Fasola tonka – najpopularniejszy składnik perfum

Fasola tonka to jeden z popularniejszych składników perfum. Perfumy męskie jak i damskie mają ten składnik w swojej kompozycji. Jej popularność wynika z tego, że idealnie wydobywa zapachy pachnidła i doskonale komponuje się z pozostałymi składnikami. Czym pachnie fasola tonka i w jakich perfumach można ją odnaleźć?

Czym jest fasola tonka?

Fasola tonka nazywana inaczej bobem tonka to tropikalna roślina pochodząca z rodziny bobowatych. Rośnie głównie w Ameryce Południowej: Brazylii, Wenezueli, można ją jednak spotkać i w Afryce, gdzie porasta dzisiejsze tereny Nigerii. Fasola tonka wyrasta na niewielkim drzewie, którego wysokość sięga do 30 m. Wyróżnia się ono szarą i gładką korą, a także skórzanymi i błyszczącymi liśćmi w kolorze ciemnozielonym. Drzewko fasoli tonka rozpoznać można również po niewielkich, różowych kwiatach i mięsistych kulistych owocach – to w nich znajduje się fasola.

najpopularniejszy składnik perfum

Ze względu na dużą aromatyczność bób tonka od wieków cieszy się dużym zainteresowaniem branży perfumeryjnej. Co ciekawe, nie był on jednak stosowany tylko do aromatyzowania pięknych zapachów, ale także i mdła czy tytoniu. Współcześnie fasola tonka znajduje również zastosowanie w gastronomii. Kucharze eksperymentując łączą ją z różnymi smakami. Przed dodaniem do potrawy trzeba jednak ją drobno zetrzeć. Smak fasoli zależy do temperatury dania. W zimnych ma smak miodowo-karmelowy, w ciepłych lekko pikantny i podobny do wanilii.

Jak pachnie fasola tonka?

Fasola tonka może pochwalić się aromatem niezwykle złożonym, a przez to trudnym do jednoznacznego określenia. Najczęściej jej woń opisywana jest jako balsamiczna, ciepła, lekko pudrowa i odurzająco słodka. Stąd też bób tonka przez branże perfumeryjną jest traktowany jako zamiennik wanilii. Warto jednak zaznaczyć, że niektórym osobom zupełnie on się z nią nie kojarzy. Wyczuwają oni bowiem w bobie tonka akordy cynamonu, szafranu, migdałów i goździków.

Fasola tonka

Aromat ten zaliczany jest do zapachów orientalnych. Co jednak najważniejsze, fasola tonka doskonale komponuje się niemal z każdym zapachem. Najczęściej jednak występuje w zestawieniu z paczulą, drzewem sandałowym, lawendą, skórką cytrynową oraz różą. Te klasyczne połączenia proponują m.in. perfumy Salvador Dali dostępne. Bób stanowi jeden z głównych składników zapachów dla kobiet. Występuje np. w wodzie toaletowej Laguna oraz Dalissime, gdzie znajduje się w nucie bazy.

Fasola tonka w perfumach

Fasolę tonkę wykorzystują nie tylko perfumy Salvador Dali. Odnaleźć można ją też w kultowym zapachu Lancome, czyli La Vie Est Belle. Chociaż prym w nich wiedzie jaśmin, gruszka i irys, to wyczuć można też aromat fasoli tonki. Pojawia się on w nucie bazy, gdzie łączy się z wanilią, czekoladą i paczulą. Wyrafinowanej elegancji fasola tonka nabiera natomiast w perfumach Dior Addict. Jej aromat otoczony jest tu akordami jeżyn, liści mandarynki, jaśminu, kwiatu pomarańczy, wanilii, drzewa sandałowego.

 

5/5 - (6 votes)

Imię Gabrysia: Pochodzenie, znaczenie i popularność

Poprzedni

Dmuchawy do liści: Niezbędny sprzęt dla każdego ogrodu

Następny

Zobacz także

Więcej Ona