin wymaga sadzenia właśnie w porze wiosennej, co gwarantuje im optymalne warunki do wzrostu. Aby uniknąć chaosu, trzeba zaplanować układ ogrodu, a przede wszystkim rozmieszczenie poszczególnych roślin, by każda z nich miała zapewnione najlepsze nasłonecznienie oraz wilgotność. Niezbędny podczas prac porządkowych będzie na pewno wąż ogrodowy, którym umyjecie chodniki oraz podlejecie zasadzone rośliny.

Nawadnianie

Jeśli planujecie gruntowną przebudowę działki, warto zastanowić się nad uruchomieniem systemu automatycznego zraszania. Będzie to duża wygoda dla was, jeśli chodzi o codzienną pielęgnację ogrodu, a także dla samych krzewów i drzew, które będą miały zapewnione optymalne warunki do wzrostu, nawet w przypadku wysokich temperatur. Instalację projektuje i wykonuje zazwyczaj specjalistyczna firma, która dostosowuje jej działanie do indywidualnych wymagań użytkownika oraz rodzaju roślin, jakie zostały posadzone na działce.

System może być w pełni zautomatyzowany, zarządzając podawaniem wody w zależności od temperatury zewnętrznej. Możliwe jest również jego uruchomienie manualne, gdy tylko zauważymy potrzebę dodatkowego nawodnienia. Jeśli przeszkodą w uruchomieniu systemu podlewania są przejściowe problemy finansowe, skorzystajcie z pożyczki gotówkowej, która pomoże wam sfinansować inwestycję.

5/5 - (1 vote)

Przyjęcie komunijne – co należy załatwić przed?

Poprzedni

Pracownik ambasadorem marki – na czym polega ta rola?

Następny

Zobacz także