Łysienie androgenowe

Gdy mężczyzna zauważa przesunięcie linii włosów – czyli tak zwane zakola – najczęściej szuka sposobu na zatrzymanie postępującego procesu. U niektórych panów utrata owłosienia może zacząć się już w młodym wieku, a przyczyną jest przede wszystkim dziedziczność niektórych genów. Dlatego warto dowiedzieć się, czym w rzeczywistości jest łysienie androgenowe oraz czy można je skutecznie powstrzymać.

U kogo mogą pojawić się zakola?

Dostępne badania poświadczyły, że to najczęściej panowie borykają się z problemem łysienia. Zazwyczaj rozwija się ono etapowo i nie jest to proces nagły. Tymczasem w tym przypadku nie jest konieczne posiłkowanie się danymi statystycznymi, ponieważ nietrudno zauważyć, że to właśnie panowie mają nierzadko charakterystycznie przesuniętą linię włosów. Gdy to łatwo zauważalne wcięcie pojawi się w późnym etapie życia, to zazwyczaj nie staramy się go za wszelką cenę ukryć. Komplikacje dotykają jednak nawet osób przed trzydziestym rokiem życia. Są to tak zwane zakola, których często bardzo się obawiamy. Niestety, ale także i u pań może zostać zauważony podobny problem z wypadaniem włosów.

Łysienie androgenowe – przyczyny

Przede wszystkim warto wiedzieć, że znane są nam już przyczyny powyższego problemu. Łysienie androgenowe to przede wszystkim kłopot z nadwrażliwością na pochodną męskiego hormonu testosteronu, czyli na DHT. Co dzieje się w takim przypadku? Niekorzystne oddziaływanie na mieszki włosowe sprawia, że zaczynają one zanikać. Włosy nie rosną już jak dawniej, a te, którym udaje się przetrwać, są zazwyczaj mocno osłabione. Gęsta fryzura nie wygląda już jak kiedyś.

Jednak skąd bierze się nadwrażliwość na tę pochodną testosteronu? Tutaj głównymi sprawcami są niestety dziedziczone przez nas geny. Dlatego jeżeli w naszej rodzinie występowały już wcześniej problemy związane z łysieniem, a już zwłaszcza u mężczyzn – jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka. Czasami jednak dodatkowy problem sprawia napięcie skóry głowy.

Co zrobić, aby nie pojawiły się zakola?

Naturalną reakcją, jaka pojawia się w momencie zauważenia problemu z wypadającymi włosami, jest chęć powstrzymania tego procesu. Należy jednak pamiętać, że jeżeli jest to uwarunkowane genetycznie, to niestety nie mamy zbyt dużego wpływu na dziedziczność tej przypadłości. Natomiast gdy zostanie u nas zdiagnozowane łysienie androgenowe, to możemy zrobić bardzo wiele, aby wzmocnić nasze włosy oraz stymulować wzrost nowych.

Ważne jednak, aby zacząć działać jak najszybciej. Im wcześniej skorzystamy z dostępnych preparatów i kuracji, tym dłużej będziemy cieszyć się piękną i gęstą fryzurą. W diagnozie może pomóc nam specjalista, czyli m.in. trycholog. W niektórych przypadkach konieczne może być przyjmowanie leków. Farmakologia stale się rozwija, dlatego istnieją substancje, które mogą pomóc w zahamowaniu wypadania włosów.

Przede wszystkim konieczne jest jednak dobranie odpowiedniej pielęgnacji, która nie będzie pogarszała problemu, a pomoże zniwelować niektóre symptomy utraty owłosienia. Ostatecznym wyjściem, na które także decydują się niektórzy mężczyźni i kobiety, jest przeszczep włosów przeprowadzany w wybranej klinice medycyny estetycznej.

5/5 - (1 vote)

Jak wybrać najlepsze produkty do pielęgnacji paznokci? Poznaj szczegóły!

Poprzedni

Opłaty likwidacyjne, po które warto wyciągnąć rękę

Następny

Zobacz także

Więcej Ona