Dywany zewnętrzne – jak wybrać odpowiednie?

Dywany zewnętrzne wybierane są coraz chętniej na tarasy czy balkony. To rozwiązania bardzo praktyczne, ale i również naprawdę piękne, a chodzenie po nich, zwłaszcza boso, może być prawdziwą przyjemnością! Aby jednak tak było, dywan zewnętrzny trzeba odpowiednio wybrać, a wcale nie jest to zadanie proste.

Czy dywany zewnętrzne różnią się od dywanów wewnętrznych?

Kluczowa różnica to często materiał, z którego wykonany jest dywan. Do niedawna na rynku królowały dywany zewnętrzne wykonane z materiałów sztucznych. Chodzenie po nich nie było tak przyjemne, jak po dywanach naturalnych, stosowanych we wnętrzach, jednak to właśnie dywany sztuczne były praktyczne – były naprawdę wytrzymałe, doskonale sprawdzały się podczas deszczu, można było nawet prać je w pralce, a do tego nie blakły i były odporne na działanie promieni słonecznych.

Obecnie jednak nie ma konieczności decydowania się właśnie na dywany sztuczne, które dla części osób odbiegają znacząco od dywanów wewnętrznych, najczęściej wykonanych z materiałów naturalnych. Obecnie, w sklepach, jak Carpets&More, można zakupić dywany zewnętrzne wykonane nawet w 50% z materiałów naturalnych, dzięki czemu dywany te będą znacznie bardziej estetyczne, a do tego wrażenia z chodzenia po nich będą skrajnie przyjemnie. Dywany takie są znacznie bardziej podobne do tego, co oferują klasyczne dywany wewnętrzne, jednak cały czas są one praktyczne, odporne na wodę, czy promienie słoneczne, dzięki czemu idealnie sprawdzą się na balkonie czy tarasie.

Dywan na tarasie – czemu jest nam on potrzebny?

W dużych miastach wiele osób poszukuje swojej strefy odpoczynku. Często stają się nią balkony, nawet naprawdę niewielkie, podobnie jest z tarasami. W jednym i drugim przypadku często zależy właścicielom na tym, by przestrzeń ta była wygodna, klimatyczna i idealna do odpoczynku. To właśnie oferują dywany.

Dywany zewnętrzne

Z jednej strony sprawiają one, że przestrzeń jest znacznie bardziej przytulna, a przebywanie w niej jest jeszcze przyjemniejsze. Chodzenie po dywanie to naprawdę przyjemne zajęcie, co nie zawsze można powiedzieć o tarasie czy tym bardziej balkonie. Dodatkowo dywany mogą wyznaczać przestrzeń w danym miejscu, i chociaż zadanie to najczęściej realizowane jest we wnętrzach, nie inaczej jest w przypadku naprawdę dużych balkonów lub tarasów. Dodatkowo, dywany po prostu nadają klimatu i sprawiają, że taras lub balkon naprawdę prezentują się jako miejsca do odpoczynku. Oczywiście, sam dywan to jedynie fragment całości, gdzie nie może zabraknąć stolika, miejsca do siedzenia czy klimatycznego oświetlenia, jednak cała reszta bez dywanu zewnętrznego nie będzie prezentować się tak dobrze – niemal zawsze będzie tam „czegoś” brakować, a tym czymś jest właśnie odpowiedni dywan.

Dywany zewnętrzne – jaki rozmiar wybrać?

Rozmiar dywanu zewnętrznego powinien być dopasowany do naszych realnych oczekiwań. Jeżeli przestrzeń ma zostać podzielona na strefy, w takim przypadku dobrze jest wybrać kilka mniejszych dywanów, które jednak będą ze sobą naprawdę dobrze zgrane, dzięki czemu stworzą naprawdę spójną całość, również pod kątem wizualnym. Inaczej jest w przypadku przestrzeni niewielkich – w ich przypadku nie ma co silić się na wybieranie kilku dywanów, skoro jeden z nich – o odpowiedniej wielkości – może w zupełności wystarczyć.

Podobnie będzie w przypadku, gdy naszym celem jest poruszania się po balkonie lub tarasie boso, i to naprawdę komfortowo – wtedy również lepiej zdecydować się na jeden, duży dywan, dzięki czemu nie będziemy musieli zastanawiać się nad tym, gdzie stawiamy stopę.

Czy tradycyjny dywan sprawdzi się na balkonie lub tarasie?

Zazwyczaj – nie. Oczywiście wyjątkiem jest okres, gdy nie ma deszczu, jednak już pierwsze jego opady mogą sprawić, że dywan będzie nadawał się jedynie do wyrzucenia. Oczywiście, dywan w standardowej formie można przenosić na balkon na chwilę, następnie go chować, nie jest to jednak ani proste, ani wygodne, i tak naprawdę generuje ogrom pracy, której naprawdę lepiej uniknąć. Dywany tradycyjne, wewnętrzne, nie będą również odporne na słońce czy działanie innych czynników pogodowych, dlatego sam dywan, nawet unikając deszczu, będzie się po prostu niszczył. Do tego warto pamiętać, żeby dywany zewnętrzne będą się na pewno brudzić. Czyszczenie dywanów wewnętrznych nie zawsze jest proste czy tanie, jednak inaczej sytuacja wygląda w przypadku dywanów zewnętrznych – je najczęściej można prać w pralce. Widać więc, że zakup dywanu zewnętrznego na taras lub balkon jest naprawdę znakomitą inwestycją, zwłaszcza, że wcale nie musi być ona bardzo kosztowna!

5/5 - (5 votes)

Urządzamy sypialnię – najlepsze białe toaletki do sypialni

Poprzedni

5 powodów, dla których warto wybrać torby papierowe

Następny

Zobacz także