Rozmowa o pracę

Każdego dnia wysyłasz dziesiątki CV? Zniechęca Cię brak odzewu? A może po rozmowie kwalifikacyjnej słyszysz: „Odezwiemy się wkrótce” i na tym kończy się Twoja przygoda z daną firmą? Sprawdź, czy nie popełniasz kilku błędów, przez które zniechęcasz do siebie potencjalnych pracodawców.

Przystępujesz do szukania nowej pracy z zapałem. Przeglądasz oferty z interesującej Cię, branży, aktualizujesz CV. Nie chcesz ograniczać się do popularnych portali z ogłoszeniami o pracę, wpisujesz więc w wyszukiwarkę: gdzie szukać pracy w Koninie czy w jakiejkolwiek innej miejscowości, w nadziei, że Internet podpowie Ci alternatywne sposoby poszukiwania zatrudnienia.

Po pewnym czasie okazuje się jednak, że Twoje wysiłki nie przynoszą efektów. Zastanawiasz się, co robisz nie tak? Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane podczas poszukiwania pracy.

Ignorujesz informacje zawarte w ogłoszeniu

Rekruter wymaga konkretnego doświadczenia na danym stanowisku? Co więcej, żeby podkreślić, że nie żartuje, informację o tym wyboldował i dopisał: „warunek konieczny”? Możesz się zatem spodziewać, że skoro masz nieco mniej doświadczenia, niż wymagane, a na dodatek w nieco innej branży, to Twoja kandydatura nie zostanie wzięta pod uwagę.

W ogłoszeniu czytasz o wymaganej znajomości języka obcego na poziomie co najmniej C2, a Ty potrafisz co najwyżej się przedstawić i zapytać o godzinę? Twoje umiejętności na pewno zostaną zweryfikowane, więc lepiej nie tracić czasu swojego i potencjalnego pracodawcy.

Wysyłasz niedopracowane CV

Potraktuj swoje CV jako wizytówkę. Powinno być estetyczne, czytelne, pokazujące Cię jako specjalistę w swojej dziedzinie i przede wszystkim… dopasowane do stanowiska, na jakie aplikujesz.

Do CV wpisuj tylko takie doświadczenie zawodowe, które może przydać się w pracy, o jaką się starasz. Oprócz nazwy firmy i lat pracy wymień swoje najważniejsze obowiązki i konkretne osiągnięcia.

Opisując swoje doświadczenie zawodowe, postaraj się używać słów zawartych w ogłoszeniu o pracę. Dzięki temu sprawisz wrażenie, że jesteś osobą, która doskonale pasuje na konkretne stanowisko.

Na końcu swoich dokumentów rekrutacyjnych nie zapomnij umieścić klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych. Jeśli zabraknie tego szczegółu, rekruter nie będzie mógł się z Tobą skontaktować.

Nie przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej

Jeśli wysłane przez Ciebie dokumenty rekrutacyjne zrobiły dobre wrażenie, na osobach odpowiedzialnych za rekrutację, nie zmarnuj danej Ci szansy i przygotuj się dobrze do rozmowy kwalifikacyjnej.

Poczytaj o firmie, w której ubiegasz się o pracę. Przygotuj odpowiedzi na typowe pytania, jakie często padają na rozmowach kwalifikacyjnych, np. jakie są Twoje mocne strony, dlaczego chcesz pracować w danej firmie, gdzie widzisz siebie za 5 lat itp. To oczywiste, że nie da się przewidzieć wszystkiego, jednak długie „Yyy…” w odpowiedzi na pytanie o wartości, jakie możesz wnieść do firmy, z pewnością nie zrobi dobrego wrażenia na przyszłym pracodawcy.

 

5/5 - (1 vote)

Co za prezent warto kupić dla dziecka?

Poprzedni

Romantyczna kolacja dla dwojga w 30 minut

Następny

Zobacz także

Więcej Biznes