Bajki dla dzieci

Na temat oglądania bajek dla dzieci opinie są podzielone. Szczególnie teraz, gdy tak łatwo dać dziecku tablet lub telefon i zająć je tym samym na długie godziny. Czy warto puszczać najmłodszym bajki dla dzieci z Youtube i które będą najbardziej odpowiednie?

Starsze pokolenie pamięta jeszcze czasy, gdy na bajkę dla dzieci czekało się tydzień przed telewizorem. Dziś stało  się to o wiele prostsze, co wiąże się zarówno z wygodą, jak i pewnymi zagrożeniami. Z tego tekstu dowiesz się, które bajki dla dzieci i kiedy warto włączać.

W jakim wieku zacząć oglądanie bajek dla dzieci?

Puszczanie bajek z internetu może być ryzykowne, szczególnie w przypadku malutkiego dziecka. Nie jest ono w stanie nałożyć sobie żadnych ograniczeń, więc pozostawienie go na cały dzień z laptopem może skończyć się nieprzerwanym oglądaniem treści – i to nie tylko bajek. Zamiast tego warto stopniowo wprowadzać wybrane treści dla swojego dziecka.

 • W wieku 18-24 miesięcy można zacząć oglądać razem krótkie, wartościowe bajki dla najmłodszych. Najlepiej ograniczyć się do kilku minut dziennie, by nie stało się to nawykiem.
 • Dzieci w wieku 2-3 lat mogą oglądać bajki przez ok. 30 minut dziennie – np. podczas kolacji czy po obiedzie. Lepiej nie włączać ich przed snem, bo mocno pobudzają one dzieci.
 • Maluchy w wieku 4-6 lat mogą oglądanie bajek na Youtube rozszerzyć do maksymalnie godziny dziennie.

Bajki dla dzieci a rozwój i nauka

Nie wszystkie bajki dla dzieci służą rozwijaniu młodego umysłu. Jeśli dziecko chce oglądać animacje, warto szukać takich, które niosą jakąś wartość. Wiele z nich zawiera proste elementy nauki języka obcego lub liczenia. W ten sposób dziecko miło spędza czas, ale jednocześnie przyswaja podstawowe słówka.

Zobacz również >> Rodzina – Metoda magicznych 20 minut

Udowodniono, że kilka godzin takich edukacyjnych bajek dla dzieci w tygodniu może pozytywnie wpłynąć na rozwój malucha. Jednak już siedzenie cały dzień przed telewizorem, szczególnie, jeśli zastępuje czytanie książek, może przynieść odwrotny skutek.

Przykłady wartościowych kanałów na Youtube i bajek dla dzieci w różnym wieku

 • Toddler Fun Learning

To, co maluchy lubią najbardziej, czyli kolorowe zwierzątka i pojazdy, a do tego dawka nauki i angielskich słówek. Idealne dla dzieci w wieku 2-4 lat.

https://www.youtube.com/user/Toddlerfunlearning

 • Peppa Pig Polski Kanał Oficjalny

Świnka Peppa jest uwielbiana przez wszystkie dzieci w wieku 1,5 – 3 lata. Proste historie pozbawione przemocy są odpowiednie dla młodego umysłu.

https://www.youtube.com/channel/UCppKzvf9-RJM_Bxj2J15FlQ/videos

 • Studio Miniatur Filmowych

Kanał słynnego polskiego studia udostępnia krótkie bajki dla dzieci w wieku 4-7 lat. To tu można obejrzeć Koziołka Matołka czy Szewczyka Kopytko.

https://www.youtube.com/user/StudioMiniaturF/videos

 • Studio Filmów Rysunkowych

Kolejny wartościowy kanał z polskimi bajkami dla dzieci. Starszaki mogą też tu sprawdzić,  jak wygląda rysowanie ulubionych postaci.

https://www.youtube.com/channel/UCfXtDCs237pyDFCBIQR46yw/videos

 • Kanał Nick Jr.

Psi Patrol, Blaze, Shimmer i Shine, Top Wing to tylko kilka znanych tytułów które można zobaczyć na kanale Nick Jr. Bajki dla dzieci 2-5 lat. Niektóre z bajek dostępne są w języku angielskim, to doskonały sposób na rozpoczęcie obcego języka.

https://www.youtube.com/channel/UCUe6ZpY6TJ0no8jI4l2iLxw

Jak bezpiecznie oglądać bajki dla dzieci?

Youtube jest pełen treści, spośród których nie wszystkie są odpowiednie dla najmłodszych. Warto pamiętać, że po kilkuminutowej bajce kolejna pozycja może odtwarzać się automatycznie, a wówczas, gdy rodzic np. wyjdzie do kuchni, maluch może zacząć oglądać coś, co wcale nie jest przeznaczone dla dzieci w jego wieku. Jak sobie z tym radzić?

Warto włączyć:

 • Youtube Parental Control – ta opcja uniemożliwi dziecku oglądanie np. przemocy czy filmów z wulgaryzmami. Rodzic może wprowadzić własne ograniczenia czy słowa kluczowe.
 • Safety Mode – trzeba zaznaczyć to na dole na stronie Youtube. Ustawienie warto ponowić na każdej wyszukiwarce. Usuwa ono z widoku dziecka filmy z agresją i brzydkim słownictwem.
 • Subskrybować wartościowe kanały – chyba żaden rodzic nie chce, by jego dziecko oglądało przypadkowe filmy na podstawie sugestii z Youtube. Aby tak się nie stało, warto założyć dla dziecka osobne konto, na którym będą zasubskrybowane tylko wartościowe kanały z bajkami na Youtube. W ten sposób dziecko zobaczy powiadomienia tylko o takich filmach.
4.9/5 - (8 votes)

Narodziny gwiazdy cda, netflix, vod – warto obejrzeć?

Poprzedni

Kolorowanki do druku – Gdzie można znaleźć?

Następny

Zobacz także