Wypłacanie pieniędzy z bankomatu to szybka i dziecinnie prosta czynność. Robiłeś to setki razy, więc co mogłoby pójść nie tak? Okazuje się, że przestępcy wykorzystują coraz to nowsze metody oszustw, przez które zwyczajne pobieranie gotówki może stać się początkiem serii bardzo nieprzyjemnych i stresujących zdarzeń… z Twoimi oszczędnościami w roli głównej. Dowiedz się, jak wypłacić pieniądze z bankomatu, aby mieć pewność, że urządzenie nie jest narzędziem złodziei.
Z tekstu dowiesz się:
- jak sprawdzać bankomaty pod kątem bezpieczeństwa,
- czym jest skimming,
- jak chronić się przed skimmingiem bankomatowym.
W dobie pandemii koronawirusa płatność kartą stała się standardem nawet w tych miejscach, w których do tej pory nie było to możliwe. W wyjątkowych sytuacjach zdarza się jednak, że musisz pobrać pieniądze z bankomatu – czasami jeszcze osiedlowi fryzjerzy czy sprzedawcy na targach akceptują wyłącznie gotówkę. Warto wiedzieć, jak pobrać ją bez ryzyka, że padniesz ofiarą tzw. skimmingu.
Spis treści
Bankomaty bezpieczne i niebezpieczne – co powinno wzbudzić Twoją czujność?
Pamiętaj, że bankomaty znajdują się w miejscach dostępnych dla wszystkich – więc także dla przestępców. Dlatego nie podchodź do urządzenia z bezgranicznym zaufaniem. Zanim włożysz do niego kartę i wpiszesz PIN, przez chwilę przyjrzyj się mu dokładnie i sprawdź, czy wszystko wygląda tak, jak zwykle.
Jeśli na urządzeniu zauważysz jakąkolwiek podejrzaną według Ciebie cechę, zrezygnuj z korzystania. Brak tzw. anty-skimmera (plastikowa obudowa, która wystaje z czytnika zabezpieczenia w postaci obudowy) czy obecność śladów kleju mogą być wskazówką, że dany bankomat nie jest bezpieczny, ponieważ złodzieje wykorzystują go jako narzędzie do skimmingu. Na co konkretnie warto zwrócić uwagę? Koniecznie sprawdź, czy:
- klawiatura jest równa lub lekko obniżona w stosunku do poziomu ekranu,
- do bankomatu nie są przymocowane żadne odstające elementy,
- na czytniku lub klawiaturze nie ma śladów kleju czy zadrapań,
- nikt Cię nie obserwuje.
Jeśli podczas korzystania z bankomatu zauważysz w jego budowie lub działaniu nieprawidłowości, które mogą być oznaką przestępstwa, koniecznie powiadom o tym policję.
Skimming – co to jest?
Przestępcy nie muszą ukraść Twojego portfela, aby wyczyścić Ci konto. Wystarczy, że zdobędą numer karty bankomatowej oraz inne dane, które się na niej znajdują, albo po prostu za pośrednictwem bankomatu skopiują pasek magnetyczny. Na tym właśnie polega wspomniane już przestępstwo skimmingu bankomatowego.
Proceder jest tym groźniejszy, że możesz paść jego ofiarą… i w ogóle tego nie zauważyć. Wszystko odbywa się pod pretekstem pobierania pieniędzy z bankomatu. Skopiowany pasek magnetyczny przestępca wykorzystuje do wytworzenia kopii Twojej karty. Potem może już swobodnie posługiwać się nią, wykonując transakcje, do których nie potrzeba numeru PIN – czyli zbliżeniowe, autoryzowane podrobionym podpisem lub internetowe.
Skimming bankomatowy – jak się przed nim chronić?
Aby uniknąć utraty środków z konta w wyniku skimmingu, staraj się podczas wypłacania gotówki:
- korzystać z bankomatów w placówkach bankowych, które stale ktoś ma na oku – przestępcom trudniej jest cokolwiek w nich zamontować,
- zawsze zasłaniać klawiaturę ręką, gdy podajesz numer PIN,
- korzystać z funkcji zbliżeniowego wypłacania pieniędzy.
A co, jeśli na ochronę jest już za późno? Gdy tylko zauważysz, że z Twojego konta znikają pieniądze, mimo że kartę masz ciągle przy sobie – bezzwłocznie ją zastrzeż. Jeśli to zrobisz, nie będziesz mógł korzystać z płatności kartą do czasu wydania przez bank nowego egzemplarza, ale złodziej również utraci możliwość posługiwania się duplikatem. Jedną z najprostszych i przede wszystkim najszybszych metod jest telefon do pod numer (+48) 828 828 828. To jedyny numer, który musisz pamiętać! Kiedy go wybierzesz, połączysz się z bezpłatną infolinią Systemu Zastrzegania Kart, który działa pod nadzorem Związku Banków Polskich. Wystarczy, że wypowiesz nazwę swojego banku, a zostaniesz przekierowany do odpowiedniego konsultanta i z łatwością zastrzeżesz kartę, której dane dostały się w ręce złodzieja.
Pamiętaj, że im szybciej zlecisz zastrzeżenie, tym masz większą szansę na uratowanie swoich oszczędności. Dlatego gdy tylko zauważysz na swoim koncie transakcje, których nie dokonywałeś, nie zastanawiaj się i działaj!