Jak wybrać wannę?

W wielu przypadkach dla sporego grona osób wybór najbardziej odpowiedniej wanny do ich łazienki bardzo często wiąże się z ogromnym dylematem, bądź niezdecydowaniem. W dużej mierze sytuacja ta zazwyczaj wynika z występującego na rynku ogólnoświatowym  wyboru przeróżnych wariantów oraz rodzajów wanien, z czego większość równie często charakteryzuje się swoimi unikatowymi dla siebie cechami.

Sporym problemem dla nas może być także rozległość różnorodnych możliwości dostosowania kształtu wanny. Główną koncepcją decyzyjną ze strony producentów jest zapewnienie nam personalizacji wybieranych przez nas wanien tak, aby można było je jak najlepiej dopasować do łazienek z ograniczoną wolną przestrzenią. W praktyce jednak najczęściej nie będziemy umieli nawet określić jaka forma wanny będzie nam służyć lepiej i jakie argumenty, dlaczego bardziej przekonująco za tym odpowiadają.

Również rozróżniamy osobne metody wykonania wanien:

  • Stalowe,
  • Żeliwne,
  • Akrylowe,

Mając te wszystkie informacje na względzie, jaka wanna sprawdzi się najlepiej w naszym mieszkaniu oraz na jakie detale warto zwrócić swoją szczególną uwagę podczas pierwszych etapów przeglądania dostępnych ofert? Odpowiedzi na te pytania oraz inne zagadnienia z nimi związane znajdziecie już w naszym artykule.

Czym wyróżniają się wanny stalowe?

Obecnie produkowane wanny stalowe przeszły sporą metamorfozę w porównaniu do modeli, które powstawały lata temu i gościły w większości polskich domów. Przede wszystkim struktura takich wanien nie posiada już aż tak grubych warstw emalii jak kiedyś, przez co szansa powstawania na nich jakichkolwiek odpryśnięć przy obecnych standardach jakości jest znacznie niższa.

Wybór odpowiedniej wanny

Należy mieć jednak na względzie przed samodzielnym zakupem, że wanny takie są wciąż niezwykle ciężkie i wymagają pomocy choć kilku osób, aby móc je w jakikolwiek sensowny sposób przemieścić z miejsca na miejsce. Jednak sporym atutem tych wanien jest to, że nie wymagają one żadnych stelaży lub obudowy, aby móc zacząć z nich korzystać. Ponadto są to szczególnie trwałe i odporne na wszelkie uszkodzenia akcesoria wyposażenia łazienkowego, które mimo swojej wytrzymałości potrafią zachować schludny wygląd.

Czym się cechują wanny żeliwne?

Wbrew pozoru standard wanien żeliwnych należy w dzisiejszych czasach wręcz do kategorii tych luksusowych. Podobnie jak wanny stalowe, ten wariant wanien również waży dość sporo i będzie wymagał asekuracji przynajmniej kilku osób do jego sprawnego usytuowania w określonym miejscu. Aczkolwiek warto jest także wspomnieć o wysokich cenach tego rodzaju produktów, zatem niezbyt często zdołamy się przekonać, jak prezentuje się taka wanna w mieszkaniu u innej osoby, którą odwiedzamy. Ich ceny również nie powinny dziwić, gdyż we wnętrzach łazienkowych prezentują się one nadzwyczaj elegancko i schludnie.

Spora ilość pomniejszych odmian tych wanien jest wolnostojąca, głównie stosując oparcie specjalistycznie stylizowanych nóżek lub podstawek pod spodem konstrukcji. Z tego względu takie wanny doskonale się nadają nie tylko w łazienkach, ale także w specjalnie dedykowanych pokojach kąpielowych, zwłaszcza jeżeli stosujemy stylistykę pomieszczenia w typie retro. Pomimo jednak rewelacyjnych aspektów dekoracyjnych, które potrafi nam zaoferować tego typu wanna, może nas bezpośrednio odrzucić swoim zimnem w dotyku, co również przekłada się na znacznie szybsze schładzanie się wody podczas kąpieli.

Czym wykazują się wanny akrylowe?

Zasadniczo od samego momentu pojawienia się na rynku opcji wanien akrylowych, powitały się one z bardzo ciepłym przyjęciem poprzez bardzo szerokie grono konsumenckie. Fakt ten również nie powinien nikogo dziwić, gdyż akryl sam w sobie jako materiał posiada szczególnie dużo istotnych zalet. W pierwszej kolejności wanny wykonane z akrylu nie są zbytnio ciężkie poprzez swoją wagę wynoszącą blisko 20 kg. To bardzo niewiele, zważając na swoją konkurencję, co wręcz umożliwia ich posiadaczom na dowolne przestawianie obiektu bez większych problemów.

Akryl również nie należy do chłodnych surowców, zatem woda kąpielowa nie będzie się w takiej wannie aż tak szybko wychładzać. Powierzchnia akrylowa nie tylko też jest bardzo przyjemna w dotyku i bardzo prosto się ją czyści, ale również zapobiega rozprzestrzenianiu się grzybów oraz bakterii, które mogłyby się okazać szkodliwe dla naszego zdrowia. Koszt takich wanien nie jest wyjątkowo wysoki, aczkolwiek warto mieć na względzie ich podatność na zarysowania. Możliwe jest jednak samodzielne usunięcie takich uszkodzeń, co definitywnie czyni ten rodzaj wanny niezwykle praktyczną i opłacalną.

Jakie walory przekładają się na wanny marmurowe?

Co może się okazać dla niektórych szokujące, w rzeczywistości wanny marmurowe są wykonane z materiału sztucznego przypominającego marmur. Nie zmienia to jednak faktu, że wanny takie należą do kategorii luksusowych. Są one zasadniczo ciepłe w dotyku, przez co nasza woda szybko w nich nie wystygnie oraz cechują się dźwiękochłonnością, co również przekłada się poniekąd na komfort z odbywanej kąpieli. Konstrukcja takich wanien także szczyci się swoją długoletnią wytrzymałością, zatem może być to dobra opcja do wyboru jeśli dysponujemy większą ilością pieniędzy i zależy nam na trwałości oraz odporności na odpryski i zarysowania.

 

4.5/5 - (2 votes)

Biżuteria damska – poczuj się kobieco

Poprzedni

Zegarek Diesel – sportowa elegancja na co dzień i od święta

Następny

Zobacz także