Zdjęcie dzieci w żłobku

Poszukiwanie żłobka dla dziecka to dla wielu rodziców trudnych i stresujący czas. Trzeba zadecydować, w jakim otoczeniu maluch będzie spędzał dużą część swojego życia. Nic więc dziwnego, że wybór odpowiedniej placówki wiąże się z wieloma dylematami. Czym się kierować przy wyborze żłobka? Na co trzeba zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Kwestie organizacyjne – lokalizacja i godziny otwarcia żłobka

Pierwszą kwestią, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę są sprawy organizacyjne. Głównie dotyczy to lokalizacji żłobka oraz godzin otwarcia. Pamiętajmy, że żłobek to miejsce, do którego będziemy musieli dojeżdżać dwa razy dziennie, 5 dni w tygodniu. Dlatego najlepiej wybierać wśród placówek, które umiejscowione są blisko naszego domu lub pracy. Dzięki temu odwożenie i odbieranie malucha nie będzie stanowiło problemu i nie zajmie nam zbyt dużo czasu.

A co z godzinami otwarcia? Otóż jeśli oboje rodziców pracuje, musimy wybrać żłobek, który zapewni opiekę nad dzieckiem w godzinach naszej pracy. Jeśli placówka będzie czynna do 13, a my każdego dnia kończymy pracę o 16, to niestety wybór takiego miejsca mija się z celem.

Jak wygląda plan dnia w żłobku?

Wybór żłobka powinien być też uzależniony od planu dnia, jaki w danej placówce obowiązuje. Jeśli sporządziliśmy sobie listę żłobków, które odpowiadają nam pod względem lokalizacji i godzin pracy, to czas teraz na aspekty związane z zajęciami i czasem wolnym.

Warto dowiedzieć się, jak wyglądają zajęcia, czy są ciekawe i różnorodne, czy wspomagają rozwój maluchów itp. Dzieci potrzebują również czasu na zabawę i odpoczynek, dlatego powinniśmy sprawdzić, czy te potrzeby zostaną zaspokojone w wybranym żłobku.

Ważna jest też ilość czasu spędzonego na świeżym powietrzu. Najlepiej, jeśli minimalny czas przeznaczony na zajęcia na zewnątrz wynosi 1,5-2h dziennie.

A może zależy nam również na zajęciach dodatkowych, takich jak języki obce, sport, czy nauka gry na instrumencie? To również warto wziąć pod uwagę przy wyborze placówki. Niektóre żłobki tak jak np. Little Academy (https://littleacademy.pl/) oferują programy nauczania języka angielskiego, dzięki czemu dzieci rozpoczynają naukę już od najmłodszych lat.

Kadra – podejście do dzieci i przekazywane wartości

Kadra to kolejna odpowiedź na to, czym się kierować przy wyborze żłobka. Ważne jest tutaj podejście do dzieci oraz wartości przekazywane przez opiekunów. Jeśli wychowujemy naszego malucha zgodnie z pewnymi ideami, to warto wybrać żłobek, który będzie nas w tym wspierał, czyli wpływał na dzieci w podobny sposób.

Zobacz także >> Kolorowanki do druku – Gdzie można znaleźć?

Wbrew pozorom nie tylko rodzice odpowiadają za wychowanie dziecka. Na malucha ma wpływ również otoczenie, w jakim przebywa, zwłaszcza jeśli jest to kilka godzin każdego dnia. Dlatego warto wybrać żłobek, którego idea podejścia do dzieci i przekazywania wartości będzie zgodna z naszą.

Dieta – jakie posiłki otrzymują dzieci?

A jak wybrać dobry żłobek dla dziecka pod kątem żywienia? Musimy dowiedzieć się, jak będzie wyglądał codzienny jadłospis naszego malucha. To, co spożywa nasze dziecko, ma ogromny wpływ na jego zdrowie i prawidłowy rozwój. Dlatego posiłki powinny być przygotowywane z wysokiej jakości produktów, bez zbędnych dodatków.

Zobacz także >> Edukacyjne bajki dla dzieci

Najlepiej wybrać żłobek, który przygotowuje posiłki na miejscu lub korzysta ze sprawdzonej firmy cateringowej. Dodatkowo, jeśli nasze dziecko jest na coś uczulone, musimy dowiedzieć się, czy będzie możliwość indywidualnego dopasowania jadłospisu do osób z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi.

5/5 - (2 votes)

Dzień Matki coraz bliżej! Masz już prezent?

Poprzedni

Właściwa suplementacja kluczem do zrzucenia kilogramów

Następny

Zobacz także