Nowoczesna kosmetologia, a także branża związana z produkcją kosmetyków, czerpią pełnymi garściami z odkryć biologicznych i chemicznych. Wykorzystują substancje aktywne, które działają na skórę, poprawiając w ten sposób jej wygląd. Jednym z często występujących składników jest kwas salicylowy, szeroko stosowany również w medycynie. Poniżej garść przydatnych informacji dotyczących tego, w jaki sposób wpływa on na skórę.
Spis treści
Kwas salicylowy
W naturze kwas salicylowy występuje między innymi w korze wierzby, malinach, rumianku, liściach brzozy czy korze topoli. Chemicy nauczyli się go wytwarzać w laboratoriach, dzięki czemu współcześnie kwasu salicylowego nie trzeba pozyskiwać z roślin. Jest on stosowany między innymi do produkcji leków przeciwgorączkowych, na przykład popularnej na całym świecie aspiryny. Jest również składnikiem produktów do odkażania, przemywania ran. Jako składnik aktywny bardzo często występuje również w kosmetykach, zarówno tych do stosowania w domu, jak też w preparatach profesjonalnych, używanych w gabinetach kosmetycznych i kosmetologicznych. W produktach dla profesjonalistów najczęściej występuje w większym stężeniu, dlatego musi być umiejętnie stosowany, by nie podrażnił skóry.
Kwas salicylowy na skórę
W jaki sposób kwas salicylowy może pozytywnie działać na naskórek człowieka? Przy jakich rodzajach cery jest najczęściej wykorzystywany? Kwas salicylowy jest polecany dla osób, które borykają się ze skórą tłustą i łojotokową. Doskonale działa między innymi ze względu na właściwości przeciwzapalne, co w przypadku osób z cerą tłustą często kończy się pojawieniem wykwitów. Poza tym pozytywnie wpływa na zmniejszenie wydzielania sebum, które jest głównym powodem zatykania się porów, powstawania zaskórników. To pierwszy krok do powstania pryszczy, ponieważ w obrębie zatkanego pora tworzy się stan zapalny. Jest to zatem kolejny mechanizm pozytywnego działania kwasu salicylowego na skórę tłustą, mieszaną. Warto zaznaczyć, że na kurację kwasem salicylowym mogą zdecydować się nie tylko osoby młode, dla których problemy z przetłuszczającą się skórą są często charakterystyczne ze względu na ich wiek. Coraz więcej osób cierpi też na trądzik w wieku dorosłym. Bywa to związane z zaburzeniami hormonalnymi, które wynikają ze stresującego stylu życia. W ich przypadku również kwas salicylowy jest polecany do uregulowania skóry, wyciszenia jej, dzięki czemu zmniejsza się ilość stanów zapalnych.
Kwas salicylowy na rozjaśnienie skóry
Dla osób, które borykają się z różnego rodzaju przebarwieniami skóry, kwas salicylowy również będzie polecany. Rozjaśnia przebarwienia i zmiany pigmentacyjne, dlatego bardzo często jest w składzie kosmetyków, które nakłada się na przykład punktowo. To preparaty o skoncentrowanym składzie, które działają miejscowo, rozjaśniając przebarwienia posłoneczne. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że jest to składnik fotoaktywny, dlatego też podczas stosowania kosmetyków z kwasem salicylowym należy stosować filtry. Nie eksponować skóry na działanie słońca, tak by nie pojawiły się nowe przebarwienia.
Kwas salicylowy w produktach do domowej pielęgnacji
Generalnie kosmetolodzy podkreślają, że stosowanie kwasu salicylowego jest raczej bezpieczne i z małym ryzykiem związanym na przykład z pojawieniem się podrażnień. Trzeba tylko pamiętać, aby stosować preparaty, które przeznaczone są do domowego użytku. Stężenie kwasu salicylowego w nich jest bowiem bezpieczne. Takich kosmetyków nie trzeba używać pod okiem profesjonalisty. W przypadku peelingów z kwasem salicylowym, kremów, a także preparatów takich, jak serum, najczęściej kwas salicylowy występuje w tam stężeniu 1-2 procent. Czy pokusić się o zastosowanie kosmetyków profesjonalnych w domu? Lepiej nie ryzykować. To szczególnie istotne w przypadku osób, które dotychczas nigdy wcześniej nie stosowały kwasów na skórę. Pomimo tego, że to teraz bardzo popularny składniki kosmetyków pielęgnacyjnych, wciąż są osoby, dla których to produkty stosunkowo nowe. Lepiej zatem nie testować ich bez konsultacji z kosmetologiem.