Samochód z oponami klasy premium

Kiedy decydujemy się na zakup opon, przed nami czekają głównie ich 3 klasy – opony klasy premium, opony klasy średniej, oraz opony klasy ekonomicznej, zwanej również budżetową. O ile opony klasy średniej są połączeniem dobrych osiągów i cały czas akceptowalnych cen, to czym przede wszystkim różnią się dwie skrajne opcje?

Należy pamiętać, że niektóre marki, a zwłaszcza ich produkty, znajdują się na granicy dwóch klasy. Poszczególne opony możemy więc zaliczać do klasy ekonomicznej, która jednak aspiruje do klasy średniej, jak i opony klasy średniej, które aspirują do opon klasy premium. W niektórych przypadkach więc wyznaczenie sztywnej granicy co jest klasą średnią, a co klasą premium (oraz adekwatnej w przypadku opon klasy ekonomicznej i klasy średniej), jest naprawdę trudne.

Dla kogo poszczególna kategoria opon?

Opony klasy ekonomicznej i klasy premium przygotowane są dla zupełnie innych grup odbiorców. Opony budżetowe to dobre rozwiązanie dla naprawdę spokojnych kierowców, którzy poruszają się głównie po mieście, a do tego nie wykonują w nim dużych przebiegów, jednocześnie starając się jeździć w naprawdę dobrych warunkach.

Inaczej jest w przypadku opon klasy premium – one, wyposażone w najnowsze technologiczne rozwiązania, najczęściej stają się domeną drogich i dużych samochodów o nieprzeciętnej mocy, które poruszają się szybko i dynamicznie, a dodatkowo pokonują w trasie naprawdę wiele kilometrów.

Charakterystyka opon klasy ekonomicznej

Opony klasy ekonomicznej to najtańsze opony, jakie możemy kupić. Zakładamy tutaj, że nie bierzemy pod uwagę opon używanych czy bieżnikowanych, a jedynie nowe modele. Nie będą one najczęściej charakteryzować się znakomitymi parametrami na mokrej czy ośnieżonej nawierzchni, lub w innych, naprawdę wymagających warunków drogowych. Najczęściej opony klasy ekonomicznej są wyposażane w technologie, które kilka lat wcześniej faktycznie były stosowane w oponach premium, jednak obecnie powoli stają się standardem – nie można więc liczyć w ich przypadku na rozwiązania prawdziwie innowacyjne w momencie ich zakupu.

Wymiana opon

W oponach ekonomicznych najczęściej wykorzystuje się dość standardowe i proste rzeźby bieżnika, a niektóre wzory wykorzystywane w przypadku opon ekonomicznych, kilka lat temu faktycznie mogły być wykorzystywane w oponach premium – obecnie jednak są już zastąpione przez bardziej innowacyjne rozwiązania. Rozwiązanie takie jest o tyle praktyczne, że producenci opon nie muszą przygotowywać nowych bieżników dla tańszych opon, a po prostu wykorzystują to, co zostało ich z poprzednich lat pracy, a obecnie nie jest już wykorzystywane – jednocześnie, to sprawia, że opony te będą po prostu bezpieczne i będą nadawać się dla mało wymagających kierowców.

Charakterystyka opon klasy premium

Przykładem marki, która oferuje obecnie opony klasy premium, jest Nokian Tyres. To producent, który znany jest głównie ze znakomitych opon zimowych, ale jego opony letnie oferują absolutnie nieprzeciętną jakość i parametry. W ich przypadku podobnie jak i w przypadku innych opon premium, wykorzystuje się w nich nowinki technologiczne. Aby opony takie mogły powstać, potrzebne są liczne badania i laboratoria, a same opony, w tym ich mieszanka czy wykorzystywane bieżniki, są naprawdę ponadprzeciętne, jednocześnie oferując znakomite parametry.

opony Nokian Tyres

Opony klasy premium mogą zaoferować jednak jeszcze więcej różnorodnych plusów. W przypadku opon marki Nokian Tyres, znane są one z tego, że są ponadprzeciętnie odporne na naprawdę niskie temperatury. Dlatego opony zimowe tej marki są tak chętnie wybierane przez naprawdę wymagających kierowców. Dodatkowo można liczyć na ich wyższą trwałość, niższy hałas czy nawet niższe zużycie paliwa. Opony tego typu gwarantują po prostu ponadprzeciętne bezpieczeństwo i pewność za kierownicą, nawet w ekstremalnych warunkach lub sytuacjach, które nas zaskoczą.

Opony ekonomiczne czy opony premium?

Jeżeli cena opon nie ma dla nas znaczenia, zawsze lepiej wybierać droższe i bardziej zaawansowane modele. Tak naprawdę opony klasy ekonomicznej przeznaczone są jedynie dla miejskich kierowców, którzy i tak poruszają się wolno i mało dynamicznie. Nawet w mieście mogą przydać się więc opony klasy średniej, w które często warto zainwestować.

W przypadku samochodów o dużej mocy, trudnych warunków na drodze czy po prostu szybkiej i dynamicznej jazdy, opony klasy średniej mogą okazać się jednak niewystarczające, i by osiągnąć maksymalny komfort i bezpieczeństwo jazdy, w takich wypadkach zawsze warto stawiać na opony klasy premium, o ile są one w naszym zasięgu finansowym.

5/5 - (4 votes)

Jak zachęcić leniucha do aktywności – poznajcie kilka sprawdzonych rad!

Poprzedni

Jakie orbitreki wybrać do sypialni?

Następny

Zobacz także

Więcej On