Dieta bezresztkowa

Dieta bezresztkowa, zwana również ubogoresztkową lub niskobłonnikową, należy do leczniczych sposobów odżywiania się. Na ogół nie ma na celu zmniejszenia masy ciała, czyli odchudzania, lecz dba o poprawę stanu zdrowia, w szczególności w zakresie pracy układu pokarmowego. Dzięki niej można wspomóc terapię wielu schorzeń jelit lub przygotować organizm do oczekiwanych badań diagnostycznych. Tego typu dieta kieruje się wieloma zasadami, których należy bezwzględnie przestrzegać.

Zasady diety bezresztkowej

W podstawowej diecie każdego przeciętnego człowieka powinno znajdować się około 30-40 g polisacharydów roślinnych, czyli węglowodanów. Założeniem diety bezresztkowej jest dostarczanie do organizmu maksymalnie 10 g błonnika pokarmowego. To włókno roślinne, którego układ pokarmowy człowieka nie jest w stanie strawić ze względu na brak odpowiednich układów enzymatycznych. Przebywając na diecie bezresztkowej, należy unikać pełnoziarnistych produktów, kapusty, kalafiorów, grzybów, roślin strączkowych, ogórków, orzechów, nasion czy surowych owoców – zwłaszcza pestkowych. Jednocześnie pamiętajmy, aby nie smażyć produktów spożywczych, unikać ostrych przypraw i alkoholu, a także kawy, czekolady i zup zagęszczanych śmietaną.

Przebywanie na diecie bezresztkowej nie oznacza jednak, że musimy chodzić głodni lub jeść wyłącznie niesmaczne pokarmy. Z powodzeniem można sięgać po jasne pieczywo, drobny makaron z białej mąki, chude mięsa i wędliny, jaja na miękko, chude ryby i chude produkty mleczne. Z owoców najbezpieczniejsze będą banany i owoce jagodowe, zaś z warzyw – marchew, szpinak, sałata, koper czy pomidor. Dania można doprawiać łagodnymi przyprawami, takimi jak zioła czy cynamon.

Osoby przebywające na diecie bezresztkowej powinny spożywać 5-6 posiłków dziennie o niewielkiej objętości, aby nie dopuścić do napadów głodu. Błonnik pokarmowy zapewnia uczucie sytości na dłużej, dlatego ograniczenie go może skutkować wzrostem apetytu. Polecaną obróbką termiczną pokarmów jest gotowanie, duszenie lub pieczenie bez dodatku tłuszczu. Makarony, kasze czy warzywa powinny być wręcz rozgotowane, nigdy al dente. Dopuszcza się zupy z gotowanych warzyw w formie zmiksowanej.

Kiedy stosuje się dietę bezresztkową?

Błonnik pełni wiele ważnych funkcji – jego frakcja nierozpuszczalna wymiata resztki pokarmu, zanieczyszczenia oraz złogi z jelit, zaś frakcja rozpuszczalna stanowi pożywkę dla dobroczynnych bakterii jelitowych. W niektórych sytuacjach jego spożycie wiąże się jednak z przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego czasem konieczne bywa ograniczenie błonnika w diecie. Dieta bezresztkowa ma zastosowanie w przypadku:

  • biegunek,
  • przewlekłych chorób jelit, np. choroba Leśniowskiego-Crohna czy zespół jelita drażliwego (postać biegunkowa),
  • zwężeń jelita, guzów, polipów,
  • przebycia niektórych operacji i zabiegów w obrębie jamy brzusznej.

Dietę bezresztkową zaleca się utrzymywać 2-3 dni przed planowanymi badaniami diagnostycznymi w obrębie układu pokarmowego. Są to np. gastroskopia i kolonoskopia, ale także USG jamy brzusznej czy rektoskopia. W niektórych przypadkach chorobowych konieczna jest dieta wysokoenergetyczna – na zywieniemaznaczenie.pl można zapoznać się z napojem energetycznym stosowanym w okresie okołooperacyjnym. Z powodzeniem można go stosować przebywając na diecie bezresztkowej.

5/5 - (3 votes)

Gadżety firmowe — jaki mamy wybór?

Poprzedni

Co to jest odporność i kiedy następuje jej spadek?

Następny

Zobacz także