Depresja u osób starszych

Depresja nie zwraca niestety uwagi na to, czy jesteśmy młodzi lub starsi – biedni czy bogaci. Każdy może zachorować i pierwsze objawy mogą pojawić się w dowolnym momencie życia. Obecnie trzeba przyznać, że te młodsze pokolenia coraz bardziej potrafią rozmawiać o tego typu problemach – nie mają trudności z tym, aby poprosić o pomoc i sami chcą znowu poczuć się dobrze. Wpływ ma na to na pewno rozwój psychologii i zwiększanie świadomości dotyczącej chorób psychicznych – jeżeli dorastamy słysząc, że należy nam się pomoc także w przypadku takich problemów to potem nie boimy się po nią sięgnąć.

Trochę inaczej wygląda to jednak u ludzi starszych. Dawniej nie do końca wierzono w to, że rozmowa ze specjalistą faktycznie może coś zmienić. Z problemami człowiek miał radzić sobie sam – tak, aby najlepiej nikt inny nie dowiedział się też o ich istnieniu. Nic więc dziwnego, że Ci sami ludzie obecnie nie chcą w dalszym ciągu wybrać się do specjalisty – nawet wtedy, gdy depresja objawia się u nich w bardzo charakterystyczny sposób.

Depresja u seniorów

Wpływ na pojawienie się depresji w starszym wieku może mieć chociażby starzenie się organizmu. Nie każdy jest w stanie to zaakceptować i zachodzące zmiany sprawiają, że nie dajemy rady pogodzić się z naszym obecnym wyglądem oraz trybem życia. Naukowcy debatują też nad tym, czy być może to pewne procesy starzenia się organizmu nie sprawiają, że ryzyko depresji wzrasta – być może winny jest tutaj zanik neuronów i choroba ta jest nieunikniona.

W starszym wieku głównym objawem depresji może być spowolnienie, kłopoty z pamięcią, trudności z koncentracją. To znacznie utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy, ponieważ mnóstwo innych chorób daje bardzo podobne objawy – a wiadomo, że w pewnym wieku trudno jest uniknąć problemów zdrowotnych. To właśnie dlatego czasami pacjent nigdy nie otrzymuje prawidłowej diagnozy.

Więcej objawów i przyczyn

Kolejnym objawem może być nadmierna senność – lub właśnie trudności z zasypianiem. Chory nie ma ochoty nic robić, nie ma na nic siły. Jeżeli starszy człowiek przestaje odżywiać się prawidłowo to o wiele szybciej pojawią się u niego problemy – organizm jest już przecież dużo słabszy. Symptomów depresji powinno się w szczególności szukać u tych osób, które mieszkają same i nie mają zbyt wielu bliskich osób – samotność niestety sprzyja depresji.

Tak samo narażone będą też osoby, które chorują przewlekle – nieustanna walka z objawami choroby w momencie, gdy nasze ciało nie działa już tak samo, jak wcześniej to na pewno trudny czas. Depresja często atakuje w wyniku śmierci małżonka bądź dziecka – pamiętajmy o tym, że apatia i obniżenie nastroju mogą bardzo szybko przerodzić się w poważniejszy problem i trzeba to kontrolować.

Sprawdź bazę problemów Receptomat: https://receptomat.pl/mapaproblemow

3.7/5 - (3 votes)

Najlepsze atrakcje Zakopanego. Co zarezerwować jeszcze przed wyjazdem?

Poprzedni

Czy wiesz, jak powinna wyglądać samoobrona kobiet?

Następny

Zobacz także