Jakie drewno do łazienki?

Aranżując wnętrza swoich mieszkań, wielu Polaków chętnie korzysta z drewnianych materiałów wykończeniowych. Jeśli jednak chodzi o wyposażenie łazienki, to mamy opory. Wielu z nas nie może sobie wyobrazić podłogi łazienkowej wykonanej z drewnianych desek czy blatów i półek z tego materiału. Odpowiadamy na pytania dlaczego tak jest i jak sobie radzić z mitycznymi obawami.

Dlaczego drewno nie nadaje się do łazienki?

Powodów takiego twierdzenia jest co najmniej kilka. Przede wszystkim zakładamy, że drewno w miejscach, gdzie jest duża wilgotność niszczeje. Woda przedostaje się do wnętrza drewna i powoduje jego wypaczanie i pękanie. Dodatkowym problemem może okazać się częsta zmiana temperatury i wilgotności powietrza, która powoduje stałą pracę drewnianych elementów.

Jednak wilgoć nie tylko niszczy strukturę samego drewna, ale także wpływa na impregnaty zastosowane do zabezpieczania jego powierzchni. Warstwa farby lub lakieru pod wpływem pracy drewna pęka i odpada. Te fakty, zdaniem wielu z nas sprawiają, że nie warto stawiać na drewno w aranżacji wnętrz łazienkowych.

A może jednak drewno nie jest takie złe?

Choć drewno i łazienka, w mniemaniu wielu z nas, nie idą w parze, to wcale tak nie musi być. Warto bardzo dokładnie zapoznać się z gatunkami drewna, rodzajami impregnatów a także możliwościami dzisiejszych stolarzy. Na początek należy dowiedzieć się jakie gatunki drewna są dostępne na polskim rynku. O ile drewno pochodzące z naszych, krajowych zasobów raczej nie nadaje się do aranżacji łazienek, to zupełnie inaczej jest w przypadku drewna egzotycznego.

Drewno należące do tej ostatniej kategorii charakteryzuje się dużą twardością oraz odpornością na wilgoć. To zalety, które sprawiają, że jest doskonałe do wyrobu blatów łazienkowych, mebli a nawet desek podłogowych. Kolejnym elementem, który należy brać pod uwagę jest rodzaj impregnatu, który wykorzystywany jest do zabezpieczenia drewnianych powierzchni. Zamiast lakierów, które mogą łuszczyć się i pękać znacznie lepiej wybrać specjalistyczne oleje do zabezpieczania powierzchni drewnianych. Olej wnika do wnętrza drewnianych powierzchni i zajmuje miejsce, gdzie mogłaby znaleźć dla siebie miejsce woda. W ten sposób drewno nawet w wilgotnym pomieszczeniu nie wypacza się. Może więc być wykorzystane bez obaw w łazience.

Polacy są przekonani, że drewno nie najlepiej nadaje się do łazienki, ale to nieprawda. Wysokiej jakości drewno egzotyczne, zabezpieczone dobrym impregnatem doskonale sprawdzają się w każdym pomieszczeniu użytkowym.

5/5 - (1 vote)

W jakich sytuacjach przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne?

Poprzedni

Prezent świąteczny dla siostry — 3 propozycje!

Następny

Zobacz także