zlewozmywaka w czarno białe kwadraty

Nie od dziś wiadomo, że kuchnia jest sercem domu. To właśnie dlatego aranżując wnętrza, tak wiele uwagi przykładamy do jej praktycznego i estetycznego zaprojektowania. Poza wyborem najważniejszych sprzętów, takich jak lodówka czy zmywarka, niezwykle ważnym elementem każdej kuchni jest zlewozmywak. Nieważne czy na co dzień zmywamy ręcznie, czy korzystamy ze zmywarki – zlewozmywak koniecznie musi być na wyposażeniu każdej kuchni, gdyż bez niego efektywnego gotowanie nie istnieje. Na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Dopasuj zlewozmywak do rozmiarów szafki

Szafki kuchenne pod zlewozmywak zazwyczaj produkowane są w rozmiarach 40-80 cm. Na szczęście modele zlewozmywaków dostępne na rynku są dostosowane do tego standardu. Do wyboru mamy zlewozmywaki jedno i dwukomorowe. Jeśli chodzi o kwestię montażu to mamy szeroki wybór najpopularniejszych modeli nakładanych na blat lub oryginalnych, wpuszczanych bezpośrednio w blat. Wówczas możemy go zamontować na dwa sposoby – na nieco ponad poziom blatu lub na równi z nim.

To czy zdecydujemy się na jedno, czy dwukomorowy zlewozmywak zależy od naszych osobistych preferencji – w przypadku dużych rodzin zwyczajowo montuje się modele dwukomorowe. Pamiętajmy, że zlewozmywak nie służy tylko do ręcznego mycia naczyń, ale także do mycia warzyw i owoców. Ogromne znaczenie przy wyborze zlewu ma także sam blat. W przypadku blatów wykonywanych z płyty wiórowej stosuje się wyłącznie zlewy nakładane. Zlewy podwieszane, możemy natomiast montować w przypadku wszelkiego rodzaju blatów granitowych i kamiennych.

srebrny zlewozmywak na czarnym blacie

Gdzie umieścić zlewozmywak?

Do prawidłowego działania zlewu niezbędne będzie oczywiście ujęcie zimnej i ciepłej wody, które powinno znajdować się w centralnej części szafki pod zlewem. Warto zatem już na etapie projektowania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Czy istnieją jakieś złote reguły, co do tego, gdzie najlepiej zamontować zlewozmywak? W zasadzie nie, jednak wiele osób odradza montaż zlewu w pobliżu ścian i lodówek. Dlaczego? Decydując się na takie rozwiązanie, nie tylko zwiększamy ryzyko zachlapań, ale także samo zmywanie jest niekomfortowe i ogranicza naszą mobilność. Zlewozmywak powinien być także możliwie oddalony od płyty grzewczej – nie chcemy przecież, aby brudna woda czy płyn do naczyń dostał się w trakcie zmywania do przygotowanych właśnie potraw. Mając na uwadze kwestie bezpieczeństwa zmywak najlepiej montować z dala od gniazdek elektrycznych.

Dobierz odpowiednią baterię i akcesoria

Bateria kranowa jest nieodzownym elementem każdego zlewozmywaka. To przed jego zakupem musimy zdecydować, czy chcemy, aby bateria wychodziła ze ściany, czy może była zamontowana na zlewie lub blacie. Na rynku mamy dostępne baterie ciekawie zaprojektowane, pełniące przeróżne funkcje. W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować wiele akcji promujących picie wody z kranu. Nic więc dziwnego, że rynek zareagował błyskawicznie i dziś mamy dostępne baterie z wbudowanym filtrem wody. Jeśli regularnie zmywamy ręcznie, nieoceniony może okazać się także ruchomy lub wyjmowany wąż, zwiększający pole manewru, na przykład podczas zmywania naczyń.

Poza baterią, do niektórych zlewozmywaków możemy dopasować także dodatkowe akcesoria, takie jak dopasowany druszlak czy haczyki na gąbki. Takie rozwiązanie pozwoli na łatwiejsze utrzymanie zlewu w sterylnej czystości. Czasami do kompletu dołączona jest także elegancka, dopasowana deska zakrywającą komorę.

Partnerem publikacji jest Mateomarket.pl

5/5 - (2 votes)

Wygodna piżama męska – niezbędna w szafie każdego mężczyzny

Poprzedni

Gdzie sprawdzić samochód po VIN?

Następny

Zobacz także