Choć klasyczne bidety mają dość długą historię, a pierwsze tego typu dodatki pojawiły się już w XVII wieku we Francji, to obecnie widać coraz większe zainteresowanie tego typu armaturą. Szczególnie popularna jest na południu i zachodzie Europy, ale w Polsce również coraz więcej osób wybiera bidet podwieszany do łazienki. To także dodatek, który świetnie sprawdza się w przestrzeniach użytkowych, w hotelach czy w strefach SPA. W niewielkich wnętrzach można również postawić na toalety z funkcją bidetu.
Spis treści
Jaki bidet podwieszany zamontować?
Z jednej strony bidet wiszący to jest kwestia mody. Z drugiej, oczywiście za tego typu armaturą przemawiają względy sanitarne. Dlatego właśnie różnego rodzaju urządzenia pojawiają się w mniejszych i w większych łazienkach. Tam, gdzie nie zmieści się bidet wiszący, można skorzystać z miski WC z dodatkową funkcją. Producenci oferują szereg różnych rozwiązań idealnie skrojonych na miarę potrzeb. I oczywiście bidety podwieszane nie są elementem niezbędnym w łazience, ale skutecznie i wygodnie pomaga zadbać o higienę miejsc intymnych. To bezpieczne dla alergików oraz osób o wrażliwej skórze. Można myć ciało nawet bez użycia kosmetyków, a tym samym zapewnić sobie świeżość przez cały dzień.Poza tym bidety stojące z https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/wc/pisuary-i-bidety.html będą się sprawdzać zawsze wtedy, gdy chcemy się odświeżyć, a nie mamy czasu na prysznic. To idealna opcja dla osób starszych, chorych lub kobiet w ciąży i tych wszystkich, którzy mają czasowe lub stałe ograniczenia ruchowe.
Gdzie sprawdzają się bidety podwieszane?
Najczęściej osoby, które zastanawiają się, czy bidet stojący lub wiszący zmieści się w każdej łazience, stają przed szeregiem dylematów. Warto pamiętać o tym, że samo urządzenie nie zajmuje dużo miejsca, ale by z niego komfortowo korzystać oraz właściwie zadbać o higienę intymną, należy zostawić odpowiednio dużo przestrzeni. Najlepiej gdy bidet kupiony na przykład w sklepie Castorama będzie umiejscowiony w odległości 30 cm od toalety. Na komfort korzystania wpływa także odległość od od ścian czy szafek. Z przodu bidetu powinniśmy zapewnić około 60 centymetrów przestrzeni. Standardowo w łazience umieszcza się armaturę na wysokości 40 centymetrów – analogicznie do toalety, ale w tym wypadku wiele zależy od indywidualnych predyspozycji i ograniczeń. W zależności od sposobu montażu bidetu uzyskać można oczekiwany efekt. Najlepiej planować tego typu inwestycję na etapie budowy lub też projektowania łazienki. Konieczne będzie bowiem podłączenie do do źródła wody oraz odpływu. Bidet podwieszany montuje się do stelaża podtynkowego. Takie rozwiązanie ładnie się prezentuje oraz łatwiej utrzymać sanitariaty w czystości. Bidet stojący natomiast jest klasycznym rozwiązaniem – bardzo prostym i ekonomicznym w montażu.
Jakie zalety ma bidet wiszący?
Sam bidet musi być dodatkiem funkcjonalnym i estetycznym. Powinien pasować do reszty armatury – umywalki, toalety, wanny, więc najczęściej decydujemy się na zakup zestawu z jednej kolekcji. Poza tym należy zadbać także o to, by korzystanie z bidetu oraz toalety w łazience było komfortowe. Konieczne są więc ergonomiczne uchwyty oraz odpowiedni perlator o przegubie kulkowym. On pozwoli ustawić strumień wody pod dowolnym kątem. Świetnie sprawdza się również powłoka ochronna. Pozwala ona zadbać o czystość i higienę w tym ważnym miejscu. Poza tym dłużej utrzymuje powierzchnię ceramiki w czystości, co jest niezwykle ważne.
Nowoczesne i klasyczne bidety
W niewielkiej łazience wcale nie trzeba rezygnować z funkcjonalnego urządzenia. Wiele osób decyduje się na bidettę – czyli słuchawkę bidetową, która na dobrą sprawę sprawdzi się w każdej – nawet najmniejszej przestrzeni. Montuje się ją w pobliżu toalety i używa do podmywania. Może być na przykład połączona z umywalką lub wanną. Da się także zamontować ją podtynkowo na ścianie do indywidualnego wyjścia wody. Za pomocą przycisku na słuchawce uruchamia się strumień wody. Kolejną opcją, która w pewien sposób ma funkcję bidetu jest deska myjąca. Montuje się ją na toalecie, a specjalne dysze delikatnym strumieniem wody czyszczą okolice intymne. Wówczas toaleta staje się także biletem. Obecnie znaleźć można modele, które nie wymagają podłączania do prądu, a także mają opcję chowania dysz wówczas, gdy nie są one używane.
Producenci oferują także toalety myjące. Tu do wyboru są bardzo różnorodne warianty strumienia wody, można regulować jej temperaturę. W wielu toaletach tego typu jest nawet funkcja osuszania czy też technologia samoczyszcząca. Jak widać, często będzie to także bardziej nowoczesne rozwiązanie niż klasyczny bidet. Prawdopodobnie zainteresowanie klientów tego typu urządzeniami sprawia, że rynek stale się rozwija, a tym samym w ofercie producentów można znaleźć nowoczesne, czasem nawet futurystyczne bidety czy toalety, które oczywiście dają nieustanne poczucie czystości i świeżości, a to komfort nie do przecenienia. Z drugiej strony świetnie wyglądają, więc pozwalają stworzyć w każdej łazience strefę higieny na miarę XXI wieku.