Dentysta dopasowujący licówki do koloru zębów pacjenta

Zadbany, zdrowy, piękny uśmiech to najlepsza wizytówka każdego człowieka! Niestety, zęby – jak każda inna część ciała – narażone są choroby, urazy mechaniczne, a dodatkowo nie wszystkich natura obdarza idealnie równym, białym uzębieniem. Na szczęście są sposoby, by poprawiać estetykę uśmiechu. Jednym z nich są licówki.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to są licówki,
  • jakie są ich rodzaje,
  • jakie są wskazania i przeciwwskazania do terapii z wykorzystaniem licówek,
  • jak przebiega leczenie z użyciem licówek.

Współczesna stomatologia ma sposoby na wszystkie problemy zdrowotne i estetyczne uzębienia. Dzięki leczeniu kanałowemu można ratować przed ekstrakcją nawet zęby głęboko zainfekowane próchnicą. Implanty stomatologiczne pozwalają uzupełniać luki w naturalnym uzębieniu. Bardzo szerokie zastosowanie w stomatologii – zarówno protetycznej, jak i estetycznej – mają również licówki na zęby.

Licówki – co to jest?

Licówki to bardzo cienkie (od 0,4 do 0,8 mm) płatki akrylu, kompozytu, porcelany lub innych materiałów, które przykleja się na powierzchnię zęba, oczywiście po jego uprzednim przygotowaniu. Są one wykorzystywane zarówno w protetyce, jak i stomatologii estetycznej – można dzięki nim leczyć np. ukruszenia zębów, jak i maskować przebarwienia, co pozwala uzyskać idealnie piękny uśmiech.

Licówka porcelanowa, akrylowa czy kompozytowa?

W stomatologii wykorzystuje się kilka rodzajów licówek. Różnią się one materiałem, z którego są wykonane, a co się z tym wiąże – właściwościami.

  • Licówki akrylowe – są to licówki tymczasowe, stosowane jako zabezpieczenie zęba na czas, w którym pacjent oczekuje na wykonanie licówki docelowej.
  • Licówki kompozytowe – są dość wytrzymałe, zapewniają dobre efekty funkcjonalne i estetyczne. Dzięki zastosowaniu kilku materiałów kompozytowych dobrze trzymają się powierzchni zęba. Są bardziej przystępne cenowo niż licówki z porcelany.
  • Licówki porcelanowe – licówka porcelanowa to najbardziej wytrzymałe rozwiązanie. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne i przebarwienia, i to nawet przez kilkadziesiąt lat. Dodatkowo, zapewniają bardzo dobre efekty estetyczne – nie sposób jest odróżnić zęba z licówką porcelanową od zęba naturalnego.

Licówki na zęby – wskazania i przeciwwskazania

Licówki znajdują zastosowanie u pacjentów z różnymi problemami zdrowotnymi i estetycznymi w obrębie uzębienia. Wśród wskazań do ich wykorzystania znajduje się m.in. poprawa kształtu zęba, korekcja zębów ukruszonych i ułamanych, maskowanie przebarwień, pokrywanie rozległych wypełnień, likwidacja diastemy (przerwy między górnymi jedynkami), likwidacja bruzd i pęknięć.

Warto pamiętać, że licówki nie są jednak rozwiązaniem dla każdego. Wśród przeciwskazań wymienić należy m.in. bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie i zaciskanie zębów, niewyleczone wady zgryzu, niewyleczoną próchnicę i paradontozę.

Licówki – jak przebiega leczenie?

Wstawienie licówki wymaga od pacjenta kilku wizyt u dentysty – nawet jeśli pacjent nie ma wad zgryzu, próchnicy czy paradontozy. Najpierw ząb musi zostać lekko zeszlifowany, tak aby po naklejeniu licówki nie był grubszy niż zęby naturalne. Później pobiera się wycisk, który trafia do laboratorium protetycznego – na jego podstawie technik wykonuję licówkę idealnie dopasowaną do anatomicznej budowy zęba. Dopiero gdy jest gotowa, stomatolog może przykleić licówkę do zęba.

Aby rezultaty leczenia były trwałe, przez kilkanaście godzin po przyklejeniu licówki należy unikać spożywania barwiących produktów, a także nie jeść nic bardzo twardego. Higiena jamy ustnej przy zębach z licówkami nie wymaga specjalnego postępowania. Zęby należy myć po każdym posiłku (a przynajmniej 2 razy dziennie), przez 2-3 minuty, przy użyciu szczoteczki i pasty z fluorem. Pamiętać należy też o nitkowaniu przestrzeni między zębami, oczyszczaniu języka i stosowaniu płynu do płukania ust.

5/5 - (3 votes)

Zamów ulubione lemoniady ON Lemon do swojego domu!

Poprzedni

Camilla Läckberg „Srebrne skrzydła”

Następny

Zobacz także