Jak technologia wspomaga walkę z koronawirusem?

Pandemia koronawirusa zmobilizowała cały świat do podjęcia ostrej walki mającej na celu jak najefektywniejsze zmniejszenie rozprzestrzeniania się infekcji. Rządy poszczególnych krajów zaczęły więc wprowadzać różnorodne metody pozwalające zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców. Oprócz tradycyjnych sposobów walki z COVID-19 coraz częściej wykorzystuje się też nowoczesne technologie. Niezwykle przydatne okazały się jednak drony. Jak te latające urządzenia pomagają utrzymać porządek w niektórych państwach? 

Patrolowanie miejsc publicznych we Włoszech

     Ciężka sytuacja epidemiologiczna we Włoszech zmusiła tamtejszych rządzących do wprowadzenia ograniczeń nakazujących możliwie w jak największym stopniu pozostanie w domu. Ze względu na swój charakter i temperament wielu Włochów nie do końca dostosowało się jednak do wytycznych. Włoskie służby postanowiły więc skuteczniej kontrolować mieszkańców wykorzystując do tego celu drony. Osoby, które zostały przyłapane przez latające bezzałogowce na swobodnym spacerowaniu po ulicach mogły usłyszeć ponaglający komunikat nakazujący natychmiastowy powrót do domu. 

      To jednak nie jedyny sposób zapobiegający rozprzestrzenianiu się koronawirusa stosowany przez Włochów. Niektóre z tego typu urządzeń zostały dodatkowo wyposażone w kamery termowizyjne sprawdzające temperaturę na odległość. Mogą więc bez problemu rozpoznać pierwsze symptomy COVID-19 u osób przebywających w przestrzeni publicznej. Jeśli dron zauważy, że ktoś ma gorączkę to jego operator poprzez głośnik wydaje polecenie powrotu do domu oraz skontaktowania się z regionalną stacją sanitarno-epidemiologiczną. 

Dezynfekowanie ulic we Francji

     Władze Francji postanowiły wykorzystać drony do precyzyjniejszego dezynfekowania ulic i miejsc użyteczności publicznej. Latające urządzenia kilka razy na dobę rozpylają środki antybakteryjne na bazie alkoholu etylowego lub chloru w miejscach, w których najczęściej gromadzą się ludzie. Obszary docelowe obejmują głównie ulice, parkingi, osiedla mieszkalne oraz tereny wokół sklepów, aptek i szpitali. Warto zauważyć, że taka dezynfekcja przeważnie jest nawet o 50 razy szybsza, niż w przypadku stosowania tradycyjnych metod. 

Wysyłanie paczek potrzebującym w Chinach

      W Chinach od dawna wykorzystywano już drony do transportu przesyłek medycznych, których nie dało się dostarczyć drogą lądową. Obecnie korzystając z tej samej technologii, latające urządzenia przesyłają w trudno dostępne i odizolowane obszary przesyłki z żywnością, lekami i najważniejszymi produktami codziennego użytku. Dotyczy to również osób, które przebywają na kwarantannie i są przez to całkowicie odizolowane od świata. Oczywiście stosując takie rozwiązanie znacząco ogranicza się ryzyko zarażenia, do którego mogłoby dojść podczas kontaktu chorego z kurierem czy dostawcą. 

Transport przesyłek w Singapurze

     Prywatna firma kurierska w Singapurze dostarcza za pomocą dronów niewielkie przesyłki na pokłady statków. W obecnej sytuacji wiele statków żeglugowych zostało skazanych na pozostanie na morzu, a transport żywności czy podstawowych produktów higienicznych został w tym przypadku mocno ograniczony. Zaczęto więc wykorzystywać drony, które przesyłają maksymalnie pięciokilogramowe paczki pomiędzy przystanią promową a statkami. 

     Najnowsze technologie nie tylko znacząco ułatwiają nasze codzienne życie, ale również okazują się niezastąpionym narzędziem w walce z koronawirusem. W czasach, kiedy zachowanie jak największych środków ostrożności stało się koniecznością drony efektywnie ograniczają bezpośredni kontakt pomiędzy ludźmi. Dobrze wykorzystane urządzenia technologiczne mogą więc nawet uratować życie wielu z nas. 

5/5 - (5 votes)

Czy lubimy czytać? Możemy na to spojrzeć z dwóch stron

Poprzedni

Analiza skóry dzięki zaawansowanej technologii

Następny

Zobacz także

Więcej Technologie