Budowa domu

Budowa domu jest najczęściej jedną z najpoważniejszych inwestycji, na jakie decydujemy się w ciągu całego życia. Wiąże się z wieloma wyborami, a skutki podjętych decyzji ponosimy przez kolejne kilkadziesiąt lat. Z tego powodu każda istotna kwestia związana z projektem domu powinna być dokładnie przemyślana. Niewygodny rozkład pomieszczeń, zbyt mały salon lub tylko jedna łazienka przy czteroosobowej rodzinie mogą stać się problemem, dla którego ciężko będzie znaleźć dobre rozwiązanie.

Budowa domu – najważniejsza życiowa inwestycja

Co więcej, z niedogodności najczęściej zdajemy sobie sprawę dopiero po zamieszkaniu w naszym idealnym (teoretycznie) domu, gdy wszystkie pomieszczenia są już wykończone – i nie możemy wówczas nic zmienić. Aby tego uniknąć, należy maksymalnie skupić się na projekcie budynku, i krok po kroku przeanalizować wszystkie istotne zagadnienia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu – podstawowe kwestie

Poszukiwania idealnego projektu domu zaczynamy zwykle w momencie, gdy jesteśmy już właścicielami działki. Znamy więc jej dokładne wymiary, usytuowanie, warunki zabudowy i ukształtowanie terenu, które musimy wziąć pod uwagę przy wyborze projektu. Zwykle zaczynamy od analizy możliwości i wyobrażeń w zakresie podstawowych kwestii, takich jak m.in. bryła domu, dodatkowe budynki gospodarcze, ogrzewanie czy odprowadzenie ścieków.

Dom parterowy czy piętrowy?

Na początek warto zastanowić się, czy chcemy postawić dom parterowy, czy piętrowy. Pierwsza z opcji zajmie sporą część działki, za to druga wiąże się z chodzeniem po schodach, co za kilkadziesiąt lat może stanowić problem.

Druga sprawa to garaż – czy ma być zawarty w bryle budynku, czy stanowić dodatkowy wolnostojący budynek gospodarczy? Na ile samochodów? Nawet jeśli teraz wystarcza nam jedno auto, być może w przyszłości zdecydujemy się na drugie – trzeba więc rozważyć każdą opcję.

Nie mniej istotna jest sprawa ogrzewania domu i ulokowania kotłowni. Jeśli zamierzamy zakupić piec z podajnikiem na ekogroszek, przyda się spora kotłownia, aby zapewnić miejsce na przechowywanie zapasów węgla i swobodną obsługę urządzenia.

Zobacz również >> Aranżacja wnętrz – Jak ulepszyć wystrój wnętrza

Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie gazowe z sieci, osobne pomieszczenie nie będzie potrzebne, ponieważ niewielki wiszący piec można ulokować nawet w łazience lub w kuchni.

Jeszcze inną sprawą jest kanalizacja – jeśli działka ma możliwość przyłączenia się do gminnej sieci kanalizacyjnej, sprawa jest prosta. Komplikuje się wówczas, gdy istnieje konieczność zbudowania przydomowej oczyszczalni ścieków, która zajmuje sporą powierzchnię działki i musi być umiejscowiona na niej w odpowiedni sposób, aby spełniała swoją funkcję.

Podobnych zagadnień jest dużo więcej, dlatego warto zasięgnąć porady i opinii znajomych, dla których budowa domu jest za nimi. Oni z pewnością podpowiedzą, na co jeszcze zwrócić uwagę, aby żadna z istotnych kwestii nie została pominięta.

Dalekosiężne plany – receptą na sukces przy budowie domu

Podczas przeglądania różnych projektów domu warto patrzeć na nie w perspektywie kilkudziesięciu lat do przodu. Wszak prawdopodobnie będziemy mieszkać w nim do końca życia, więc musimy liczyć się ze zmianami w swoim życiu, a nie kierować się jedynie tym, jak funkcjonujemy w chwili obecnej.

Wybór projektu domu

Jednym z najważniejszych zagadnień podczas budowy domu i  wyboru projektu jest ilość i rodzaj pomieszczeń, jakie będą nam potrzebne. Nawet jeśli nie mamy dzieci, ale planujemy je mieć w przyszłości, warto już teraz zadbać o odpowiednią ilość pokoi.

Łazienka

Ta sama sytuacja dotyczy łazienki – jedna dla dwóch osób w zupełności wystarczy, niemniej przy czteroosobowej rodzinie poranne szykowanie się do szkoły i pracy może stanowić nie lada wyzwanie, jeśli zawczasu nie uwzględnimy w projekcie drugiego pomieszczenia o takim samym przeznaczeniu.

Kuchnia

Wiele gospodyń domowych zastanawia się, czy wybrać osobną kuchnię, czy aneks kuchenny połączony z salonem? Kuchnia jako osobne pomieszczenie pozwala na odseparowanie zapachów od reszty domu, dzięki czemu nie osadzają się na meblach i tkaninach.

Zamknięcie drzwi da możliwość ukrycia bałaganu powstałego podczas szykowania przyjęcia dla gości oraz usunięcia z pola widzenia brudnych naczyń. Z kolei aneks połączony z salonem pozwala na jednoczesne szykowanie potraw i spędzanie czasu z zaproszonymi osobami, a także daje wrażenie większej przestrzeni.

Dlatego też z wyborem projektu domu nie warto się spieszyć

Takich i innych wątpliwości oraz spraw wymagających przedyskutowania jest wiele. Niejednokrotnie potrzebne jest zapoznanie się z setkami gotowych rozwiązań, aby znaleźć to jedno, które połączy wszystkie nasze wymagania i plany. Nie należy się jednak zrażać – chociaż niewątpliwie budowa domu stanowi ogromne wyzwanie logistyczne, to moment wprowadzenia się do niego daje olbrzymie poczucie dumy i wielką satysfakcję. Naprawdę warto!

5/5 - (3 votes)

Aranżacja wnętrz – Jak ulepszyć wystrój wnętrza

Poprzedni

PlayStation 4 – Polecane tytuły gier na 2020

Następny

Zobacz także